Mirisni banana kruh s kefirom

,
Published:
Updated:
Ukusni slatki, zdravi kruh s bananama koji širi prekrasnu aromu vanilije i muškatnog oraščića. Vrlo ga lako možete prilagoditi sastojcima koje imate u svojoj kuhinji.

Nikad nisam shvaćala pomamu za banana kruhom pa je tako jedno vrijeme kada su ga svi isprobavali meni nekako ostao izvan fokusa zanimanja. Međutim, nedavno sam naišla na recept za banana kruh s kefirom na unutarnjoj strani ambalaže Z’bregov kefira. I to na onoj velikoj čaši od 400 ml u trenutku kada sam išla skinuti papirnati omot (učim se recikliranju). Učinio mi se skroz jednostavnim, a i privukao me kefir kao sastojak u ovom kolaču/kruhu pa sam ga odlučila isprobati prvom prilikom. Nekoliko pokušaja urodilo je mirisnim, blago slatkastim, vlažnim kruhom koji mami na pristavljanje jedne fine kave. Ili čaja.

banana kruh s kefirom

Kako je nastao banana kruh?

Ako ste poput mene, onda ste se možda zapitali: “Pa dobro, otkud sada banane u kruhu, kome je to prvom palo na pamet?!” Nije mi bilo druge nego udovoljiti znatiželji i istražiti što o tome kaže Google.

Nastanak banana kruha možemo povezati s dvije bitne povijesne okolnosti. Prvo, sredinom 19. stoljeća Englez Alfred Bird izumio je prvi prašak za pecivo te time pokrenuo mini revoluciju u pečenju kolača i kruha. Isto tako, u tom periodu niti Amerikanci nisu mirovali pa je tako američki znanstvenik Eben Norton Horsford napravio izmjene u tadašnjoj formuli  i dobio nešto moderniju verziju praška za pecivo sličnu onom kakvog danas poznajemo.

Druga okolnost vezana je uz dobro poznatu Veliku depresiju, svjetsku ekonomsku krizu koja je svoj vrhunac doživjela početkom 1930-ih godina. Kriza se, započevši u SAD-u, ubrzo proširila i na druge kontinente, a budući da je rezultirala i visokom nezaposlenošću, američka kućanstva trebala su pronaći nove načine za štednju. Sve se trebalo iskoristiti i ništa nije smjelo biti bačeno. Istovremeno, započinje masovna proizvodnja praška za pecivo. I tu dolazimo do banana kruha! Naravno, ne može se sa sigurnošću tvrditi tko ga je prvi ispekao, ali u tom vremenu recepti za banana kruh počinju se pojavljivati u mnogim američkim kuharicama.

Naravno, recepti su se mijenjali i prilagođavali duhu vremena i datim prilikama pa tako možemo posvjedočiti mnoštvu varijacija na temu. Upravo u tome i leži njegova prednost. 

Zašto morate napraviti banana kruh?

  • Imate li banane koje vam već duge stoje, pune su smeđih točkica i razmišljate o tome da ih bacite u smeće? Nemojte, jer upravo ovakve banane su idealan sastojak za banana kruh.
  • Ovaj banana kruh s kefirom vam može stajati i do 4-5 dana i zbilja predstavlja odličan brzinski jutarnji obrok ili užinu, osobito ako ujutro žurite i nemate vremena pripremiti si doručak. Spremite šnitu, dvije (tri) u plastičnu posudicu i spremni ste za novi radni dan.
  • Možete ga prilagođavati svojim željama kada su u pitanju začini i dodaci – banana kruh odlično paše s cimetom, muškatnim oraščićem, vanilijom, mljevenim đumbirom, orašastim plodovima i crnom čokoladom. Jedite ga samog ili ga poslužite s maslacem, grčkim jogurtom, voćem, lemon curdom pa čak i sladoledom. Mogućnosti su bezbrojne!

Dakle, kao inspiracija za ovaj recept poslužio je kefir s početka priče, no sastojke i neke omjere sam prilagodila vlastitom ukusu. Pa krenimo!

Banana kruh s kefirom

Mateja Zvirotic Andrijanic
Ukusni slatki, zdravi kruh s bananama koji širi prekrasnu aromu vanilije i muškatnog oraščića. Vrlo ga lako možete prilagoditi sastojcima koje imate u svojoj kuhinji.
No ratings yet
Baking time 50 minutes
Total Time 50 minutes
Course Bread, Dessert
Cuisine American
Servings 7 osoba

Ingredients
  

  • 240 g brašna (može bijelo, no ja stavim pola bijelo, pola crno)
  • 3 manje oguljene banane
  • 100 g meda
  • 120 g kokosovog ulja
  • 150 ml kefira
  • 2 jaja
  • 100 g lješnjaka (grubo mljevenih)
  • 10 g praška za pecivo
  • 8-10 kapi ekstrakta vanilije
  • ¼ žličice soli
  • ½ žličice muškatnog oraščića
  • 1 dodatna banana za ukrašavanje (po želji)

Instructions
 

  • U jednoj posudi pomiješajte prosijano brašno, prašak za pecivo, muškatni oraščić i sol.
  • U drugoj posudi pomiješajte oguljene i zgnječene banane s jajima, medom, kefirom, ekstraktom vanilije i kokosovim uljem (ako je tvrdo, prethodno ga malo otopite da možete umiješati u smjesu). Ovoj smjesi dodajte 80 g grubo mljevenih lješnjaka (možete ih samljeti do kraja ako tako preferirate) te umiješajte špatulom. Ostatak lješnjaka koristite za ukrašavanje.
  • U posudu s mokrim sastojcima polako umiješajte suhe sastojke. Ja ovo radim u 2-3 navrata jer mi je tako lakše. Ostavite da odstoji 15-ak minuta.
  • U međuvremenu zagrijte pećnicu na 170 °C i pripremite kalup u kojem ćete ga peći. Ja koristim kalup za kruh veličine 26 cm x 6 cm x 12 cm kojeg prethodno obložim papirom za pečenje.
  • Izlijte pripremljenu smjesu u kalup i pecite 45-50 minuta. Kako biste provjerili je li kruh pečen ili ne, zabodite vilicu ili čačkalicu u tijesto. S obzirom da je ovdje riječ o vlažnom kruhu, čačkalica možda neće izaći skroz suha, ali bitno je da na njoj nemate puno gnjecavih mrvica.
  • Ohladiti, rezati i uživati!
Tried this recipe?Let us know how it was!

Nutritional information provided is an estimate based on ingredients data and should be used for informational purposes only. Actual nutritional content may vary based on factors such as portion size, preparation methods and ingredients used.

Did you make this recipe?

Tag @foodandmoodblog on Instagram and hashtag it #foodandmoodblog so we can see it!

Komentari

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recipe Rating




This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.