peciva od bundeve
Kruh i peciva Recepti

Mala, meka peciva u obliku bundeve

Nesuđene kiflice s bundevom koje su igrom slučaja i znatiželje postale meka peciva u obliku malih, slatkih bundevica savršen su izgovor da probudiš dijete u sebi. Osobito ako uživaš u jesenskim danima i svim ljepotama koje nam ona donosi.
peciva od bundeve

Nesuđene kiflice koje su igrom slučaja i znatiželje postale meka peciva u obliku bundeve savršen su izgovor da probudiš dijete u sebi. Osobito ako uživaš u jesenskim danima i svim ljepotama koje nam ona donosi.

Već se danima, ma šta danima, TJEDNIMA kanim odmrznuti zamrzivač. To naravno, nikako da se dogodi jer mi to (pogađaš) nije jedna od najdražih aktivnosti. Osim toga, problem predstavljaju zamrznute zalihe voća i povrća koje nikako da potrošim.

I tako, u namjeri da nađem svrhu pečenom pireu od prinčeve krune (izvrsna, slatka bundeva, preporučam) koji stoji nesmijemrećikolikodugo u hladnjaku, odlučila sam ispeći kiflice od bundeve koje mi se motaju po glavi već neko vrijeme.

Dok sam mijesila tijesto, palo mi je na pamet da bih umjesto kiflica ipak mogla napraviti male kruščiće u obliku bundeve koje sam prije par godina vidjela na Pinterestu.

Srećom, imala sam u nekom tamnom kutku kuhinjskog elementa kuharski konac koji sam jednom prilikom kupila jer sam mislila da će mi dobro doći za zarolati kakav komad mesa i ispeći ga u pećnici.

meka peciva od bundeve zavezana kuharskim koncem

A na kraju mi je poslužio za nešto sasvim drugo. 😀

Dakle, to je najvažniji pribor koji ti je potreban za oblikovanje ovih peciva. Od običnog konca razlikuje se po tome što je termootporan te namijenjen prvenstveno za korištenje u kuhinji, primjerice pri pečenju mesa kako bi ono zadržalo svoj oblik (ako radimo punjeno meso i sl.)

Naravno, mislim da ne trebam ni napominjati kako je konac nužno ukloniti prije serviranja jela jer nije jestiv.

Iako sam u smjesu dodala i malo meda kako bih pojačala njihovu slatku aromu, ova peciva od bundeve prikladna su za posluživanje i u slatkim i u slanim kombinacijama. Meka su iznutra i najfinija isti dan, no ostaju podatna i sutradan, samo je važno da ih pospremiš u hermetički zatvorenu posudu.

Jednu bundevicu sam bila napunila malo tvrđim pekmezom od šljiva i AJME MENI KOLIKO JE TO FINO BILO. Možeš ih puniti i maslacem od jabuka ili pečenim džemom od šljiva, samo pripazi da ne pretjeraš s količinom nadjeva kako ne bi iscurio van.

Dobra su fora za neke izlete u prirodi, piknike ili recimo za druženje s klincima. Ja sam toliko uživala u izradi ovih bundevica da me to podsjetilo na moju “kuhinju” u kojoj sam se igrala kao mala.

mekana peciva u obliku bundeve

Naravno, moja kuhinja nije imala vrata. Police su mi bile stare cigle koje su stajale naslagane na ogromnu hrpu . Tamo sam držala svoje “posuđe”, a na šporetu se obavezno “krčkala” juhica od travki, grančica, zemlje i kamenčića.

Nije to bila neka fensi dječja kuhinja kakva se danas može kupiti u trgovini. A ne.

Moja kuhinja bila je na otvorenom. Bio je to odbačeni babin šporet na drva, zavučen iza gajbe za traktor i dva veeeelika drvena bureta u kojima se držao kom od šljiva. Sve to pod zaštitom hladovine velike zerdalije. E to je bila moja kuhinja.

I naravno, uvijek je bilo kave.

Svatko je morao doći kod mene popiti fildžan “kave” u porculanu koji sam nekako uspjela maznuti iz kuće da me baka ne vidi.

Radeći ove kruščiće od bundeve, sjetila sam se tog osjećaja bezbrižnosti i zaigranosti. Zaiskrio je tek na tren i podsjetio me na to koliko volim ovo što radim. Žao mi je jedino što nemam ni jednu fotografiju tog mjesta jer se, naravno, ne sjećam svih detalja.

Ipak, tko zna.

Možda jednoga dana rekreiram svoju kuhinju ispod zerdalije, ispečem paprenjake ili ova fina peciva i pozovem vas sve na kavu.

Do tada, družimo se virtualno! 🙂

Obožavaš recepte s bundevama? Ukoliko je tako, predlažem da isprobaš i neke od idućih recepata s bloga:

Koji je tvoj najdraži recept s bundevama? Imaš neki prijedlog, kritiku ili pohvalu za mene?

Piši mi na e-mail, u komentare na blogu ili na Instagram. Zanima me tvoje mišljenje! Isprobaš li ovaj ili neki drugi recept, pošalji mi fotku ili tagiraj @foodandmoodblog na društvenim mrežama. Ukoliko više voliš video recepte, svakako predlažem da se pretplatiš na moj Youtube kanal!

 

peciva od bundeve

Meka peciva u obliku bundeve

Nesuđene kiflice s bundevom koje su igrom slučaja i znatiželje postale meka peciva u obliku malih, slatkih bundevica savršen su izgovor da probudiš dijete u sebi. Osobito ako uživaš u jesenskim danima i svim ljepotama koje nam ona donosi.
No ratings yet
Print Pin Rate
Course: Bread
BAKING TIME: 20 minutes
Total Time: 2 hours 15 minutes
Servings: 14 peciva
Author: Mateja Zvirotic Andrijanic

Ingredients

Tijesto

  • 300 g mekog brašna
  • 100 g integralnog pirovog brašna
  • 7 g suhog kvasca
  • 8 g morske soli
  • 200 g pirea od bundeve (sobne temperature)
  • 1 jaje
  • 30 g meda
  • 50 ml maslinovog ulja
  • 5-6 žlica mlijeka

Premazivanje

  • 2 žlice mlijeka (može i razmućeno jaje)

Instructions

  • Pomiješaj oba brašna, dodaj sol i suhi kvasac te sve dobro izmiješaj u malo većoj posudi.
  • Napravi udubinu u sredini posude te polako umiješaj pire od bundeve, jaje, med i ulje. Dodaj nekoliko žlica mlijeka. Možda će ti trebati malo više ili malo manje nego što sam navela u receptu, to ovisi koliki je sadržaj vode u pireu te o udjelu proteina u brašnu. Umiješeno tijesto treba biti podatno i čvrsto.
  • Prebaci ga u lagano pobrašnjenu posudu, mokrij mokrom krpom te ostavi na sobnoj temperaturi dok se ne udvostruči. Trebat će mu oko sat, sat i pol vremena, ovisno o temperaturi prostorije.
  • Nakon što se tijesto diglo, prebaci ga na lagano pobrašnjenu površinu, oblikuj u malo dužu štrucu i izreži na 14 dijelova. Želiš li veća peciva, možeš tijesto izrezati na manje dijelova.
  • Svaki dio oblikuj u kuglicu, te kuharskim koncem omotaj nekoliko puta tako da imitiraš izgled režnjeva bundeve. Na kraju na vrhu bundeve zaveži čvorić. Važno je da ne stegneš prejako konac oko tijesta jer će ono još rasti. U protivnom će ti biti teško konac izvaditi bez da ne pokidaš kruščiće nakon što su pečeni.
  • Tepsiju u kojoj ćeš ih peći obloži papirom za pečenje te upali pećnicu da se grije na 180°C . Kruščiće poslaži na tepsiju i pokrij ih drugom dubljom tepsijom.
  • Nakon što su odstajali 20-ak minuta, premaži ih s malo mlijeka, pospi sjemenkama (ako želiš, ja nisam) te peci 18-20 min, odnosno dok ne narastu i poprime lijepu zlatnu boju.
  • VRLO VAŽNO: Nakon što su pečeni, pusti ih da se ohlade skroz do kraja (znaaaam, teško je čekati) kako bi uklanjanje kuharskog konca bilo što lakše. Pažljivo manjim škarama prereži konac, polako i nježno ukloni konac i u sredinu bundevice umetni po jednu bučinu sjemenku. Posluži ih uz nešto slatko ili slano. Uživaj!

Notes

  • Ova peciva od bundeve vrlo lako možeš ispeći i u veganskoj varijanti. Med zamijeni javorovim ili sirupom od datulja, umjesto kravljeg mlijeka možeš koristiti biljno mlijeko po svojem izboru, a što se tiče jajeta, umjesto njega dodaj još malo više pirea od bundeve. I to je to!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Recipe Rating




This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.