
Ideja za brzi chia džem stoji mi u bookmarksima već jedno izvjesno vrijeme. I nikako da dođe na red za isprobavanje. Izgleda da su chia sjemenke na mojoj polici zapravo strpljivo čekale sezonu bobičastog i koštunjičavog voća kako bi nastala dva toliko jednostavna, brza i ukusna džema da ni sama nisam mogla vjerovati koliko su fini kad sam ih probala. Iako jako volim klasične pekmeze, džemove i marmelade, nekada šećer i dugo kuhanje znaju “ubiti” izvorni okus voća, ali ovdje to definitivno nije slučaj.
U ovim receptima neću vam puno duljiti s pričom, samo ću vam napomenuti nekoliko važnih stvari koje morate znati kada budete radili svoj vlastiti chia džem. Također, kako bih vas dodatno potaknula da isprobate chia džem, niže u postu ću vam navesti kombinacije voća i začina koje odlično idu skupa.
Što morate znati o pripremi chia džema?
- Chia džem/pekmez ustvari nije klasičan džem. Riječ je o jednoj vrsti brzog voćnog namaza za čiju izradu se koristi vrlo mala količina šećera ili nekog drugog zaslađivača, a gustoću mu daju upravo chia sjemenke.
- Tko god se u svojoj kuhinji susreo s chia sjemenkama, vjerojatno je dobro upoznat s njihovom supermoći transformacije kada dođu u kontakt s tekućinom. Upravo zbog toga što chia sjemenke mogu lako apsorbirati veliku količinu vode, ovaj džem ne morate kuhati dugo da biste dobili odgovarajuću konzistenciju, a zbog toga vam ni ne treba puno zaslađivača. Ako volite kiselije okuse, šećer ne morate uopće staviti.
- Međutim, ima jedna caka: chia džem nema dugi rok trajanja i zbog toga vam preporučam da ga radite u manjim količinama i da ga stavljate u manje staklenke. Meni staklenka nakon otvaranja u hladnjaku traje oko 7-8 dana, a možete ga i zamrznuti. Ali garantiram da ćete ga pojesti puno prije 🙂
- S obzirom na to da se u chia džemu koristi puno manje šećera nego što bismo koristili inače u klasičnoj zimnici, slobodno se malo poigrajte s različitim začinima i kombinacijama voća, kao što sam i ja napravila u ova dva recepta. Također, umjesto bijelog šećera možete koristiti i smeđi šećer, med, agavin sirup, steviju ili bilo koji drugi umjetni zaslađivač po vašoj želji.
- Iako mu je rok trajanja kratak, svakako preporučam da ga stavljate u sterilizirane staklenke.
- Za chia džem bez problema možete koristiti i smrznuto voće.
- Možete u njemu uživati na bezbroj načina: na šniti banana kruha, uz kroasane, na granoli (meni totalno otkriće), na palačinkama, muffinima, a vjerujem kako bi se se chia džem mogao bez problema ukomponirati i u neki kolač.
Kako skombinirati voće i začine?
Ovdje vam donosim neke već poznate, ali i neke malo zanimljivije kombinacije začina i voća. One su naravno okvirne, i stvar vaših osobnih preferencija. Sve ovisi na što reagiraju vaši okusni pupoljci. 🙂
Jagode – metvica, bosilljak, vanilija, korica limuna, đumbir, crni papar, lavanda;
Trešnje – tonka, ekstrakt gorkog badema, vanilija, korica naranče;
Maline – bosiljak, cimet, muškatni oraščić, metvica;
Borovnice – vanilija, metvica, timijan, ružmarin, korica naranče;
Marelice – cimet, vanilija, muškatni oraščić, kardamom;
Šljive – klinčić, lavanda, tonka, sjemenke korijandera, piment;
Kruške – vanilija, kardamom, cimet, anis, đumbir;
Jabuke – cimet, vanilija, muškatni oraščić, đumbir, kardamom, kim, kadulja;
Grožđe – anis, cimet, klinčić, crni papar, sjemenke korijandera, piment.
Ako znate za još kakvu zanimljivu kombinaciju začina i voća koja ovdje nije spomenuta ili vas zanima još neko voće koje nije na popisu, svakako mi se javite u komentarima ovdje na blogu, na mojem Instagramu ili na Facebook stranici.
I da, svakako mi ne zaboravite javiti kako vam se svidio ovaj voćni namaz, a bila bih jako sretna kada biste mi poslali i fotografije vašeg chia džema. 🙂

Brzi chia džem koji je gotov za pola sata
Ingredients
Prva varijanta - Chia džem s trešnjama i jagodama
- 200 g jagoda (očišćenih)
- 250 g trešanja (očišćenih)
- 3 žlice bijelog šećera
- 3 žlice chia sjemenki
- 1/2 žličice ekstrakta vanilije
- 1 žlica ruma ili likerskog vina
- malo naribane tonke
- prstohvat soli
Druga varijanta - Chia džem sa smrznutim malinama
- 450 g malina (mogu ići i svježe)
- 3 žlice bijelog šećera
- 3 žlice chia sjemenki
- malo muškatnog oraščića (svježe naribanog)
- 1/2 šake bosiljka (svježeg)
- prstohvat soli
Instructions
Prva varijanta - Chia džem s trešnjama i jagodama
- Očistite i usitnite voće na željenu veličinu. Stavite trešnje, jagode, rum, sol i šećer u posudu na srednje jaku vatru da zakuhaju. Povremeno promiješajte.
- Kada je zakuhalo, dodajte ekstrakt vanilije i malo naribane tonke. Pustite još koju minutu da krčka na laganoj vatri. Provjerite je li slatko po vašem ukusu; ako nije, dodajte još šećera.
- Dodajte chia sjemenke, dobro promiješajte da se sjedine s voćem i pustite da lagano krčka nekih 5 min ili dok se smjesa ne zgusne. Imajte na umu da će se smjesa još malo zgusnuti dok se džem prohladi.
- Kada je džem gotov, tako vrućeg ulijte ga u tople, sterilizirane staklenke, odmah zatvorite poklopcem i pustite da se ohladi na sobnoj temperaturi. Kada se ohladio, spremite ga u hladnjak. Nakon otvaranja potrošite ga u roku od 7-8 dana.
Druga varijanta - Chia džem sa smrznutim malinama
- Postupak je isti kao i sa svježim voćem. Smrznuto voće nije potrebno prethodno odmrzavati.
ovo je top!!! slike su prekrasne!!! morat ću se odvažiti napraviti :)) svaka časttt
Marta, definitivno moraš. Samo upozorenje; jednom kada probaš, stalno ćeš ga htjeti jesti! 😉 Barem je meni tako 😛
Napravila sam danas s jagodama i naribanom koricom limuna…preefino je !
Zanima me samo koliko dugo može u frižideru stajati ne otvorena staklenka ? Ako bi radila veću količinu..
Hvala, pozdrav
Hej Stela,
drago mi je da ti se sviđa! Ja kada napravim malo veću količinu, onda ih pospremim u zamrzivač. U zamrzivaču mogu biti bez problema nekoliko mjeseci.