Arapska salata od bulgura, nara i kelja

,
Izdašna, zasitna i punog okusa, ova arapska salata od bulgura, nara i kelja inspirirana je tabboulehom, bliskoistočnom vegetarijanskom salatom koja se tradicionalno služi kao dio meze. Ako ti je dosadila putarica ili tražiš ideju za obrok koji možeš ponijeti na posao, ovo je recept za tebe.

Arapska salata od bulgura, kelja i nara

Kako ti stojiš s keljem? Koliko često ga pripremaš u svojoj kuhinji? Pri tome mislim na pravi, kovrčavi kelj, a ne na onaj glavati koji se kod nas redovito naziva keljem, iako ga je ispravnije zvati savojskim kupusom. Reći ću ti kakva je situacija kod mene po tom pitanju: nikakva

Savojski kupus mi definitivno nije na popisu omiljenog povrća, iako za sebe često volim reći kako jedem skoro sve te da mi rijetko koja namirnica smeta, što je i istina. Međutim, kraj njega uvijek nekako nesvjesno prođem na tržnici uopće ga ne doživljavajući. Rekao bi naš narod: “K’o pored turskog groblja.” Za to su vjerojatno kriva sva ona loša variva koja sam pojela k’o dijete i njegova otužna boja koju dobije prekuhavanjem.

Obećavam, dat ću mu drugu šansu još ove zime.

Sastojci za pripremu arapske salate (tabbouleh)

Za razliku od savojskog kupusa, kovrčavi kelj je sasvim druga priča.

Kod njega mi se sviđa činjenica da ga nije potrebno nakuhavati u varivima već se može jesti i sirov. Kovrčavi kelj vrlo dobro funkcionira u salatama, popečcima, smoothijima (zbilja, kad ćemo smisliti hrvatsku riječ za ovaj napitak?) i svježim zelenim sokovima. Također, vjerujem da bi se sasvim dobro snašao i u rižotu, dipovima te, logično, varivima. Kada sam ugledala predivno nakovrčane listove ljubičastog i zelenog  kelja na placu kod jedne drage tete, znala sam da će moji primjerci završiti u nekoj finoj salati.

Ako se kovrčavi kelj nikada nije našao sirov na tvojem tanjuru, probaj ga baš takvoga. Vrlo je blagog okusa te se odlično slaže s okusima limuna, češnjaka, timijana i luka. Za one koji ga ipak žele kuhati, probaj ga skombinirati s kobasicom (osobito onom prodimljenom).

A što je za tebe salata?

Eh da, želim reći još nešto jako važno: SALATE MOGU BITI ZABAVNE.

Čini mi se da se kod nas u dosta domova u Hrvatskoj salate većinom promatraju kao tu-je-reda-radi hrpica zelenjave koja se obavezno poslužuje uz glavno jelo. Hajde, što prvo pomisliš kada ti netko spomene riječ “salata”? Vjerojatno na kakvu putericu ili kristalku začinjenu s malo ulja, octa i soli. Ok, tu je i kupus salata, a ljeti je zvijezda naših stolova miješana salata s rajčicom, krastavcem i paprikom. Eventualno šopska kao ultimativni upgrade, no nju jedemo većinom po restoranima ili za nedjeljne ručkove.

Sve je to lijepo i legitimno, da me krivo ne shvatiš. Ali zašto bi bilo tako predvidljivo kad može biti toliko zanimljivo? 🙂

Salata može biti itekako konkretan obrok ako joj dodaš namirice bogate proteinima, poput mesa, jaja i različitih sireva, kuhane žitarice, različite sjemenke, svježe voće… A o dresinzima da ne govorim. Mali je milijun mogućnosti! I ne, nećeš bankrotirati. I ne, nećeš izgubiti pola dana na pripremu. I da, uživat ćeš kao malo dijete kada jednom pustiš mašti i nepcu na volju.

Što je pak tabbouleh?

Tabbouleh je vegetarijanska salata karakteristična za područje zemalja Bliskog istoka, poglavito Libanona, Palestine, Izraela i Sirije. Često se služi u sklopu meze, baš kao i turska salata s ciklom, rotkvicom i feta sirom

U klasičnoj varijanti glavni sastojci tabbouleha su najčešće bulgur, rajčica, punooo peršina, svježa metvica i limunov sok. Ottolenghi i Tamimi u svojoj knjizi “Jerusalem: A Cookbook” navode kako je najvažniji sastojak u tabboulehu definitivno peršin i to u velikoj količini. Osobno, peršin mi nije toliko uzbudljiv. O razlozima ću drugi puta. Uzbudljivija mi je recimo metvica. Osim toga, u teglama uvijek imam svježe mente pa sam zato peršin u svojoj verziji tabbouleha u potpunosti zamijenila njome.

Arapska salata od bulgura, nara i kelja inspirirana tabboulehom

Zato ovu izdašnu salatu možda i nije najispravnije nazvati tabboulehom, ali je ona njime svakako uvelike inspirirana. Sada je sezona nara tako da ga obavezno dodaj u ovu salatu jer će dati dodatnu dozu hrskavosti i slatkoće, a feta sir je jedan od najzahvalnijih sireva za ovakve tipove salata. Preporučam da ne štediš ni na limunovom soku koji daje svježinu, a ako imaš domaći, nešpricani limun, naribaj i njegovu koricu.

Točka na “i” ovoj arapskoj salati je neobični, jako fini, voćni senf od haskapa (sibirske borovnice) domaćeg OPG-a Hrustek. Ovo zbilja nije nikakva plaćena reklama, čovjek ima odlične proizvode koji su me oduševili i fino izbalansiranim okusima i lijepim dizajnom i jednostavno sam ih morala pohvaliti ovdje na blogu. Ako želiš probati nešto novo te podržati male hrvatske proizvođače, pogledaj++ njihovu ponudu na webu ili na njihovoj FB stranici.

Arapska salata od bulgura, nara i kelja inspirirana tabboulehom

Isprobaš li ovaj recept, ne zaboravi tagirati @foodandmoodblog na Instagramu ili Facebooku ili mi poslati svoje fotke! Voliš li radije gledati i učiti kuhati kroz video recepte, pretplati se na moj Youtube kanal.

Ukoliko te bilo što zanima, slobodno mi piši na IG ili na e-mail.

Do idućeg recepta,

 

Arapska salata od bulgura, nara i kelja inspirirana tabboulehom

Mateja Zvirotic Andrijanic
Izdašna, zasitna i punog okusa, ova arapska salata od bulgura, nara i kelja inspirirana je tabboulehom, bliskoistočnom vegetarijanskom salatom koja se tradicionalno služi kao dio meze. Ako ti je dosadila putarica ili tražiš ideju za obrok koji možeš ponijeti na posao, ovo je recept za tebe.
No ratings yet
Prep Time 20 minutes
Course Salad
Cuisine Middle Eastern
Servings 2 ljudi

Ingredients
  

  • 80 g bulgura
  • 80 g feta sira
  • 90 g sjemenki nara
  • 2 manja mlada luka
  • nekoliko listova kovrčavog kelja (ljubičastog i/ili zelenog)
  • ½ svežnja svježe metvice
  • 2-3 žlice maslinovog ulja
  • 3-4 žlice limunova soka
  • 1 žličica voćnog senfa (po želji, nije nužno)
  • korica jednog limuna (nešpricanog)
  • sol
  • crni papar

Instructions
 

  • Skuhaj bulgur prema uputi na pakiranju, najbolje u posoljenoj vodi. Stavi ga u cjediljku da se prohladi.
  • U međuvremenu pripremi sve druge sastojke: naribaj koricu limuna, nasjeckaj mladi luk, listove kelja, očisti nar, nareži feta sir na kockice i fino nasjeckaj listove metvice.
  • Dodaj sve u veću zdjelu skupa s bulgurom pa izmiješaj. Dodaj sol i papar, maslinovo ulje, voćni senf po želji i limunov sok. Nemoj dodati limunov sok odjednom već postepeno, zato jer tebi možda ne odgovara ista razina kiselosti kao meni.
  • Pusti da odstoji 5-10 min da se sastojci malo prožmu, a zatim navali. Dobar tek!

Notes

  • Navedene količine predviđene za dvije osobe su primjenjive ako ćeš jelo poslužiti kao samostalan, glavni obrok. Ako ćeš ga služiti uz druga jela, računaj da su količine dovoljne za 4-5 osoba.
  • KAKO OČISTITI NAR? Ako muku mučiš s čišćenjem nara, probaj ovaj jednostavan trik: na najširem dijelu nar zareži oko 1 cm duboko cijelom širinom. Raspolovi ga rukama. Uzmite polovicu i malo ga raširi prstima sa svih strana da mu popuca unutarnja opna. Uzmi širu posudu i kuhaču, okreni ga tako da ti otvorena strana leži u dlanu i energično ga lupkaj kuhačom. Sjemenke će  početi ispadati bez problema i očistit ćeš ga za čas.
Tried this recipe?Let us know how it was!

Komentari

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recipe Rating




This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.