domaći pekmez od kajsija (marelica) recept

Klasični pekmez od kajsija (marelica)

,
Slatki, mazivi pekmez od mirišljavih kajsija (marelica) za kojeg će se otimati svaka palačinka i buhtla! Pripremljen od tradicionalnih sastojaka, bez želina i dodatnog konzervansa.
klasični pekmez od kajsija (marelica)

U našoj obitelji tradicija izrade slatke i slane zimnice od sezonskih plodova iz našeg voćnjaka i vrta traje već dugo, dugo vremena. Kada nastojiš živjeti u skladu s godišnjim dobima i promjenama koje one donose, dogodi se da te priroda obraduje povećom količinom plodova koje ne stigneš iskoristiti dok su svježi.

Domaći pekmezi, džemovi, marmelade i kompoti, jednom rječju zimnica, tradicionalna su rješenja za kojima su naši stari posezali kako bi sačuvali ono najljepše od svakog godišnjeg doba i pripremili se za jesen i zimu.

Srećom ili nesrećom, danas nam je u trgovinama dostupno sve u svakom trenutku, što, moram priznati, ponekad umanjuje radost koju sezonski donosi jedan paradajz ili breskva. Ipak, ja se i dalje trudim sačuvati vrijednosti i tradiciju koju je moja obitelj prenijela meni i tako svakog ljeta i jeseni konzerviram voće i povrće. Nekada je to džem od šljiva iz pećnice, nekada ukiseljeni patišoni, feferoni, luk, češnjak, mrkva…. toliko je mogućnosti za pripremu zimnice!

S pekmezima osobito volim eksperimentirati. Mislim da u svakoj obitelji koja živi na selu i tradicionalno radi zimnicu postoji osoba koja je poznata kao ekspert za određene recepte.

Tako, primjerice, moja baka radi uvjerljivo najbolji pekmez od šipka, svekrva provjereno dobar orahovac koji svi obožavamo, mama džem od kupina, a ja sam na sebe preuzela izradu pekmeza od kajsija. Kada je pak u pitanju ajvar, onda svi skupa zasučemo rukave!

nekoliko vrsta kajsija (marelica)

Ovo je sada već četvrta godina kako radim pekmez od marelica po istom ovom receptu i s njime smo do sada uvijek bili zadovoljni tako da sam ga odlučila podijeliti ove godine s tobom ovdje na blogu. Ovo je klasičan, vrlo jednostavan način pripreme pekmeza od kajsija koji ne sadrži dodani želin niti dodatne konzervanse.

Iako sam probala pekmez od kajsija sa želinom i meni je osobno fin, nažalost nekim mojim članovima obitelji pekmezi sa želinom malo teže sjedaju na želudac pa se za sada držim ove klasične pripreme koja zahtijeva duže kuhanje i nešto više šećera. U budućnosti, kada budem imala vlastiti špajz u kući, sigurno ću se okušati u izradi i ove druge varijante.

Kakvo voće je najbolje za pripremu pekmeza

Kako bismo uspješno napravili domaći pekmez ili džem koji će nam moći trajati dugo vremena na polici i s kojim ćemo se sladiti na zimu, trebamo znati određene stvari prije nego se upustimo u cijeli ovaj proces konzerviranja. Najprije želim razjasniti jednu zabludu koju sam puno puta čula i pročitala, a to je da je za pripremu pekmeza najbolje koristiti jako zrelo voće. U većini slučajeva, to nije nešto što nužno želimo, a evo i zašto.

Najbolje voće za pripremu zimnice je ono koje nije ni nedozrelo ni prezrelo, već, kako bi se narodski reklo, taman. Zrelo, ali ne premekano.

Voće koje je na granici truljenja nikako se ne bi trebalo naći u tvojoj stalenki sa zimnicom jer takvo voće sadrži nižu razinu pektina pa će takav pekmez biti teže zgusnuti i konačni proizvod će biti rjeđi. To se može riješiti dodavanjem pektina, svježe cijeđenog soka limuna ili voća prirodno bogatog pektinom, poput kiselih jabuka, ribizla ili kupina.

marelice (kajsije) spremne za pripremu pekmeza

Ukoliko voće koje ćeš koristiti za izradu pekmeza ili džema ima trulih dijelova, važno je da odstraniš sve takve dijelove kako ne bi poslije imao/la problema s kvarenjem konačnog proizvoda.

U kakvoj posudi kuhati pekmez

Dobra posuda za pripremu pekmeza će ti značajno olakšati pripremu posla, zato je bitno ne izvući prvu šerpu na koju naiđeš, već imati neku posudu s idućim karakteristikama:

  • Treba imati teško i debelo dno kako pekmez ne bi zagarao
  • Treba biti napravljena od materijala koji neće oksidirati
  • Ne smije imati bilo kakva oštećenja s unutranje strane
  • Treba biti što šira kako bi se povećala površina isparavanja, što znači da će naš pekmez biti brže gotov.

Kada pripremam bilo kakav džem, marmeladu ili pekmez, nastojim da mi količina voća koju kuham količinski ne prijeđe polovicu posude. Ribanje pločica i štednjaka nakon kuhanja pekmeza i zamatanje ruku krpama dok kuham pekmez mi, iskreno, ne padaju na pamet, a koristeći veću posudu eliminiram si ovaj dodatni posao.

Konzervans, da ili ne?

Na internetu, društvenim mrežama i blogovima nema kraja polemikama o korištenju konzervansa za pripremu zimnice. Dok se neki zgražavaju na sam spomen kombinacije konzervansa i domaćeg pekmeza (“e moja gospođo, to vam nije ništa bolje od onih otrova iz trgovine” i sl.), drugi tvrde da jedino tako i rade zimnicu jer su onda sigurni da se ona neće pokvariti.

Osobno, meni se čini da je prava istina negdje između. Činjenica je da smo mi kao potrošači navikli imati dostupan veliki izbor proizvoda kroz cijelu godinu. Smrznuta polugotova hrana, konzerve povrća, mesa i ribe, sokovi, smrznuti pekarski proizvodi koji su brendirani kao “svježe pečeni” u supermarketu, slatkiši, grickalice – sve je to hrana koja sadrži umjetne konzervanse. Bez tih umjetnih supstanci takva hrana ne može doći do krajnjeg kupca, a da se ne pokvari. To je jednostavno naša sadašnjica u kojoj živimo i toga moramo itekako biti svjesni.

S druge strane, iako su svi ti konzervansi i aditivi zakonski dopušteni za upotrebu i prema tome bi trebali biti sigurni za ljudsko zdravlje, tu još uvijek postoji puno nedoumica i nepoznanica. Smatram da sve u čemu se pretjeruje u konačnici može biti loše za naše zdravlje. Jedna teglica pekmeza ili krastavaca s dozvoljenom količinom konzervansa ne bi nam trebala naštetiti ukoliko se hranimo raznoliko, sezonski i pripremamo hranu kod kuće.

Ukoliko 4-5 puta tjedno jedemo pekarske proizvode iz supermarketa, jedemo puno polugotove ili smrznute hrane koju samo treba kratko okrenuti na tavi ili prokuhati, stalno se hranimo u McDonaldsu ili KFC-u i sličnim fast foodovima, e onda već možda i imamo problem. Dakle, ukoliko u našoj prehrani prevladavaju objedi koji vrve parabenima, benzoatima i sulfatima, itekako bismo mogli imati dugoročne posljedice na naše zdravlje. Moja namjera nije uplašiti te, već potaknuti da čitaš sastojke na amabalaži i što više jedeš sezonski i raznoliko.

Dakle, hoćeš li staviti dodatni konzervans u ovaj pekmez od marelica ili ne u potpunosti prepuštam tebi. Ja ga uspijem izbjeći u većini slučajeva pa ga tako ne stavljam ni ovdje. Jedini konzervans ovdje je šećer. Zato ću ti objasniti sve dodatne korake koje možeš poduzeti kako bi se tvoja zimnica što duže održala.

Sada zato idemo vidjeti kako sterilizirati staklenke za zimnicu!

Sterilizacija staklenki za zimnicu u pećnici

Čiste, sterilizirane staklenke i poklopci su izuzetno važni da bi nam pekmez što duže trajao. Staklenke se mogu sterilizirati na nekoliko načina, a evo kako ja to najčešće radim:

  • Staklenke i poklopce najprije je potrebno dobro i detaljno oprati vrućom vodom i deterdžentom za suđe;
  • Idući korak je teglice poredati na tepsiju za pečenje, staviti ih u pećnicu i zagrijati ju na 120°C. Tako ih drži u pećnici nekih pola sata. Ja skupa s teglicama stavim i poklopce i nisam imala nikada situaciju da mi je izgorila guma s unutranje strane poklopca. Ukoliko nisi siguran/na u kvalitetu svojih poklopaca, stavi ih na sterilizaciju zadnjih 10-ak min. Bitno je da budu u potpunosti suhi kao i teglice.
  • VAŽNO: Staklenke puni vruće u vruće i odmah čvrsto zatvori poklopcem. Pazi da ne uprljaš rubove staklenki, oni moraju ostati čisti u potpunosti.
  • Napunjene staklenke pekmeza potom zamotaj krpom u pusti ih da se hlade 24 sata. Kada čuješ onaj specifičan “pk!” zvuk, znači da je teglica napravila vakuum (jeeej, to želimo!).
  • Pekmez od kajsija spremi na hladno i tamno mjesto, a nakon otvaranja drži u frižideru i potroši u roku nekoliko tjedana.

S čime kombinirati pekmez od marelica

klasični pekmez od marelica (kajsija)

Stigoh do najdražeg dijela ovog posta, prijedloga s čime skombinirati pekmez od marelica! Krafne, palačinke, sve su to logične i svima dobro poznate kombinacije, no evo i nekih malo neobičnijih, za prave gurmane:

  • Posluži ga uz integralne američke palačinke ili palačinke s kefirom;
  • Ispeci camembert ili brie sir u pećnici i kombiniraj ga uz ovaj pekmez od kajsija;
  • Koristi ga kao glazuru za meso pečeno u pećnici ili kao dodatak umaku;
  • Koristi ga u kolačima ili za ljepljenje linzer keksića;
  • Koristi ga kao punjenje za domaće buhtle ili kroasane;
  • Dodaj ga u grčki jogurt;
  • Obogati njime dresing za salate;
domaći pekmez od kajsija (marelica) recept
domaći pekmez od kajsija (marelica) recept

Klasični pekmez od kajsija (marelica)

Mateja Zvirotic Andrijanic
Slatki, mazivi pekmez od mirišljavih kajsija (marelica) za kojeg će se otimati svaka palačinka i buhtla! Pripremljen od tradicionalnih sastojaka, bez želina i dodatnog konzervansa.
No ratings yet
Cook Time 2 hours 30 minutes
Total Time 2 hours 30 minutes
Course Jams, Preserve
Servings 8 malih teglica

Ingredients
  

  • 2 kg marelica (kajsija) očišćenih
  • 1 kg šećera
  • 1 limun (samo sok)
  • 1 žlica ekstrakta vanilije

Instructions
 

  • Pripremu ovog pekmeza započni s čišćenjem marelica. Operi ih i očisti od koštica i eventualnih trulih dijelova. Nakon čišćenja, trebaš imati 2 kg voćne mase. Potom ih stavi u posudu u kojoj će se kuhati i prekrij ih šećerom da puste sok. Pusti ih da ovako stoje oko 4-6 sati na hladnom mjestu, a može i preko noći.
  • Kada su marelice pustile sok, dodaj im svježe cijeđeni sok limuna, usitni ih štapnim mikserom te ih stavi kuhati.
  • Kuhaj ih na laganoj do srednje jakoj vatri oko 2-2 i pol sata. Tijekom kuhanja moguće je da će se stvarati pjena koju je potrebno uklanjati žlicom. Pekmez neprestano miješaj kako ne bi zagorio.
  • Kada želiš provjeriti je li dovoljno gust, zagrabi žličicu vrućeg pekmeza te ga stavi u frižider na tanjurić i ostavi tako 10-ak min. Ukoliko ti je gustoća pekmeza po tvom guštu, možeš ga maknuti s vatre, a ukoliko želiš da je gušći, još ga kuhaj. Vaniliju dodaj pred kraj kuhanja.
  • Kada je pekmez gotov, stavljaj ga u staklenke prethodno oprane u vrućoj vodi i sterilizirane na 120°C pola sata u pećnici.
  • Nakon stavljanja pekmeza u staklenke, odmah ih čvrsto zatvori čistim metalnim poklopcem i pusti ih da se do ohlade do kraja.
  • Spremi ih na tamno i hladno mjesto i tako čuvaj do godinu dana.

Notes

  • Ukoliko želiš da tvoj pekmez ima krupnije komadiće voća, ne moraš uopće ustinjavati kajsije štapnim mikserom ili ih možeš usitniti djelomično. Odluka je na tebi. 
  • Iako ja marelice ne gulim, neki ljudi ipak vole ukloniti kožu s njih. Meni se to čini kao nepotreban posao, no ti to, naravno možeš napraviti ukoliko ti koža smeta. Najjednostavnije bi bilo zarezati X na dnu svake marelice, uroniti ju nekoliko sekundi u kipiću vodu i potom oguliti. 
  • Duljina kuhanja može ovisiti o tome kakvu posudu koristiš i na kojoj temperaturi kuhaš pekmez. Ja sam ga kuhala na nešto slabijoj vatri pa mi je trebalo malo duže vremena.
Tried this recipe?Let us know how it was!

Komentari

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recipe Rating




This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.