integralna tjestenina u arrabbiata umaku

Integralna tjestenina u arrabbiata umaku

,
Ova integralna tjestenina u tzv. arrabbiata umaku je gotova za samo pola sata, koristi lako dostupne sastojke koje možeš imati uvijek spremne u špajzu te je skroz jednostavna za pripremu. Može biti i odličan obrok za ponijeti na posao.
integralna tjestenina u arrabbiata umaku

Dok sam odrastala, tjestenina nije imala gotovo nikakvu ulogu mojem životu.

Nije bila jelo kojeg bih se zaželjela, u našoj kući se vrlo rijetko jela (i dan danas ne shvaćam zašto), a i kada bi se našla na stolu, okus joj je bio sve samo ne nešto čega bih se, za par sati ili nedajbože dana, sjećala.

Baš te neke navike iz djetinjstva i rane mladosti krivim za to što se ta moja indiferentnost prema ovoj raznolikoj namirnici nastavila i u odraslom životu. Međutim, kuharica Antonia Carluccia “Tjestenina” je knjiga koja je počela mijenjati moju percepciju pripreme jela s tjesteninom pa sam se tako i ja upoznala s receptima koji su našli put do mojeg želuca (i srca).

Integralna tjestenina u arrabbiata umaku je upravo jedan od takvih recepata.

Što je arrabbiata umak

sastojci za tjesteninu arrabbiatu

Na ovaj umak sam zapravo naišla radeći jedan potpuno drugi recept (pizzu), a njegova jednostavnost me je oduševila na prvu. Ubrzo je to postalo jelo za kojeg bih sastojke uvijek imala spremne na kuhinjskoj polici jer ga mogu raditi kroz cijelu godinu, napraviti duplu količinu pa imati jelo za sutradan i jer cjenovno pristupačno.

Arrabbiata umak je umak na bazi maslinova ulja, rajčica i češnjaka začinjen ljutim papričicama koji nam dolazi iz talijanske regije Lacij (tal. Lazio) u središnjoj Italiji. Čak i samo značenje riječi “arrabbiata” u doslovnom prijevodu s talijanskog znači “ljut”; dakle, nema arrabbiata umaka bez ljutine čili papričica.

Koliko će tvoja tjestenina arrabbiata biti ljuta ovisi isključivo o tebi i žestini papričica koje ćeš koristiti. Nekada mi se dogodi, ovisno od proizvođača do proizvođača, da me 1/2 žličice čili pahuljica može oboriti sa stolice, a nekada da mi je potrebna 1 cijela žličica da bih osjetila ikakvu ljutinu u jelu.

Svježi peršin je čest dodatak ovom umaku pa ga i ja rado koristim, a osim njega, volim dodati i malo sušenog bosiljka i origana (iako to nije po tradicionalnoj recepturi).

tjestenina u arrabbiata umaku

Integralna vs. obična tjestenina

Jedan od krivaca za nedoživljavanje bilo kojeg oblika tjestenina kao nečeg uzbudljivog (izuzev domaćih rezanaca za juhu) je taj što smo jednostavno kupovali lošu, jeftinu tjesteninu.

Kod ovakvih i sličnih jela koji se sastoje od samo nekoliko osnovnih sastojaka, teško da možemo zamaskirati nekvalitetne namirnice, a to je obično pravilo i za druge jednostavne recepte. Isprobala sam ovaj recept s najjeftinijim sastojcima koje sam mogla pronaći u trgovini i s najboljima i slijedeći ovaj isti recept dobila sam itekako različite rezultate.

Kvalitetnija tjestenina se bolje skuhala, umak je za nju bolje prijanjao, a s dobrim rajčicama iz konzerve umak je bilo puno lakša začiniti nego rajčicu niže kvalitete koja je bila dosta kisela i vodenasta. U svom tom isprobavanju različitih vrsta tjestenine, zapravo sam shvatila da mi u ovakvim receptima više odgovara integralna tjestenina.

Prednost integralne tjestenine u odnosu na klasičnu (govorim o kupovnim, sušenim vrstama) je, osim drugačijeg okusa, u tome što će nas, zbog većeg udjela vlakana, takva tjestenina duže držati sitima. Osim toga, ima i veći udio minerala te nešto niži glikemijski indeks.

Stoga, predlažem da, ukoliko nisi do sada, integralnoj tjestenini barem daš šansu. Mogla bi te iznenaditi.

O sastojcima

integralna tjestenina arrabbiata
  • Tjestenina – za ovaj recept preferiram koristiti integralnu tjesteninu kao što su penne, rigatoni i sl. Slučajno sam u trgovini naišla na ovu tjesteninu koja ima oblik kakav nisam do tada prije vidjela (torre di pisa) i stvarno se super uklopila s umakom. Ukoliko ne voliš integralnu tjesteninu, možeš koristiti i klasičnu sušenu tjesteninu.
  • Maslinovo ulje – Biraj najbolje, po mogućnosti ekstradjevičansko maslinovo ulje. Uvijek dajem prednost hrvatskim uljima jer su izuzetno kvalitetna.
  • Češnjak – ovo jelo je baš za prave ljubitelje češnjaka. Najčešće koristim 2-3 malo veća režnja koje je potrebno pržiti na srednje jakoj vatri skupa s čilijem kako bi ulje poprimilo njihovu predivnu aromu.
  • Ljute papričice – možeš koristiti cijele peperoncine, a možeš i čili pahuljice. Ukoliko joj je sezona, slobodno koristi i neku svoju omiljenu svježu ljutu papričicu.
  • Rajčice iz konzerve – možeš koristiti već sjeckanu rajčicu (ne passatu) ili cijele oguljene rajčice koje prije dodavanja u tavu vrlo kratko propulsiraj štapnim mikserom. Ukoliko su tvoje rajčice jako kisele, dodaj malo smeđeg šećera kako bi se umak izbalansirao.
  • Začini – svježi peršin je obavezan, a bosiljak i origano su moji osobni dodaci koje možeš izostaviti ukoliko ih ne voliš. Količina soli i papra neka bude po tvom ukusu.
  • Tvrdi sir – možeš koristiti koji god voliš. Pecorino romano, grana padano, parmezan ili pak neki naš lokalni fini tvrdi sir, tu ne možeš pogriješiti.

Kako se pravilno kuha tjestenina

Ne mogu doći do kraja ovog posta, a da se barem u nekoliko redaka ne dotaknem ove teme, zato što vidim da mnogi od nas i dalje griješe kada kuhaju tjesteninu.

Dakle, kako pravilno skuhati tjesteninu?

Koju god vrstu tjestenine da kuhaš, zapamti da ona uvijek mora ići u kipuću, dobro posoljenu vodu.

BEZ DODAVANJA ULJA.

Ulje nema što raditi u vodi u kojoj se kuha tjestenina jer će u protivnom umak s njega kliziti.

Voda u kojoj se tjestenina kuha mora biti dobro slana kako ne bismo imali bezokusnu tjesteninu. Na svakih 100 g tjestenine treba ti cca 10 g soli. Također, tjestenina se kuha u velikoj posudi s puuuno vode te ju je tijekom kuhanja potrebno povremeno promiješati. U protivnom se može slijepiti.

I molim te nemoj sada slučajno zeznuti zadnji korak, a to je da tjesteninu prekuhaš. Tjesteninu je najbolje skuhati da bude al dente, a prije nego ju procijediš, sačuvaj si malo te škrobne vode u kojoj se kuhala, ona ti može dobro poslužiti za završavanje umaka.

I to je to, idemo kuhati!

Tražiš još ideja za ručak? Svakako isprobaj neke od idućih recepata:

Koji je tvoj najdraži brzi umak za tjesteninu? Piši mi u komentarima ili na e-mail, uvijek sam u potrazi za novim idejama isprobavanje!

Isprobaš li ovaj ili neki drugi recept s bloga, svakako mi pošalji fotku svoje kreacije ili tagiraj @foodandmoodblog na društvenim mrežama.

A ukoliko preferiraš video recepte, svakako se ne zaboravi pretplatiti na moj Youtube kanal.

Do idućeg recepta,

 

integralna tjestenina u arrabbiata umaku

Integralna tjestenina u arrabbiata umaku od rajčice

Mateja Zvirotic Andrijanic
Ova integralna tjestenina u tzv. arrabbiata umaku je gotova za samo pola sata, koristi lako dostupne sastojke koje možeš imati uvijek spremne u špajzu te je skroz jednostavna za pripremu. Može biti i odličan obrok za ponijeti na posao.
No ratings yet
Prep Time 30 minutes
Total Time 30 minutes
Course Main Course
Cuisine Italian
Servings 4 porcije

Ingredients
  

  • 400 g integralne tjestenine (penne, rigatoni i sl.)
  • 4 žlice ekstradjevičanskog maslinovog ulja
  • 2-3 režnja češnjaka
  • ½ žličice čili pahuljica (može i više ili manje, ovisi koliko su ljute)
  • vezice peršina (stabljika + listovi)
  • 800 g sjeckane oguljene rajčice
  • ½ žličice origana (osušenog)
  • ¾ žličice bosiljka (osušenog)
  • sol (količina po želji)
  • crni papar (količina po želji)
  • 60 g tvrdog sira (pecorino romano, parmezan, grana padano…)
  • smeđi šećer (ukoliko je rajčica jako kisela, količina po želji)

Instructions
 

  • U veliki lonac dodaj vodu u kojoj će se skuhati tjestenina te pusti da proključa. Za to vrijeme ćemo pripremiti umak.
  • U široj, dubljoj tavi zagrij maslinovo ulje. Dodaj sitno sjeckani češnjak, čili pahuljice i sitno sjeckanu stabljiku peršina (listove sačuvaj za poslije). Prži sve na laganoj vatri koju minutu kako bi se ulje aromatiziralo.
  • Dodaj rajčice, origano, bosiljak te papar i sol po ukusu. Sve promiješaj i pusti da se kuha na srednje jakoj vatri dok se malo ne zgusne.
  • Za to vrijeme kada voda krene ključati, dodaj sol i tjesteninu i kuhaj ju dok ne postane al dente. Potom ju procijedi, no sačuvaj nekoliko žlica vode od kuhanja (možda ti zatreba za završavanje umaka).
  • Kada je umak gotov, tavu makni s vatre, dodaj svježe sjeckani list peršina i kuhanu tjesteninu te sve dobro izmiješaj. Ukoliko ti se umak malo previše reducirao, dodaj koju žlicu vode u kojoj se kuhala tjestenina. Probaj, posoli i popapri ukoliko je potrebno te odmah posluži.
  • Obilno pospi sa svježe ribanim tvrdim sirom te prelij zericom maslinovog ulja. Dobar tek!
Tried this recipe?Let us know how it was!

Komentari

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recipe Rating




This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.