Irski soda kruh s medvjeđim lukom

,
Published:
Updated:
Kruh bez kvasca i bez dizanja, od samo nekoliko sastojaka. Svoju prelijepu zelenu boju i karakterističan miris po češnjaku duguje upravo svježim listovima medvjeđeg luka. Uz to, gotov je za manje od sat vremena!

Nekada jeftin i brzi kruh siromašnih Iraca, danas kruh kojeg možemo obogatiti s toliko dobrih sastojaka i učiniti ga pravom malom poslasticom! Vjeruj mi, soda kruh s medvjeđim lukom nije sličan ni jednom kruhu kojeg si do sada ispekao/la. I gotov je za čas!

irski soda kruh s medvjeđim lukom

Ne sjećam se više točno kada sam ispekla svoj prvi kruh sa sodom bikarbonom. Znam samo da je, uz onaj Laheyev kruh koji se ne mijesi, to bio jedan od prvih kruhova koji sam naučila peći.

Uvijek mu se rado vraćam i to najčešće u trenucima kada mi se ne ide do pekare ili nemam kvasca, a jede mi se svježe pečeni, topli kruh koji može biti gotov dok pogledaš jednu epizodu Peaky Blindersa.

via GIPHY

Pečenje kruha s prirodnim kvascem danas je aktualnije nego ikada i to s razlogom. Takav kruh ima drugačiju teksturu, okus i miris od kruha s običnim, kupovnim kvascem, lakše se probavlja te zahtijeva nešto više vremena za pripremu.

Irski soda kruh je potpuna suprotnost, ne samo kruhu s komercijalnim, već i onom s prirodnim kvascem. Ne očekuj od njega one velike rupice, kiselkasti miris i žvakavu koricu.

Ipak, vjerujem kako zaslužuje svoje mjesto ne samo na ovom blogu, već i u tvojoj svakodnevnoj prehrani zbog jednostavnog razloga: ovo je kruh koji je skroman i iskren.

Koliko to jedan kruh može biti.

Što je to soda kruh

Štreber sam, znam.

Imam potrebu sve definirati i znati o hrani koju jedem.

Iako pitanje “što je soda kruh” samo po sebi nameće vrlo očigledan odgovor “to je kruh sa sodom bikarbonom“, ja bih ti dala drugi odgovor.

irski soda kruh s medvjeđim lukom

Za mene, to je najlakši i najbrži kruh na svijetu.

S obzirom da ne koristi kvasac već sodu bikarbonu u kombinaciji s mlaćenicom, kiselim mlijekom ili kefirom, to znači da ne moraš čekati da se tijesto digne.

Također, ne trebaš ga ni puno mijesiti, a u pećnicu ga trebaš staviti čim ga oblikuješ.

Možeš ga raditi u slanoj ili slatkoj varijanti, a soda kruh je dušu dao za eksperimentiranje s različitim vrstama brašna, osobito onima od cjelovitih žitarica.

Sastojci za izradu irskog kruha sa sodom bikarbonom i medvjeđim lukom

Za slatku verziju možeš ga obogatiti maslacem ili uljem, pokojim jajetom, koricama agruma, sušenim voćem ili orašastim plodovima.

Ipak, ja sam se odlučila za nešto tradicionalniju verziju, a jedini twist koji sam napravila je dodatak listova svježeg medvjeđeg luka.

Na taj način dobila sam zdrav i ukusan kruh hrskave, rustikalne korice, nevjerojatno živahne zelene boje koja se zadržava i nakon pečenja te sočne unutrašnjosti.

I sve to u manje od sat vremena.

Ovaj zeleni soda kruh neodoljivo miriše na češnjak te je odličan za borbu protiv proljetnog umora! (iz osobnog iskustva)

Kako je nastao soda kruh

U zadnje vrijeme sve više razmišljam o održivom razvoju i načinu života. Brojni su načini na koje možemo primijeniti principe održivosti u našem životu, a jedan od njih svakako je i korištenje samoniklog bilja u svakodnevnoj prehrani.

Većina nas nije ni svjesna s koliko korisnih i jestivih biljaka smo svakodnevno okruženi.

Danas o biljkama koje rastu oko nas znam više nego ikada prije, no imam osjećaj da sam tek na 1% onoga što tek trebam saznati i naučiti. Zato sam odlučila krenuti s onim biljkama koje su bliske, ne samo meni već i većini vas koji čitate i isprobavate moje recepte.

Ja vam volim te stare stvari i pravi sam vintage hoarder, pa nije nikako čudo da sam fan kruha iz 19. stoljeća. Da, prvi zapisani recept za soda kruh potječe iz 1836. godine, taman iz vremena kada se soda bikarbona pojavila u Irskoj i počela redovito upotrebljavati.

Prije pečenja, kruh se nožem zarezivao u obliku križa, slično kao i naša pinca. Na taj način vlaga bi ravnomjernije isparavala iz kruha, a u to vrijeme se vjerovalo kako će ukućani na taj način biti zaštićeni od zlih sila. Oblikuje se u različite oblike, ovisno od dijela do dijela Irske, no ja ga najčešće volim peći okrugloga.

Takav mi je najljepši!

Medvjeđi luk, jedna od onih jestivih proljetnih lukovica

Pohodiš li redovito tržnice, sigurno si već naišao/la na vezice dugih šiljastih listova koji imaju snažan miris po češnjaku. E pa, ako kojim slučajem ne znaš, to je divlji luk!

Pripada ekipi Alliuma, a zovu ga još i srijemuš ili medvjeđi luk. Engleski nazivi su još kreativnij pa ga tako možeš naći i pod imenom devil’s garlic, gypsy’s onions i stinking Jenny.

Zašto medvjeđi luk?

Pa zato što u rano proljeće, kada se medvjedi bude iz zimskog sna, često idu u potragu upravo za ljutkastim lukovicama ove predivne samonikle biljke.

Ako ga jedu medvjedi, dobar je i za nas, zar ne?

Pripisuju mu ljekovita svojstva, bogat je vitaminom C i svim onim “anti” djelovanjima, no ono što je za mene njegova najveća prednost je ta što raste na nezagađenim područjima, nije tretiran kemikalijama i na taj način predstavlja jednu izuzetnu proljetnu namirnicu koju bi bilo šteta ne uvrstiti u prehranu.

Jer, pogađaš, sezona mu kratko traje.

Oprezno kod branja medvjeđeg luka!

Ipak, pamet u glavu kad ideš u šumu u potragu za divljim lukom.

Jedna od glavnih stvari koju sam naučila kada je u pitanju branje samoniklog bilja je da treba dobro paziti na dvojnike. Kada je u pitanju medvjeđi luk, on ih ima čak nekoliko.

medvjeđi luk (srijemuš)

Mrazovac, đurđica i čemerika.

To su biljke s kojima je najlakše zamijeniti medvjeđi luk. Pročitala sam i kako se može zamijeniti s kozlacem, no baš sam nedavno vidjela kozlac kako izbija kod nas u šumi u Slavoniji i meni je razlika između te dvije biljke sasvim očigledna.

No, opreza nikada dosta.

Najlakše ćeš raspoznati srijemuš od ostalih biljaka tako da otkineš i protrljaš list među prstima. Miris koji ćeš osjetiti treba biti intenzivan i podsjećati na češnjak.

Kada se bere, treba pripaziti da se ne bere puno listova odjednom, da slučajno usput ne bi pobrali i neku od gore navedenih biljaka. Nikada nemoj pobrati toliko da ne stigneš sve ni potrošiti, ostavi nešto i za druge.

Ako nisi siguran/na u sebe, kupi ga radije od prodavača kojem vjeruješ. Ili u šumu idi s nekim tko se dobro razumije u samoniklo jestivo bilje. Naime, pojedeš li listove bilo koje od ovih biljaka misleći da je to srijemuš, vjerojatno će ti to biti zadnji obrok.

Na Facebooku postoji grupa o samoniklom jestivom bilju u koju se možeš uključiti zanima li te ova tema. Tamo se uvijek može saznati nešto novo!

Koliko dugo može stajati soda kruh

Najbolji je kada se pojede isti dan, no može izdržati oko 3 dana.

Prijedlozi za kombiniranje

soda kruh sa sirnim namazom, suhim vratom i svježim rotkvicama

Irski soda kruh s medvjeđim lukom odlično paše uz:

  • pečena, kuhana ili poširana jaja
  • omlet i fritaje sa šparogama, slaninom ili šunkom
  • svježe sireve i sirne namaze, a posebno dobro i uz dimljeni sir
  • lososa, janjetinu ili teletinu
  • sve vrste gljive.

Koristiš li samoniklo jestivo bilje u svojoj prehrani? Voliš li medvjeđi luk? Imaš iskustva s pečenjem soda kruha? Prijedlog, kritiku ili pohvalu?

Piši mi na e-mail, u komentare na blogu, na Instagram ili Facebook. Zanima me što misliš. Pošalji i fotke kruha kada ga isprobaš! Ukoliko radije učiš iz video recepata, svakako se ne zaboravi pretplatiti na moj Youtube kanal.

Izvori: https://www.woodlandtrust.org.uk/trees-woods-and-wildlife/plants/wild-flowers/wild-garlic/

https://www.agroklub.com/hortikultura/srijemus-mozete-uzgojiti-i-u-vrtu-a-kod-branja-budite-jako-oprezni/40927/

https://www.abigailsbakery.com/bread-recipes/history-of-irish-soda-bread.htm

Fuel My Creativity!

Support my work by making a small donation.

Irski soda kruh s medvjeđim lukom

Mateja Zvirotic Andrijanic
Kruh bez kvasca i bez dizanja, od samo nekoliko sastojaka. Svoju prelijepu zelenu boju i karakterističan miris po češnjaku duguje upravo svježim listovima medvjeđeg luka. Uz to, gotov je za manje od sat vremena!
5 from 1 vote
Prep Time 10 minutes
Baking time 30 minutes
Total Time 40 minutes
Course Bread
Cuisine Irish
Servings 1 manji kruh

Ingredients
  

  • 200 g glatkog brašna
  • 100 g integralnog pirovog brašna
  • 250 ml kefira
  • 6 g sode bikarbone
  • 6 g soli
  • 40 g svježih listova medvjeđeg luka

Video

Instructions
 

  • Upali pećnicu da se grije na 200 °C. Obloži tepsiju u kojoj ćeš peći kruh papirom za pečenje.
  • Listove medvjeđeg luka operi, posuši i nasjeckaj nožem. Izmiksaj ih s kefirom u blenderu oko 30 sekundi.
  • Brašno prosij skupa sa sodom bikarbonom i soli u malo veću zdjelu. Napravi udubinu u sredini i izlij kefir istovremeno miješajući dok se smjesa ne sjedini. Nemoj ga previše mijesiti.
  • Na dobro pobrašnjenoj podlozi tijesto oblikuj u kuglu. Zareži ga nožem tako da napraviš križni oblik. Peci oko 25-30 min, odnosno dok čačkalica zabodena u kruh ne izađe suha. Još jedan test kojim možeš vidjeti je li pečen je da lupneš kruh po donjoj strani – trebao bi zvučati šuplje.
  • Pusti ga da se ohladi i onda navali!

Notes

  • Za ovaj soda kruh koristim domaći kefir kojeg sama radim pomoću kefirnih zrnaca. Umjesto njega, možeš koristiti i kefir iz trgovine. 
  • Da bih dobila ravnomjernu zelenu boju, ja sam listove divljeg luka izmiksala u blenderu s kefirom, no ako želiš preskočiti taj korak, samo sitno nasjeckaj listove i umijesi ih u tijesto. Boja neće biti ovakva, ali okusom će i dalje biti odličan.
Tried this recipe?Let us know how it was!

Nutritional information provided is an estimate based on ingredients data and should be used for informational purposes only. Actual nutritional content may vary based on factors such as portion size, preparation methods and ingredients used.

Komentari

10 responses to “Irski soda kruh s medvjeđim lukom”

  1. Hanibal Augustinović Avatar
    Hanibal Augustinović

    5 stars
    Isprobao recept, odličan kruh preporučam svima da probaju. Hvala na receptu i odličnom tekstu

    1. Mateja Zvirotic Andrijanic Avatar
      Mateja Zvirotic Andrijanic

      Hvala puno!

  2. Sasa Avatar
    Sasa

    jel imate slike, kako razlikovati ML od odstalih biljaka.
    hvala

    1. Mateja Avatar
      Mateja

      Pozdrav Saša, nažalost nemam, no pokušajte na Google upisati latinske nazive otrovnih dvojnika, pa ćete moći sami usporediti.

  3. Mirta Avatar
    Mirta

    Bok Mateja, prvi put radim kruh ? pa me zanima moze li se pirovo brasno zamijeniti sa zobenim ili mozda kukuruznim?
    Ps. radis prekrasne fotografije! ?

    1. Mateja Avatar
      Mateja

      Bok Mirta! Pirovo brašno u ovom receptu možeš zamijeniti zobenim brašnom ili kukuruznim, koje više voliš, ako će ti ostalih 200 g ostati bijelo pšenično brašno. Možeš se poigrati i drugim vrstama brašna i omjerima za soda kruh, no onda ćeš možda malo morati promijeniti omjer kefira i brašna jer neka brašna upijaju više tekućine. I hvala ti na komplimentu! Sretno s pečenjem, javi rezultat 🙂

  4. Vojin Avatar
    Vojin

    Pozdrav Mateja i Izida. Pravio sam hljeb po receptu sa turšijom od voća umjesto kefira. Dobro je ispao! Hvala za recept i inspirativne fotke! Pozdrav iz Čelinca, Kopuz

    1. Mateja Avatar
      Mateja

      Bok Vojine! Zanimljiva ideja, drago mi je da si zadovoljan kako je ispao. Hvala ti što si javio dojmove. 🙂 Pozdrav iz Slavonije!

  5. Izida Avatar
    Izida

    Zdravo,
    super mi zvuci i izgleda ovaj Vas zeleni kruhic. Mene zanima da li je moguce kefir zamjeniti za necim drugim u biti ga veganizirati?

    1. Mateja Avatar
      Mateja

      Draga Izida, do sada ga nisam probala raditi u veganskoj varijanti. Možda da probate u jednaku količinu sojinog mlijeka (dakle, 250 ml) dodati žlicu jabučnog octa ili limunovog soka, pustiti nekoliko minuta i vidjeti hoće li se zgusnuti i poprimiti konzistenciju jogurta?

      Ako ćete isprobati, javite mi funkcionira li!

5 from 1 vote

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recipe Rating




This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.