čaj od đumbira
Napitci Recepti

Ljuti čaj od đumbira, klinčića i meda

Izuzetno aromatičan i pomalo ljutkast, ovaj čaj od đumbira, klinčića i lovora doista razbuđuje sva osjetila i pomaže pri najgorim grloboljama. No, nemoj ga rezervirati samo za one situacije kada osjetiš da te steže u grlu - ovaj pravi, mirisni čaj zaslužuje tvoju pažnju tijekom cijele godine.
čaj od đumbira

Ovaj čaj od đumbira ima dojmljivu osobnost: limun mu daje svježinu, klinčići i zvjezdasti anis aromatičnu, toplu notu, cvjetni med slatkoću, a korijen đumbira ljutinu koja ugodno grije grlo i ublažava najgore grlobolje, prehlade i probavne smetnje.

Moram li uopće spomenuti koliko fantastično miriše cijela kuhinja dok se svi ovi sastojci lagano krčaju na štednjaku?

ljuti čaj od đumbira, klinčića i meda

Svi smo čuli za pojam comfort food, ili tzv. hrane za utjehu. Mamini uštipci, bakine buhtle s pekmezom od šljiva, nedjeljne mesne juhe koje se polako kuhaju satima kako bi se pažljivo sljubile arome mesa i povrća ili najobičnji žganci na mlijeku – poimanje hrane za utjehu kod svakoga od nas je bitno drugačije. Ono ovisi o okruženju u kojem smo odrasli, o običajima unutar naše obitelji pa čak i o sustavu vrijednosti koje njegujemo.

Comfort food obično povezujemo s kaloričnom hranom, bogatom ugljikohidratima i mastima, hranom koja ne zahtijeva puno mozganja i koja se relativno lako priprema te sadrži sastojke koji su svima dostupni.

No, postoji li za tebe comfort drink? Pri tome ne mislim nužno na alkohol, božemesačuvaj. Postoji li neki napitak na koji pomisliš kad onako, imaš loš dan, već danima nije izašlo sunce (zašto Zagreb mora biti toliko tumuran i maglovit u ovo vrijeme) i jedino što želiš kad dođeš kući s posla je uvući se pod toplu dekicu i ljenčariti gledajući serije na Netflixu?

E pa, ovaj čaj od đumbira, klinčića meda i limuna za mene je u svakom smislu pravi napitak za utjehu. Osim toga, miriše fantastično, blago, a opet opojno, a okus mu je čudo.

Počela sam ga pripremati prošle zime, kada sam s vama na Instagramu podijelila i kratke upute kako ga pripremiti. Sjećam se kako me u to vrijeme uhvatila užasna prehlada. Grlo mi je bilo toliko promuklo i bolno da sam zvučala kao Darh Vader. U kuhinji sam imala neki zalutali komad đumbira i odlučila probati skuhati čaj.

Prije toga nikada nisam probala čaj od svježeg đumbira i iskreno, nisam imala nikakva očekivanja. Pila sam onaj iz vrećice, koji je najčešće bio skombiniran s nekim drugim sastojcima poput metvice, maslačka, limunske trave (probaj Detox od Ahmada) gdje njegov okus i miris ne dolaze toliko do izražaja.

Međutim, čaj od svježeg đumbira je totalni life changer, vjeruj mi na riječ.

Zašto baš svi ovi sastojci?

sastojci za čaj protiv prehlade

Ako želiš skuhati čaj od đumbira, za početak ne moraš dodavati ove začine koje sam ja koristila. Dovoljni su ti litra vode, korijen đumbira od 10-ak cm, 1 limun i 2-3 žlice meda.

Međutim, začini poput klinčića, lovora i zvjezdastog anisa se redovito nalaze kod mene kada pripremam ovaj čaj.

A evo i zašto.

(Gotovo) sve što trebaš znati o đumbiru

Đumbir je biljka porijeklom iz Kine koja spada u porodicu đumbirovki (Zingiberacae), isto kao kurkuma i galangal. Koristi se njegov korijen, tj. rizom, a moram ti se pohvaliti da sam i sama uspjela uzgojiti đumbir kod kuće u teglici! <3

Izvrstan je antioksidans te olakšava probavu i nadutost.

Koristi se svježe nariban kao baza za curry, stiry fry ili u dobro začinjenoj azijskoj juhi. Osim toga, može se pronaći i kandiran, a u takvoj varijanti ga pronalazimo u tamnim čokoladama, kuglofima ili granolama. Ukiseljeni đumbir (gari) posebna je delikatesa koja se nerijetko jede u Japanu uz različite vrste sushija.

Ipak, najraširenija je upotreba mljevenog đumbira u prahu te se kao takav može koristiti na raznorazne načine, u slanim, ali i slatkim jelima. Okus đumbira u prahu bitno se razlikuje od okusa svježeg đumbira: osušeni đumbir nije toliko ljut i papren kao svježi, ali zato do izražaja dolazi njegova cvjetna nota.

I zato je sušeni đumbir izvrstan u brojnim jelima, osobito u slasticama. Kod mene na blogu možete naći đumbir u brojnim receptima. Primjerice, svježi đumbir volim koristiti u smoothieju od cikle, jabuke i đumbira i u gustom soku od naranče i mrkve, a đumbir u prahu svoje mjesto našao je u receptu za integralne američke palačinke, neodoljive gingerbread kekse i u pumpkin pie mješavini začina.

Ostali sastojci

Klinčići – iako kod klinčića ili karanfilića, kako su govorile naše stare bake, vrijedi pravilo “manje je više”, u ovom čaju nemam mjeru. Sreća je što cijeli klinčići nemaju toliku jaku aromu kao klinčić u prahu te ih lako možemo maknuti nakon kuhanja. Klinčić čajevima općenito daje slatkastu notu, što znači da njegovim dodavanjem možeš izbjeći zaslađivanje čaja.

Ima jedna super fora kad te zaboli zub – stavi klinčić na bolno mjesto i lagano ga sažvači, trebao bi ti olakšati bol. Osim toga, koristim ga u ovom čaju od đumbira jer ima snažno protuupalno djelovanje.

Lovor – nezamjenjiv sastojak u svim varivima, gulašima i ostalim jelima na žlicu koja se dugo kuhaju. Iako ga često imamo naviku koristiti cijelog, može se koristiti i samljeven. Ideju za korištenje lovora u ovom čaju dobila sam na Instagramu od moje drage Brođanke Melite i zbilja nisam požalila! Pomaže reguliranju probave, djeluje opuštajuće i blagotvorno na respiratorne probleme.

Zvjezdasti anis – meni najljepši začin na cijelom svijetu, uz pupoljak ruže. Iako ga kod nas najviše povezujemo s kuhanim vinom i punčem, zvjezdasti anis se može koristiti i za kuhanje čaja jer daje dubinu okusa i slatkoću. Ima antimikrobna i antifungalna svojstva.

Limun i med – naši omiljeni saveznici za vrijeme hladnih dana. Ukoliko te brine što stavljanjem meda i limuna u vrući čaj oni gube na svojim pozitivnim svojstvima, pričekaj da se čaj ohladi pa ih onda pomiješaj i tako pij.

čaj od đumbira, limuna i meda

Ovaj čaj, osim kada me me uhvate prehlada i grlobolja, volim ponekad ujutro popiti i umjesto kave jer sam primjetila da me razbuđuje i da mi pomaže da se koncentriram.

Može se piti topao ili hladan, zaslađen medom ili nekim drugim sladilom (izbjegavaj obični bijeli šećer), a možeg ga piti i nezaslađenog ukoliko paziš na unos šećera.

Iako, meni je s medom najbolji.

Ovaj puta sam, dok sam fotografirala, maštala o toploj kući s kaminom i nekoliko svijeća koje obasjavaju prostoriju svojim treperavim svjetlom. Zato sam i na fotografijama te na Reelsu htjela dočarati upravo taj topli, cozy ugođaj.

Što kažeš, jesam uspjela? 🙂

Ukoliko isprobaš ovaj recept, svakako me tagiraj na društvenim mrežama @foodandmoodblog ili mi se javi porukom da mi ispričaš kako ti se sviđa. Želiš li me bilo što pitati, najbrže ću ti odgovoriti putem Instagrama ili e-maila.

Do idućeg posta,

 

čaj od đumbira

Ljuti čaj od đumbira, klinčića, meda i limuna

Izuzetno aromatičan i pomalo ljutkast, ovaj čaj od đumbira, klinčića i lovora doista razbuđuje sva osjetila i pomaže pri najgorim grloboljama. No, nemoj ga rezervirati samo za one situacije kada osjetiš da te steže u grlu - ovaj pravi, mirisni čaj zaslužuje tvoju pažnju tijekom cijele godine.
No ratings yet
Print Pin Rate
Course: Drinks
Prep Time: 5 minutes
Cook Time: 15 minutes
Total Time: 20 minutes
Servings: 1 litra čaja
Author: Mateja Zvirotic Andrijanic

Ingredients

  • 1 l vode
  • 1 komad svježeg đumbira (9-10 cm)
  • 10-ak klinčića
  • 1 zvjezdasti anis
  • 1 list lovora
  • 1 limun
  • med (količina po želji)

Instructions

  • Đumbir oguli nožićem ili ostruži žličicom, nareži na tanke ploškice i stavi u hladnu vodu zajedno sa začinima.
  • Stavi grijati na srednje jaku vatru. Nakon što provrije, ostavi da lagano kuha još minimalno 10 minuta. Nakon toga, ugasi vatru te procijedi čaj.
  • Dodaj svježe cijeđeni sok limuna i zasladi medom. Obično na litru čaja stavim 2 - 3 žlice meda. Pij dok je toplo! 🙂

2 Comment

    1. Pozdrav Bogoljube 🙂

      Pa čaj bi trebao biti ljut, kao što mu i naslov sugerira, no ukoliko želiš da je manje ljutkast, onda smanji količinu đumbira ili dodaj malo više vode.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Recipe Rating




This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.