Koliko puta ste se ustali ujutro, brzinski se spremili za školu, faks ili posao i još tako pomalo pospani, željni kofeina i šećera, poharali prvu pekarnicu koja vam se našla na putu?
Znam, i ja. Bezbroj puta.
Osobno, nemam ništa protiv jedenja hrane iz pekare dokle god to prakticiram u nekoj normalnoj mjeri. Postoje dani kada bih najradije maznula onaj fini muffin s borovnicama i bademima iz Dubravice nego bilo što drugo na ovom svijetu. I to je ok, dokle god to nije svaki dan.
I tako tu dolazimo do granole. Realno, ne morate biti neki ekspert u kuhinji da biste ju napravili sami. Potrebno vam je samo malo dobre volje i nekoliko sastojaka koje možetete apsolutno prilagoditi svojim željama i stanju namirnica koje imate u kuhinji.
Što je granola
Mislim da danas gotovo da i ne postoji osoba koja nije čula za granolu, no vrijedi se podsjetiti o čemu je riječ. Granola je naziv za vrlo popularnu pečenu mješavinu najčešće zobenih pahuljica, sjemenki i orašastih plodova koja se uobičajeno jede za doručak. Najčešće se peče u pećnici, no vidjela sam neke recepte koje možete pripremiti i u dubokoj tavi na štednjaku. Možete ju obogatiti najdražim začinima, sušenim voćem ili komadićima čokolade, a uz malo mlijeka ili jogurta te dodatak svježeg voća ili chia džema imate kraljevski doručak s kojim ćete dan započeti onako, baš lijepo.
Kako i zaslužujete, uostalom.
Tahini se u granoli našao jednom prilikom sasvim neplanirano i to nakon što sam naišla na nekoliko recepata u kojima se kombinira s čokoladom, poput ovog kolača ili ovih čokoladnih keksića. Da, od sada vam tahini više ne treba biti rezerviran samo za humus i dresinge za salatu. 🙂
Što dodati u granolu?
Za mene, granola se sastoji od nekoliko osnovnih sastojaka, a to su žitarice, orašasti plodovi/sjemenke, masnoća i zaslađivač. Ovo je baza granole koju možete obogaćivati dodatnim sastojcima, a ispod imate neke ideje što još možete koristiti.
Žitarice – koristim zobene pahuljice u većini slučajeva, a ponekad stavim i pirove, kada ih imam u zalihi. U nekim trgovinama poput DM-a možete kupiti mješavinu više vrsta pahuljica što vam može poslužiti kao odlična baza za izradu granole.
Orašasti plodovi – bademi, lješnjaci, orasi, pekan orasi ako želite biti fensi, indijski oraščići, pistacije.
Zaslađivač – najčešće dodajem med, no vi možete koristiti i recimo smeđi šećer, agavin ili javorov sirup. Samo imajte na umu da su neki zaslađivači slađi od drugih pa ćete možda morati prilagoditi količinu koju dodajete u granolu.
Masnoća – najčešće koristim kokosovo ulje jer miriše božanstveno dok se granola peče, ali vi možete dodati i maslinovo ulje ili maslac.
Sjemenke – sezam, bučine sjemenke, suncokretove sjemenke, lanene sjemenke, chia sjemenke i sl.
Začini – cimet, kardamom, đumbir u prahu, vanilija, tonka… Obavezno dodajte sol koja će dati lijepi balans slatkoći granole i naglasiti okus začina.
Nakon što je pečena, možete joj dodati i nešto od ovih sastojaka:
Sušeno voće – suhe smokve, marelice, šljive, grožđice, brusnice, goji bobice… znači što god vam se nađe pri ruci, a da mislite da bi se dobro uklopilo u sve okuse koje ste zamislili. Ja u ovu čokoladnu granolu volim dodati suhe višnje jer su kiselkaste i daju joj odličan kontrast.
Ostaloće – kokos pahuljice, grubo nasjeckana crna ili bijela čokolada, ekspandirane žitarice za dodatnu dozu hrskavosti. Igrajte se. Ne može ispasti loše.
Više ili manje hrskava granola?
Ako volite hrskaviju granolu, kada ju izmiješate i stavite u protvan za pečenje, dobro ju rasporedite i utisnite kuhačom ili žlicom. Nakon što ju izvadite iz pećnice, ostavite ju da se ohladi do kraja u protvanu. Kada ju budete vadili van, razlomite ju na željene komadiće i to je to!
Ako pak ne volite granolu na ovaj način, samo ju rasporedite ravnomjerno po protvanu bez utiskivanja, a nakon što ju izvadite iz pećnice možete ju odmah izmiješati ne čekajući da se ohladi.
Radite li vi svoju granolu kod kuće? Znate li za nekakav kul trik s kojim vam ispadne još bolja nego moja? Pa što čekate, podijelite svoje znanje i iskustvo sa mnom i ostalim čitateljima ispod u komentarima na blogu, na mojem Instagramu ili Facebook stranici.
Čokoladna granola s tahinijem za zdravi doručak
Ingredients
- 200 g zobenih pahuljica
- 80 g lješnjaka
- 30 g sjemenki suncokreta
- 15 g ekspandiranog amaranta (vidi napomenu)
- 2-3 žlice gorkog kakaa
- 5 žlica meda
- 2 žlice kokosovog ulja
- 2 žlice tahinija
- ½ žličice soli
- ½ žličice đumbira u prahu
- ½ žličice cejlonskog cimeta
- malo ekstrakta vanilije
Instructions
- Zagrijte pećnicu na 180°C. Protvan obložite papirom za pečenje. U međuvremenu pripremite sastojke. Grubo nasjeckajte lješnjake i pomiješajte ih s ostalim suhim sastojcima.
- Kokosovo ulje rastopite. Dodajte med, tahini i ekstrakt vanilije te izmiješajte. Sve to izlijte u posudu sa suhim sastojcima i dobro izmiješajte da se sve skupa dobro prožme. Smjesa bi vam trebala biti pomalo ljepljiva, bez suhih dijelova.
- Stavite smjesu u protvan, ravnomjerno ju rasporedite žlicom i malo utisnite. Pecite oko 20 min. Kada je granola pečena, izvadite ju iz pećnice i pustite da se ohladi u potpunosti. U ovom trenutku možete dodati sušeno voće po želji.
- Granolu poslužite s jogurtom ili (hladnim) mlijekom i svježim voćem.
Notes
- Ako ne želite ili ne možete nabaviti ekspandirane žitarice, možete ih preskočiti u ovom receptu i umjesto predviđene količine dodati još zobenih pahuljica, sjemenki ili lješnjaka. Ja volim dodati ekspandirani amarant jer mi granolu čini još malo hrskavijom.
- Ovako pripremljenu granolu možete čuvati u zatvorenoj staklenki oko mjesec dana.
- Meni je ova količina dovoljna za nekih 6-7 obroka u kojima kombiniram mlijeko ili jogurt te sezonsko voće (obavezno probajte s narančom).
Nutritional information provided is an estimate based on ingredients data and should be used for informational purposes only. Actual nutritional content may vary based on factors such as portion size, preparation methods and ingredients used.
Leave a Reply