red mulled wine in a glass cup

Osnovni recept za crno kuhano vino

,
Kuhano vino, crno ili bijelo, jedan je od omiljenih vrućih napitaka za vrijeme adventa. Saznaj kako napraviti savršeno kuhano vino kod kuće!
crno kuhano vino s narančom, klinčićem i cimetom

Kuhano vino s adventskih kućica, jesi fan?

Ja baš i NE.

Evo, rekla sam to naglas! To jest, napisala.

Nisam naročito oduševljena kuhanim vinima na našim adventskim kućicama. Zapravo, samo sam jednom popila fino kuhano vino na adventu općenito. Precijenjeno je, prerazvodnjeno i ima neki funky okus.

Ni u kafićima nije bolja situacija.

Zato, mislim da svaki pravi gurman treba imati osnovni recept za kuhano vino. Osnovne parametre koji će poslužiti prvenstveno kao orijentacija pri kuhanju jer je danas na našem tržištu dostupno toliko različitih (izvrsnih) vina da se jedan te isti recept stopostotno nikako ne može primijeniti na sva vina.

Povijest kuhanog vina

No kuhano vino, ta topla, slatkasta i miomirisna tekućina s dodatkom citrusa nije neka postmoderna novotarija. Štoviše, zagledamo li se stoljećima unazad, vidjet ćemo kako su vino kuhali još stari Grci i Rimljani.

Internet se, ne može doduše dogovoriti je li prvi skuhao vino Hipokrat ili su to bili Rimljani, no jedno je sigurno: u ta davna vremena ljudi su većinom kuhali vino kako bi ga zaštitili od kvarenja i kako bi se zagrijali tijekom hladnih zima.

A kako smo došli do toga da kuhano vino povezujemo s Božićem i blagdanima? Čini se da je za to, pomalo kriv i Charles Dickens koji je u svojoj noveli “A Christmas Carol” iz 1843. govorio o verziji kuhanog vina pod nazivom “Smoking Bishop”.

Danas, pogledamo li malo kuhinje europskih zemalja, vidjet ćemo da Šveđani imaju svoj glögg, Nijemci glühwein, Bugari greyano vino, Francuzi vin chaud itd. Svi ti recepti svode se, više-manje, na isto: infuziranje vina s različitim aromama iz začina i citrusa, uz dodatak šećera, suhog voća, meda i ponegdje žestica poput ruma, viskija ili konjaka.

Osim kuhana na ovakav način, vina često mogu obogatiti i najobičnija jela i dići ih na jednu skroz novu razinu, kao što je to slučaj s burgundskim gulašem ili kremastim rižotom od bundeve.

začini za kuhano vino

Na ove 4 stvari pripazi kod kuhanja vina:

  • Odabir vina – koristi provjereno vino koje bi i inače popio/la uz večeru. Ni preskupo ni prejeftino. Svakako ne neku jeftinu brlju koju smo pili kao klinci (Ribar <3) koju ćeš pokušati zamaskirati s hrpom cimeta i šećera. Ako nije dobro iz boce, neće biti dobro ni kuhano.
  • Začini – prilagodi ih tipu vina (crno ili bijelo), ali nemoj koristiti previše začina. Za ovo sam i sama bila kriva dok nisam shvatila da je manje više. Također, bolje je koristiti cijele umjesto mljevenih začina da izbjegneš onaj “brašnasti” okus u ustima.
  • Kuhanje – izbjegavaj vino kuhati na vrlo jakoj vatri. Kuhano vino trebalo bi cijelo vrijeme biti na granici ključanja (ali ne proključati) te ga je dovoljno kuhati 20-ak min. Što ga duže kuhaš, jače će se osjetiti arome začina i citrusa.
  • Zaslađivač – bijeli šećer je klasik i s time ne možeš pogriješiti. Također, možeš eksperimentirati sa smeđim šećerom, poput demerare, a javorov sirup, med i slične tekuće zaslađivače osobno izbjegavam jer mogu imati predominantnu aromu.

Sorte vina pogodne za kuhanje

Što se tiče crnih vina, moj osobni izbor za kuhano vino su najčešće plavac mali, merlot i vranac. Dobro prolaze i frankovka te cabernet sauvignon. Kada su bijela vina u pitanju, nekako su mi najdraži chardonnay i malvazija, no to je više stvar osobnog izbora.

Različiti su načini kako se može napraviti kuhano vino. Ja sam ovaj puta izabrala jednostavniju verziju koja je najpraktičnija, no postoje i druge opcije.

Jedna od njih je da se najprije napravi jednostavni, začinski sirup koji se poslije kuha s vinom. Ovo je dobra fora ukoliko želiš stvari imati pripremljene unaprijed – sirup možeš napraviti i nekoliko dana unaprijed u većoj količini i držati u frižideru do onda kada ti zatreba.

Također, ovo može biti i izvrsna ideja za božićni poklon. Ako ne želiš raditi sirup, začine za kuhano vino možeš svezati u gazu pa u ukrasnu tkaninu i tako svezati za bocu vina s kojom ćeš se ponosno pojaviti u gostima – kladim se da to vino neće dugo čekati na otvaranje, što mu uostalom, i priliči.

Što ako ti ostane kuhanog vina?

Ako ti kojim ludim slučajem ostane kuhanog vina, molim te nemoj ga baciti. S tom divnom tekućinom se može svašta!

Kuhano vino možeš iskoristiti na iduće načine:

  • Reduciraj ga u sirup
  • Dodaj ga u biskvit ili u kremu za kolače
  • Koristi ga za poširanje voća
  • Napravi sorbet ili sladoled
  • Obogati s njim različite umake i u slanim jelima.

Može li se kuhano vino podgrijati?

Ukoliko ti ostane kuhanog vina, a ne želiš ga koristiti za pripremu jela, možeš ga i podgrijati sutradan. Savjetujem da višak kuhanog vina pustiš da se ohladi do kraja, izvadiš začine i kolutiće naranče, prebaciš u manju posudu, poklopiš i staviš u frižider.

Kada ga poželiš ponovno konzumirati, izvadi ga iz frižidera i ugrij na laganoj vatri te serviraj u šalice.

Koje je tebi kuhano vino draže, crno ili bijelo?

Isprobaš li ovaj recept, ne zaboravi tagirati @foodandmoodblog na Instagramu ili Facebooku ili mi poslati svoje fotke! Preferiraš li video recepte, pozivam te da se pretplatiš na moj Youtube kanal. Ako te bilo što zanima, slobodno mi piši mi na IG ili na e-mail. Tu sam za tebe.

Do iduće priče,

 

crno kuhano vino

Osnovni recept za crno kuhano vino

Mateja Zvirotic Andrijanic
Kuhano vino, crno ili bijelo, jedan je od omiljenih vrućih napitaka za vrijeme adventa. Saznaj kako napraviti savršeno kuhano vino kod kuće!
No ratings yet
Prep Time 5 minutes
Cook Time 20 minutes
Total Time 25 minutes
Course Drinks
Servings 6 serviranja
Calories 191 kcal

Ingredients
  

  • 1 l crnog vina
  • 250 ml vode
  • 50 ml narančinog soka
  • 50-100 g šećera
  • 3-4 sjemenke kardamoma (cijele)
  • 4-5 klinčića
  • 1 cimet u kori
  • 1 zvjezdasti anis
  • 1 žlica ruma (ili viskija ili brandya)
  • ½ naranče (narezane na kolutiće, nešpricane)

Instructions
 

  • Vino, narančin sok, žesticu i vodu dodaj u posudu za kuhanje. Dodaj i šećer, no nemoj staviti sve odjednom ukoliko nisi siguran/a da će ti biti potrebna sva količina.
  • Uzmi komad duple gaze ili muslina i sve začine stavi u tkaninu te ih zaveži u mali paketić kuharskim koncem. Ovaj korak će ti poslije olakšati vađenje začina prije posluživanja. Dodaj začine u posudu te nekoliko kriški naranče.
  • Kuhaj na vrlo laganoj vatri, nepoklopljeno, oko 20 min. Vino nikako ne smije jako ključati. Kada je kuhano, začine izvadi iz vina i posluži vruće.

Notes

  • Od ove količine trebaš dobiti oko 1,2 l kuhanog vina. Serviraš li u šalici od 2 dcl, količina je dostatna za 6 serviranja.
Tried this recipe?Let us know how it was!

Nutrition

Calories: 191kcalCarbohydrates: 16gProtein: 0.5gFat: 0.2gSaturated Fat: 0.02gPolyunsaturated Fat: 0.03gMonounsaturated Fat: 0.03gSodium: 10mgPotassium: 270mgFiber: 1gSugar: 11gVitamin A: 48IUVitamin C: 10mgCalcium: 32mgIron: 1mg

Komentari

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recipe Rating




This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.