9 fotografa hrane od kojih možete puno naučiti_naslovna

9 fotografa hrane od kojih možete puno naučiti

“If you have knowledge, let others light their candles in it.

Margaret Fuller

Vođena upravo ovom izrekom, ovim postom svečano otvaram novu potkategoriju na blogu (crvena vrpca, cap!), a to je “Fotografija”.

via GIPHY

Kada sam započinjala pisati ovaj blog, imala sam viziju da to neće biti samo mjesto gdje možete pronaći ukusne i inspirativne recepte, već i mjesto gdje svi možemo puno učiti jedni od drugih, saznati korisne stvari te usvojiti nove vještine.

Nedavno (ili je to već prošlo nekoliko mjeseci, hmmm) sam vas na Instagramu pitala o čemu biste još voljeli čitati kod mene na blogu i većina vas je rekla kako vas zanimaju preporuke za dobre dokumentarne filmove o hrani, preporuke za kuharice te savjeti vezani uz fotografiju hrane.

E pa dragi moji, nemojte misliti da sam ja na to zaboravila!

Vi koji me pratite na društvenim mrežama i koji čitate moje blog postove ste vjerojatno primjetili da veliku pažnju posvećujem upravo fotografiranju hrane. Fotografija mi je velika ljubav već nekoliko godina i dok nisam započela s pisanjem bloga nisam NIKADA fotografirala hranu (domaća pizza fotkana internim blicem na žutom najlonskom stolnjaku u kuhinji se ne računa).

Kada sam trebala fotografirati svoj prvi recept za blog, bila sam sva u panici kako ću ja to sada fotkati hranu da izgleda lijepo i privlačno, a živim u suterenu s malim prozorima gdje imam vrlo malo dostupnog prirodnog svjetla. A znamo da je lijepo prirodno svjetlo nešto što mnogi ističu kao jedan od najvažnijih preduvjeta za privlačnu fotografiju hrane.

U tom trenutku sam, kao što to vjerojatno radite i vi, počela tražiti sve moguće informacije o tome kako fotografirati hranu, što mi je sve potrebno od opreme, kako osmisliti kompoziciju koja plijeni pažnju, kako fotografije uređivati u Lightroomu itd. Tada su mi puno pomogli ljudi koji su svoje znanje nesebično, često puta i u potpunosti besplatno dijelili na svojim web stranicama.

Zato sam pomislila kako bi bilo korisno sve njih skupiti jedno mjesto kako biste i vi, kao i ja, mogli učiti od najboljih!

Svatko od ovih fotografa koje ću vam navesti u postu privukli su me nekim drugačijim kvalitetama. Vidjet ćete da ni njihovi stilovi nisu isti. Oni su komercijalni fotografi, food blogeri, edukatori, stock fotografi, food stilisti i još puno toga.

Još jedna bitna stvar. Naslov ovog posta namjerno nije “9 najboljih fotografa hrane na svijetu” ili nešto slično jer postoji još puno uspješnih fotografa hrane i food blogera koji rasturaju kada je u pitanju fotografija hrane, ALI ne pišu svi o tome. A i superlativ “najbolji” je gotovo uvijek odraz vlastitog ukusa, a ne objektivne prosudbe.

Pa krenimo!

9. Darina Kopčok

Na njezin blog Gastrostoria naišla sam tek nedavno. Darina živi u Vancouveru u Kanadi i osim fotografiranja hrane, bavi se i pisanjem te mentoriranjem. Radi odlične tamne, “moody” fotografije hrane (rastura i svijetle, da se ne lažemo), a iako je njezin stil znatno drugačiji od mojega, njezin minimalizam i promišljena kompozicija dobra su inspiracija za svakoga tko želi naučiti osnove fotografiranja hrane. Pretplatom na njezin newsletter na mail ćete dobiti nekoliko zgodnih, besplatnih e-knjižica pa vam savjetujem da provjerite o čemu se tu radi.

https://www.instagram.com/p/B1mLPedhl6K/

Također, za vas koji biste htjeli naučiti nešto više o kompoziciji, kod nje na blogu možete kupiti e-knjigu “Rule of Thirds: A Guide to Composition for Food Photography”. Osobno ju nemam, no iz ovog previewa koji se može vidjeti na blogu čini se kao nešto što je fora imati jer u njoj imate kao male šalabahtere koji vam pomažu u osmišljavanju kompozicije pri fotografiranju.

Obratite pažnju i na njezine članke na blogu.

8. Andrew Scrivani

Andrew Scrivani je poznati New York Times fotograf, producent i redatelj i zapravo vjerojatno jedno od najpoznatijih imena kada je u pitanju fotografija hrane.

Što me to najviše privlači kod njegovih fotografija?

https://www.instagram.com/p/BgTsOnTBzpY/

To što ima vrlo dobro oko za detalje, što vas vrlo često uspije tako lako natjerati da ogladnite pregledavajući njegove fotke i to što je kod njega hrana sama sebi svrha. Njegova hrana djeluje tako stvarno, a čini mi se da Scrivani nekako nije opterećen estetikom koju nam danas nameću društveni mediji, što je rijetkost.

Iako na svojem webu nema dio koji je vezan uz educiranje o fotografiji, na Youtubeu možete naći nekoliko zanimljivih streamova i videa u kojima se dotiče tema poput kako poboljšati svoju fotografiju hrane, govori o svjetlosti kompoziciji, ali daje i neke korisne savjete kada je u pitanju fotografija hrane kao biznis.

Također, ono čemu se ja osobno jaaako veselim je i njegova prva knjiga koja u prodaju izlazi 26. studenog 2019. godine. Znači, uskoro! Knjiga se zove “That Photo Makes Me Hungry” , a ja sam vam stavila link s kojeg sam ju ja naručila.

Jedva čekam da stigne!

Preporučujem i jedan dobar intervju sa Scrivanijem : “What I learned about food photography from having dinner with NY Times food photographer Andrew Scrivani”

7. Skyler Burt

Porijeklom iz Los Angelesa, Skyler Burt je jedan dio života proveo kao putujući fotograf putujući kroz Sjevernu Ameriku, Aziju i Bliski istok da bi se naposlijetku skrasio u Omanu. Ovaj bloger, Youtuber, predavač, editorijalni i komercijalni fotograf ima svoj blog We Eat Together koji je u potpunosti posvećen fotografiji hrane. Njegov sadržaj pravi je miks savjeta o prirodnom i umjetnom svjetlu, kompoziciji i tehničkim aspektima fotografije, a često se tu nađu i korisne recenzije foto opreme, savjeti o propsima te tips & tricks vezani uz postprodukciju fotografija.

https://www.instagram.com/p/BgRLkpDABki/

Volim njegove fotografije jer su promišljene do najzadnjeg detalja, raznolike te dobro uklopljenih paleta boja. Također, često koristi drvene DIY podloge za fotografiranje koje fotografijama daju jednu posebnu teksturu i toplinu, a popriličan je maher kada je u pitanju i fotografiranje pića (osobito alkoholnih).

Kao što sam i spomenula gore, Skyler ima i zanimljiv Youtube kanal koji ćete sigurno htjeti provjeriti jer možete naći dosta korisnih videa vezanih uz fotografiju hrane. Možda da krenete od ovog videa:How I Approach A Food Photography Shoot

Osim besplatnog sadržaja, kod njega možete i kupiti određene tečajeve. Ponekad znaju biti i na popustu.

6. Fanette Rickert

https://www.instagram.com/p/B4XiXWQo70u/

Kao i Darinu Kopčok, Fanette Rickert sam također otkrila tek nedavno, možda čak i najzadnju od svih fotografa u ovom blog postu i to preko jednog livea kojeg je održala s Joanie Simon. Meni je super njezina priča.

Fanette, porijeklom Francuskinja, u svojim kasnim dvadesetima odlučila je otići na put oko svijeta da bi, sasvim slučajno, 7 godina provela na jednom malom tajlandskom otoku. Tamo je radila kao instruktorica ronjenja i upoznala svojeg budućeg muža, da bi nakon toga otišli živjeti u SAD. Ondje je počela raditi za prijatelja pomažući mu s marketingom fotkajući proizvode za web, o čemu tada nije puno znala, ali tu je tek bio njezin početak.

Kako i sama kaže, njezin put do fotografije bio je sve samo ne običan i na tom putu bilo je dosta učenja, uspona i padova. U jednom trenutku razmišljala je čak i da odustane od fotografije.

Danas ne samo da se profesionalno bavi fotografijom hrane, već i proizvoda za brendove te edukacijom. Dosta poslova nalazi na Upworku, jednoj od najvećoj web stranica za freelancere, a o tome vam podrobnije piše u svojoj e-knjizi The Upwork Playbook .

Na svojem blogu obrađuje raznovrsne teme, a njezin sadržaj bit će vam osobito koristan zanima li vas kako poboljšati vlastitu produktivnost; od kreiranja kalendara sadržaja, do samog workflowa, alata koji vam u tome mogu pomoći, kako komunicirati s klijentima i sl.

Koristan blog svakako vrijedan važe pažnje.

5. Kimberly Espinel

Vjerujem da je većina vas čula za Kimberly Espinel s bloga The Little Plantation. Sigurno ste barem skrolajući kroz IG feed naišli na neki od njezinih zanimljivih food flatlaya po kojima je toliko prepoznatljiva pa vjerojatno znate kako je riječ o blogerici, fotografkinji, stilistici i edukatorici koja nesebično dijeli širok opus znanja koji posjeduje.

https://www.instagram.com/p/ByCVZ6PnQaM/

Ono po čemu se njezin blog izdvaja u odnosu na druge spomenute su dvije stvari: edukacija o Instagramu te podcasti za food blogere.

Ajde priznajte, dragi kolege i kolegice blogeri, i vas živcira Instagram u zadnje vrijeme, barem ponekad. Svjedoci smo kako je famozni, strašni, Instagram algoritam doživio nekoliko bitnih izmjena u zadnje dvije godine i kako je ponekad teško ostati u toku sa svim tim promjenama. Činjenica je da većina tih noviteta ne ide na ruku blogerima (i pri tome ne mislim na “nestanak lajkova” koji ja jedva čekam, ali nikako dočekati na svojem profilu).

Kimberly to dosta kuži i zato ima cijelu jednu potkategoriju na blogu posvećenu upravo toj kompleksnoj temi koju rijetko tko tako duboko obrađuje u svijetu food bloganja kao ona.

Podcasti su danas u digitalnom svijetu postali sasvim normalna stvar, ali podcasti za food blogere, influencere i fotografe hrane su nešto po čemu je njezin sadržaj originalan i specifičan. A ako trebate malo poticaja za kreiranje zanimljivih fotografija hrane za vaš Instagram profil (i portfolio), možete besplatno sudjelovati u njezinom zimskom foto izazovu.

Kul je skroz.

4. Bea Lubas

Ja toliko obožavam njezine fotografije! Imam osjećaj da bih ih mogla gledati danima i učiti samo promatrajući ih. Pa mislim, pogledajte samo ovu fotografiju viskija dolje! Iako u zadnje vrijeme nije toliko aktivna na blogu, tamo još uvijek možete pronaći nekoliko korisnih članaka vezanih uz fotografiranje i stiliziranje hrane.

https://www.instagram.com/p/ByvdXe-Hfkg/

Evo jednog njezinog odličnog članka: Food styling is all in details

Bea održava i radionice fotografiranja i stiliziranja hrane koje se rasprodaju brzinom munje (ah, jednog dana možda), a ponekad ima i zanimljive foto izazove na Instagramu kroz koje se može dosta toga naučiti. I najbitnije od svega, zabaviti!

Svakako ne propustite pogledati i njezine story highlightse u kojima pokazuje neke fora behind the scene fotografije.

3. Lauren Caris

Od Lauren sam naučila puno o svemu, ali možda najviše o kompoziciji. Izuzetno simpatična i radišna, Lauren vam je spremna odgovoriti na bilo kakvu nedoumicu ili pitanje koje imate vezano uz fotografiju hrane. Trenutno živi u Švicarskoj, a hranu je počela fotografirati kada je započela pisati svoj blog s receptima Lauren Caris Cooks. S vremenom je otvorila blog That’s Sage posvećen isključivo temama vezanim uz fotografiranje hrane.

https://www.instagram.com/p/Bw4kqJKDUIT/

Kako editirati fotografije, kako stilizirati hranu da izgleda neodoljivo ili kako fotografirati u manualnom (M) modu – sve su to teme koje su na njezinom blogu obrađene u više blog postova i video tutorijala.

Kada smo kod manualnog moda (ilitiga ručnog načina po hrvatski), ako još uvijek fotografirate na automatski na vašem pametnom telefonu, DSLR-u ili mirrorlesu, činite VEEELIKU pogrešku. Vjerujte mi. Na ovom linku kod Lauren možete kroz samo nekoliko dana naučiti kako fotografirati na ovaj način i to besplatno. Osobno nisam prošla kroz ovaj njezin kratki tečaj, ali vjerujem da je to nešto u što se isplati uložiti svoje vrijeme.

Ne propustite se pretplatiti i na njezin newsletter u kojem vam stignu obavijesti o novim člancima, Youtube videima i radionicama koje Lauren održava.

2. Rachel Korinek

Sigurna sam, znate to već, no samo da još jednom utvrdimo: Two Love Studio je oaza znanja za ljude koji vole fotografirati hranu. Rachel Korinek ima ono nešto u sebi: posjeduje tu neku neobičnu zaraznu energiju koja te motivira da konstantno učiš i razvijaš se, da istražuješ različite stilove i da, što je osobito važno, cijeniš sebe i vrednuješ svoj rad.

https://www.instagram.com/p/BrVV9_3jevz/

Kako od svakog fotografa hrane učim o svemu pomalo, ipak od svakoga od njih najviše naučim o jednom segmentu cijele ove priče. Od Rachel sam najviše naučila o svjetlu. Njezina e-knjiga “Art of Light mi je proširila znanje o tome kako funkcionira svjetlost u fotografiji već kroz prvih 15-ak stranica čitanja. Iako ju još uvijek nisam pročitala do kraja, već sada znam koliko toga se o svjetlosti može naučiti, koliko puno faktora utječe na nju i kako ju sve možemo oblikovati i pri tome kreirati vlastiti stil.

Osim toga, na blogu možete pronaći i puno korisnih besplatnih, vrlo zanimljivih tekstova i savjeta, a slično kao i Lauren, i Rachel vam nudi besplatni 7-dnevni tečaj o fotografiranju hrane.

1. Joanie Simon

Svi koji su ikada upisali “food photography” u Google ili Youtube tražilicu znaju tko je Joanie Simon. Profesionalna komercijalna fotografkinja hrane, poznata Youtuberica i edukatorica, Joanie zrači jednom posebnom karizmom zbog koje će vas osvojiti na prvu.

https://www.instagram.com/p/BvRc5FZly_b/

Toplo vam preporučam da se uključite u njezinu Facebook grupu koja trenutno broji preko 11 000 članova, a korisna je u mnogim pogledima. Ovo nije još jedna grupa bahatih profesionalnih fotografa koji jedva čekaju prosipati svoje znanje i isprdati se s nekim, već aktivna online zajednica amatera i profesionalaca iz cijeloga svijeta koji si pomažu savjetima i iskustvima. Ovdje uvijek možete dobiti odgovor na bilo koje pitanje koje vas zanima.

Joaniein Youtube kanal je rudnik znanja kada je u pitanju fotografija hrane. Ako ste tek krenuli fotografirati hranu i ne znate ništa o tome, preporučila bih vam da krenete od osnova, a nakon toga napredujete po ostalim kategorijama, ovisno što vas više zanima.

Kao netko tko stvarno puno proučava fotografiranje hrane, mogu vam potvrditi da je Joanin sadržaj najraznovrsniji i najopsežniji od svih o kojima ovdje pričamo. Ona vam pokazuje kako je to raditi s profesionalnim stilistima hrane, vodi vas behind the scenes fotografiranja u restoranu, govori o tome kako spriječiti refleksije na priboru za jelu, priča čak i o škakljivim temama poput one o stvarima koje nije znala prije svojeg prvog plaćenog fotografiranja.

Osim ovih besplatnih sadržaja, Joanie također ima online tečaj “Artifical Academy” (prethodno se zvao “Flash for Food Photography”) koji možete kupiti od nje želite li naučiti sve o fotografiranju hrane pod umjetnom rasvjetom.

Pratite li vi još nekog fotografa/kinju hrane koji ima odličan edukativan sadržaj vezan uz fotografiranje hrane?

Je li vam ovaj blog post bio koristan? Koliko vam se uopće sviđa ovakav tip sadržaja na mojem blogu?

Imate li prijedlog za iduću temu o fotografiji koju biste voljeli čitati na blogu?

9 fotografa hrane od kojih možete puno naučiti_Pinterest vizual

Pišite mi vaše komentare ovdje na blogu, na Facebooku ili na Instagramu. Rado bih voljela čuti vaše mišljenje kako bih mogla kreirati još više sadržaja koji će vam biti koristan.

Sad odoh ispeći neke kekse, baš mi se jedu.

Ah, nikad mršave žene od mene.

Pusaćaobok!

Did you make this recipe?

Tag @foodandmood on Instagram and hashtag it #foodandmood so we can see it!

Komentari

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.