Male, pečene bundeve među svojim slojevima skrivaju fini pršut i aromatičnu, hrskavu kadulju, a poslužene su s osvježavajućim, gustim preljevom od Dukatosa za pripremu jela.
Dame i gospodo, bundeva na hasselback način!
Sigurna sam da smo svi čuli za hasselback ili harmonika krumpire, zar ne? A znaš li da se, osim krumpira na isti način može pripremiti i drugo povrće poput tikvica, cikle, mrkve, batata pa i bundeve?
I prilično je fora.
Hasselback način pripreme povrća
Osim što izgleda vrlo atraktivno i zanimljivo, ovako pripremljena bundeva, krumpir ili bilo koje drugo povrće može poslužiti ne samo kao impresivan prilog glavnom jelu, već i kao samostalni obrok.
No, što to znači pripremiti povrće na hasselback način?
Dakle, ova tehnika pripreme uključuje odabrani komad povrća, u ovom slučaju butternut bundeve, na način da ju nožem zarezujemo na kriške, ali tako da cijela bundeva pri dnu ostane spojena. Cijeli izgled podsjeća na harmoniku, a kriške, ovisno o tvojoj preferenciji, mogu biti deblje ili tanje.
Kako bismo si pomogli da bundevu ne prorežemo do kraja, dobra je ideja poslužiti se s dvije drvene kuhače ili žlice i smjestiti ih uz rubove bundeve. Na taj način ne može nam se dogoditi da ju prorežemo do kraja jer bi se u protivnom raspadala.
Tijekom pečenja, bundevu sam u ovom receptu premazivala slatko-kiselim premazom od balzamičnog octa, meda i ulja, a pred kraj pečenja sam među pojedine “listove” dodala komadiće natrganog pršuta i svježe listove kadulje.
Koliko se kadulja i bundeva vole, možeš vidjeti i ako isprobaš moj recept za kremasti rižoto od bundeve sa smeđom rižom.
Kako su nastali hasselback krumpiri
Za ovaj kulinarski klasik možemo zahvaliti nikome drugome doli Šveđanima, točnije restoranu Hasselbacken i Leifu Elissonu koji je 1953. prvi poslužio ovako pripremljene krumpire.
Naravno, hasselback krumpiri su ubrzo postali hit, ne samo zbog svojeg zanimljivog izgleda, već i zbog tehnike koja je omogućavala krumpir mekan iznutra, a hrskav izvana.
Sam restoran postoji i dan danas.
Nova vizija Dukatosa
Kako bih zaokružila cijelu priču oko hasselback bundeve, poslužila sam ju s osvježavajućim, kremastim preljevom. Naime, nedavno je na police naših trgovina stigao Dukatos za pripremu jela, a ja sam baš uzbuđena što sam dobila priliku pokazati kako ga ja koristim u kuhanju.
Obožavam onaj obični Dukatos kojeg najčešće skombiniram sa svojom čokoladnom granolom, svježim i/ili suhim voćem, a ovaj proizvod je drugačiji po tome što sadrži malu dozu vrhnja te ga to čini prvim kulinarskim grčkim tipom jogurta na našem tržištu.
Znaš što to znači?
To znači da se super snalazi kao dodatak krem juhama, kremastim dresinzima za salate i tjestenine, a ja se već vidim kako pečem neki cheesecake s njim. Hmm, možda s narančom!
*Ovaj post nastao je u suradnji s Dukatom
Isprobaš li ovaj recept, ne zaboravi tagirati @foodandmoodblog na Instagramu ili Facebooku ili mi poslati svoje fotke! Predlažem da pogledaš i ostale slane recepte za dodatnu inspiraciju. Ako te bilo što zanima, slobodno mi pošalji poruku na IG ili e-mail.
Do iduće priče,
Bundeva hasselback s pršutom, kaduljom i Dukatosom za pripremu jela
Ingredients
Za bundevu
- 2 butternut bundeve (manje)
- maslinovo ulje
- sol
- mljeveni papar
- nekoliko grančica kadulje
- 50 g pršuta
Za premazivanje bundeve
- 1,5 žlica meda
- 3 žlice balzamičnog octa
- ½ žličice đumbira u prahu
- prstohvat soli
- prstohvat mljevenog papra
Za osvježavajući preljev
- 150 g Dukatosa za pripremu jela
- 1 žlica kopra (sjeckanog)
- 1 žlica limunova soka
- 1 žlica naribane korice limuna
- ⅓ žličice mljevenog papra
- ⅓ žličice češnjaka u prahu
Instructions
- Bundeve prereži napola po dužini te ih očisti od sjemenki. Oguli im koru. Upali pećnicu da se grije na 200 °C.
- Bundeve premaži s malo maslinova ulja s vanjske i unutarnje strane, položi na tepsiju za pečenje te malo posoli i popapri. Stavi ih peći u pećnicu na otprilike 20 minuta, tek toliko da malo omekšaju. To će ti olakšati rezanje. Za to vrijeme pripremi premaz od meda, balzamičnog octa, malo ulja i začina.
- Kad ih izvadiš iz pećnice, ostavi da se malo ohlade te ih prebaci na dasku za rezanje. Postavi dvije kuhače uz cijelu dužinu bundeve (to će ti olakšati da bundevu ne prorežeš do kraja) te oštrim nožem zarezuj bundeve na ploške debljine 6 do 7 mm, tako da podsjećaju na harmoniku.
- Potom ih premaži slatko-kiselim premazom i vrati u pećnicu da se peku još 40-45 minuta.
- Ponovno ih pažljivo izvadi iz pećnice, pusti da se kratko ohlade te između pojedinih ploški umetni listiće svježe kadulje te pršut natrgan na komadiće. Premaži još jedanput ostatkom slatko-kiselog premaza te vrati u pećnicu na 15-20 minuta (ovisno o veličini bundeva).
- U međuvremenu pripremi kremasti, osvježavajući preljev. Pomiješaj Dukatos za pripremu jela, svježe sjeckani kopar, začine, koricu i limunov sok. Nakon što su bundeve potpuno pečene, izvadi ih iz pećnice i još tople posluži s preljevom od Dukatosa. Prema želji, pospi sjeckanim orasima. Dobar tek!
Notes
Nutritional information provided is an estimate based on ingredients data and should be used for informational purposes only. Actual nutritional content may vary based on factors such as portion size, preparation methods and ingredients used.
Leave a Reply