Najbolji linzer keksi i točka.

,
Austrijski keksi s bademima i pekmezom koji svojim prepoznatljivim izgledom često uljepšavaju stolove mnogih obitelji za vrijeme blagdana. Definitivno najbolji i najprhkiji linzer keksi koje sam ikada probala.

Samo ću skromno, odmah na početku, reći da su meni ovo najbolji, najprhkiji, najdivniji linzer keksi koje sam imala priliku napraviti.

I pojesti, logično.

Ovi linzeri se tope u ustima i to zahvaljujući jednom svakodnevnom, no izuzetno važnom sastojku!

Linzer keksi izbliza

Započinjući ovaj post, grickam svoja zadnja dva linzera i razmišljam si kako imam toliko toga što ti želim reći o ovom receptu! Toliko sam uživala fotografirajući za ovaj blog post da sam na kraju imala preko 200 fotografija. To mi je, naravno, otežalo postprodukciju jer mi je trebalo dosta vremena kako bih izabrala one fotke koje su mi bile najbolje.

Slatke muke.

Povijest linzer keksa

Vjerujem kako su linzer keksi, uz škotske shortbread kekse, talijanske cantuccine i nizozemske speculaas kekse jedni od najpoznatijih europskih keksa na svijetu. Ime su dobili po austrijskom gradu Linzu, a osim keksa, poznata je i linzer torta, jedan od najstarijih tartova koji datira još u 17. stoljeće.

I linzer keksi i linzer torta koriste iste sastojke, razlika je jedino u tome što se za izradu keksa koriste male, pojedinačne modlice za izrezivanje, a linzer tart se radi u klasičnom kalupu za tart s odvojivim dnom.

Inače, bilo mi je zanimljivo pročitati kako se, kada se izrezuju okruglim modlicama, ovi keksići još nazivaju i linzer oči (Linzer Augen).

Baš svatko zna što su i kakav okus imaju linzeri, jel’ tako?

Ili?

Kod nas se nerijetko događa da se ovi keksi miješaju s vanilicama, a mene nekako baš zasmeta kada vidim što nam sve pokušavaju podvaliti u supermarketima pod nazivom “linzeri”.

Tradicionalno, linzer keksi su ljepljeni keksi čiju osnovu čini prhko tijesto koje se sastoji od bijelog brašna, žumanjaka, maslaca, mljevenih badema i korice limuna. Linzer keksi nikako ne bi smjeli sadržavati margarin umjesto maslaca, dodatak mljevenih orašastih plodova je obavezan, a ono što ih čini posebno prhkima je korištenje žumanjaka umjesto cijelih jaja.

ženska ruka poseže za linzer keksom
Ovu bogatu žutu boju linzer keksi duguju žumanjcima domaćih kokoški.

Lijepe se najčešće nekim kiselkastim pekmezom, poput onoga od ribizla ili malina, a meni uz njih odlično paše i pekmez od kajsija (marelica). Ovdje sam malo išla na rizik i koristila i pekmez od trešanja koji je dobra solucija ako volite slađe pekmeze.

Linzer keksi će izgledati najljepše staviš li pekmez u sredinu i onda samo gornjom polovicom lagano pritisneš da se pekmez ravnomjerno rasporedi.

Ali ne prejako jer se lako može dogoditi ovo:

linzer keks može se raspuknuti ako ga previše stisnete
Linzer je lijep čak i kad se ovako raspukne.

Zato, molim te, izbjegavaj kupnju onih gotovih keksa koji u sebi imaju sastojke za koje ne znaš što znače i zašto se tu uopće nalaze. Osobito ako su sumnjivo povoljni, onda možeš biti gotovo siguran/a da je u takvim keksima/kolačima hrpa jeftinih, loših sastojaka.

Koja je uloga žumanjaka u keksima?

Uloga jaja je nevjerojatno važna u izradi torti, kolača i keksića. U nekim receptima koriste se cijela jaja, negdje samo bjelanjci, negdje samo žumanjci, a negdje pak cijela jaja u kombinaciji sa žumanjcima.

Znaš li zašto je to tako?

Evo odgovora. Bjelanjak je bogat proteinima, a žumanjak mastima. Masnoća daje bogatu, gotovo baršunastu teksturu keksima i čini ih nevjerojatno prhkima i mekima.

Moram priznati da sam ovu ulogu žumanjka spoznala tek pri izradi ovih linzera. Prije bih jednostavno radije stavila cijelo jaje/a jer mi se nije dalo kemijati što poslije napraviti s bjelanjcima, no ova spoznaja mi je totalni game changer.

Nećeš puno pogriješiti i staviš li jaja umjesto žumanjaka u ove kekse, ali garantiram da neće biti tako prhki kao samo sa žumanjcima. Ovi linzeri se doslovno tope u ustima. A do recepta za njih sam došla sasvim slučajno listajući jednu staru kuharicu iz 60-ih godina koju sam kupila u jednom zagrebačkom antikvarijatu. Malo sam prilagodila količinu nekih sastojaka i omjere; smanjila sam šećer i umjesto 4 stavila 3 žumanjka.

Moram li linzere raditi baš s bademima?

Naravno da ne.

Kada nemam bademe, u tijesto za linzere najčešće dodam mljevene lješnjake. Možeš dodati i orase, poigrati se s pistacijama ili nekim drugim orašastim plodovima po tvojoj želji. Moj jedini savjet je da orašaste plodove najprije tostiraš na suhoj tavi čime će tvoji linzer keksi dobiti znatno bogatiji i profinjeniji okus.

Također, linzeri nisu macaronsi tako da ne moraš brinuti ako bademe ne uspiješ samljeti u fini prah, njima to ništa neće smetati. Štoviše, sitni komadići badema dat će im jednu zanimljivu teksturu. Možeš koristiti oljuštene ili neouljuštene bademe.

Poigraj se i s punjenjima ako želiš, ja već vidim da ću ih kada ih budem radila za Božić puniti lemon curdom jer ga moji doma obožavaju.

Kako čuvati linzer kekse

Linzer kekse možeš čuvati u kutiji za kekse, najbolje metalnoj, do 10 dana.

Ako izdrže toliko, u što iskreno sumnjam. 😉

Kad ih namažeš pekmezom, oni će još više fino omekšati te će biti manje krhki. Ako ih ne voliš takve, maži ih pekmezom neposredno prije posluživanja. Odlučiš li ih puniti lemon curdom, chia džemom ili nekim drugim namazom koji je lakše kvarljiv, imaj na umu da bi ih trebalo pojesti u roku od nekoliko dana.

P.S. Ovi keksi su još ukusniji radite li ih skupa s dragim ljudima.

P.P.S. Dajana i Gabi, hvala što ste bile moji modeli i degustatorice. :*

Ako nisi tip osobe za pečenje keksa i kolača, možda će te interesirati božićni DIY projekti s bloga:

Imaš li naviku raditi linzere za blagdane? Koji su to još sitni kolači koji se obavezno nađu na tvojoj božićnoj tacni s kolačima? Pišite mi svoje odgovore ovdje na blogu, na Instagramu ili Facebooku.

Za više video recepata, pozivam te da se pretplatiš i na moj Youtube kanal.

Sretno s pečenjem božićnih kolača i ne zaboravi: bez stresa!

:*

 

Najbolji linzer keksi

Mateja Zvirotic Andrijanic
Austrijski keksi s bademima i pekmezom koji svojim prepoznatljivim izgledom često uljepšavaju stolove mnogih obitelji za vrijeme blagdana. Definitivno najbolji i najprhkiji linzer keksi koje sam ikada probala.
5 from 1 vote
Baking time 12 minutes
Course Cookies, Dessert
Cuisine Austrian
Servings 32 linzer keksa
Calories 110 kcal

Ingredients
  

  • 200 g glatkog brašna
  • 160 g mljevenih badema
  • 180 g maslaca (sobne temperature)
  • 100 g bijelog šećera
  • 3 žumanjka (velika)
  • ½ žličice cejlonskog cimeta
  • korica jednog limuna (organskog)
  • prstohvat soli
  • pekmez za ljepljenje keksa
  • šećer u prahu (za posipanje)

Instructions
 

  • Bademe tostiraj na tavi te ih samelji u multipraktiku. Pusti da se u potpunosti ohlade pa ih potom promiješaj s prosijanim brašnom i cimetom.
  • Pjenasto izradi maslac. Dodaj mu šećer i izmiksaj zajedno. Potom dodaj žumanjak po žumanjak, koricu limuna, prstohvat soli te sve sjedini.
  • Umijesi tijesto tek toliko da se smjesa lijepo poveže. Nipošto nemoj previše mijesiti. Tijesto podijeli u dva dijela i zamotaj u omot od pčelinjeg voska ili papir za pečenje. Stavi ga u hladnjak na 30-45 min.
  • Upali pećnicu da se grije na 170°C. Na lagano pobrašnenoj podlozi razvaljaj tijesto na debljinu 4-5 mm. Izrezuj kalupima po tvojoj želji. Najbolje je prvo ispeći jednu tepsiju donjih polovica pa drugu tepsiju gornjih polovica linzera. Tako će se svi ispeći ravnomjerno i ništa se neće prepeći.
  • Peci ih oko 12 min. Pusti da se ohlade i potom, po želji, gornje polovice posipaj šećerom u prahu, a na donje polovice maži pekmez. Nježno ih zalijepi i serviraj u nekom lijepom tanjuru. Ili ih spremi u metalnu kutiju za kekse.

Notes

  • Svaka pećnica peče drugačije pa pripazi na svoju. Možda će vrijeme pečenja biti drugačije u odnosu na moju. Keksi doslovno mogu zagoriti u pola minute, minutu, a to zbilja ne želiš da ti se dogodi s ovim prhkim prekrasnoćama. Ja svoje vadim van iz pećnice prije nego rub keksa počne dobivati tamnu boju.
  • Jako je važno da se tijesto za kekse dobro ohladi u frižideru jer je dosta mekano kada se tek zamijesi. Može se nakratko staviti i u zamrzivač ako ti se ne da čekati (na 15-ak min).
  • Kada su tek pečeni, linzeri su dosta krhki. Zato ih možeš čak i na tepsiji ostaviti da se ohlade do kraja (ne moraš ih premještati na rešetku za hlađenje) pa tek onda započeti s ljepljenjem.
Tried this recipe?Let us know how it was!

Nutrition

Calories: 110kcalCarbohydrates: 9gProtein: 2gFat: 8gSaturated Fat: 3gPolyunsaturated Fat: 1gMonounsaturated Fat: 3gTrans Fat: 0.2gCholesterol: 30mgSodium: 37mgPotassium: 47mgFiber: 1gSugar: 3gVitamin A: 165IUVitamin C: 0.001mgCalcium: 18mgIron: 1mg

Komentari

6 responses to “Najbolji linzer keksi i točka.”

  1. Kristijana Avatar
    Kristijana

    Hej. Smije li tijesto prenoćiti u frižideru?

    1. Mateja Zvirotic Andrijanic Avatar
      Mateja Zvirotic Andrijanic

      Bok, isprike na kasnijem odgovoru, smije. Ukoliko se jako stvrdne, možeš ga izvaditi iz frižidera i ostaviti neko vrijeme na sobnoj temperaturi dok ne bude podatno za valjanje i izrezivanje oblika.

  2. Tina Avatar
    Tina

    Svaki put odlični, radim ih već 3g. ..Hvala!🤗

    1. Mateja Zvirotic Andrijanic Avatar
      Mateja Zvirotic Andrijanic

      Nema nazad jednom kad se navučeš na njih. 🙂 Hvala puno!

  3. Slavica Avatar
    Slavica

    Probala sam puno linzera ali nijedni nisu fini kao ovi. Svi koji su probali su odusevljeni. Hvala na ovom receptu!

    1. Mateja Avatar
      Mateja

      Hvala puno na ovako divnom komentaru! I meni su najdraži koje sam probala, baš budu prhki. 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recipe Rating




This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.