grčki popečci od tikvica i feta sira s tzatziki umakom

Grčki popečci od tikvica i feta sira s tzatzikijem

,
Osim što su savršen zalogaj tijekom ljetnih vrućina, ovi aromatični grčki popečci od tikvica i feta sira također su super kada nam ponestane ideja za recepte s tikvicama. Posluženi uz osvježavajući tzatziki, ovo vegetarijansko jelo će jednako obradovati i male i velike.

Osim što su savršen zalogaj tijekom ljetnih vrućina, ovi aromatični grčki popečci od tikvica i feta sira također su super kada nam ponestane ideja za recepte s tikvicama. Posluženo uz osvježavajući tzatziki, ovo vegetarijansko jelo jednako će obradovati i male i velike.

Kada sunce ugrije zemlju i nježni žuti cvjetovi krenu rađati tikvice u svim bojama, oblicima i veličinama, recept za ove polpete mi posluži kao pravi as u rukavu.

Izvorno su u Grčkoj poznate pod nazivom kolokithokeftedes, čudnovatom riječi koja nam petlja jezik, a njezino značenje je vrlo jednostavno. “Kolokitho” je grčki naziv za tikvice, a “keftedes” naziv za polpete, odnosno popečke.

Dakle jednostavno, popečci od tikvica!

Srećom, priprema ovog vegetarijanskog recepta lakša je nego njegov izgovor, a za njega ti trebaju tikvice, feta sir, svježa menta i peršin, jaja, luk te malo brašna koje će sve sastojke povezati.

Možeš ih poslužiti na različite načine, primjerice uz zdjelu svoje omiljene salate, iako su meni najdraži uz tzatziki.

Tzatziki – omiljeni ljetni dip

Tzatziki je pojam koji nije toliko nepoznat kod nas te ga se može naći i gotovog u supermarketima, no iskreno, te gotove verzije nikada me nisu posebno oduševljavale. Obično mi budu prekisele te se u njima uopće ne osjeti svježina krastavca. Možemo ga definirati kao hladni umak ili dip koji se sastoji od gustog, kremastog jogurta, svježeg krastavca, češnjaka, kopra ili peršina te limunova soka ili bijelog octa.

tzatziki umak (dip)

Može se raditi gušći ili rjeđi, ovisno kako preferiraš, a osim uz ove popečke, super će se snaći i kao namaz za sendviče ili burgere, mesne okruglice, dip za tortilja čips ili kao dresing za bogate ljetne salate.

Jednom kada ga napraviš, slobodno ga čuvaj u frižideru 3-4 dana dobro zatvorenog u staklenoj ili plastičnoj posudi za hranu.

Grčka kuhinja

S obzirom da su tema današnjeg blog posta čak dva grčka recepta, nisam mogla ne napisati nekoliko redaka i o njihovoj kuhinji.

Na spomen Grčke i grčke kuhinje, ne možemo ne pomisliti na njihove filozofe i matematičare, bogatu povijest i stoljećima staru grčku civilizaciju. Doista, mislim da svi znamo za Aristotela, Platona i Sokrata, no znaš li tko je bio Arhestrat?

Povijest kaže da je on bio grčki pjesnik koji je napisao prvu kuharicu na svijetu, oko 350.g.pr.Kr.

Ili barem nešto što je nalikovalo na kuharicu u to vrijeme.

Kulturološki, zemljopisno i politički gledano, Grčka je zemlja sunca i mora smještena između Zapada i Bliskog istoka, što se itekako odražava i u njihovom kuhanju i hrani koju konzumiraju. Tako su se njihovoj kuhinji udomaćila jela turskog i arapskog porijekla, poput baklave, pilava, dolmi i tzatzikija, a također je značajan i utjecaj francuske i talijanske kuhinje.

S tri strane okružena je morem, što znači da je riba čest sastojak u grčkoj kuhinji. Povoljni klimatski uvjeti i plodno tlo omogućili su značajnom dijelu grčkog stanovništva da se bavi poljoprivredom, a planinska područja pokazala su se kao idealna za uzgoj i čuvanje koza i ovaca.

Osim toga, Grci su, kao i mi Hrvati, jako ponosni na svoje masline, maslinovo ulje i vino, a kao omiljeni sastojak za zaslađivanje kolača i ostalih slastica koristi se grčki med. Janjetina, iznutrice, artičoke, limun, patdližani, tikvice, rajčice, mahunarke i orašasti plodovi samo su još neki od prepoznatljivih sastojaka grčke kuhinje.

Grci se ne boje u svojim receptima koristiti pregršt svježeg začinskog bilja poput origana, metvice i timijana, a obilje svježih sastojaka i jednostavnost pripreme čine grčku hranu lakom za pripremu i uživanje.

Upravo su takvi ovi popečci i ovaj osvježavajući umak!

Ukoliko preferiraš video recepte, pogledaj na mojem Youtube kanalu kako sam pripremila ova dva recepta:

Kako prepoznati pravi grčki feta sir

Feta sir je jedan od najpoznatijih grčkih sireva kojeg možemo naći u našim trgovinama. Bijel, slan i mrvičast, pravi grčki feta sir se tradicionalno proizvodi od ovčjeg mlijeka, a mogu se naći i varijante koje su kombinacija ovčjeg i kozjeg mlijeka. Obično se prodaje u slanoj otopini u bloku,što nam i sugerira njegovo ime (tal. fetta – kriška, komad).

Još jedna stvar koju moraš potražiti na pakiranju je oznaka PDO (Protected Designation of Origin). Ona nam sugerira da je sir proizveden pod određenim standardima te da je napravljen od najmanje 70% mlijeka ovaca koje su uzgojene u Grčkoj.

Dakle, to je proizvod kojeg trebaš tražiti u trgovini želiš li autentični feta sir. Sve ostalo ne spada pod pravu fetu, a na pakiranjima takvih proizvoda na njemu to ne smije ni pisati, već će vjerojatno pisati “feta style cheese” ili “salad cheese”. On je obično napravljen od kravljeg mlijeka i ima potpuno drugačiji okus te je obično jeftiniji.

U ovom receptu preporučam ti da koristiš pravu fetu jer ćeš tako dobiti autentično grčko jelo, no ukoliko ti to nije toliko bitno, vjerujem da možeš eksperimentirati i s drugim sličnim slanim sirevima koji se mogu naći na našem tržištu.

Kako da popečci budu hrskavi izvana

Dok sam pripremala ove popečke, skužila sam nekoliko trikova koje bi bilo dobro primjeniti da budu savršeno hrskavi.

  1. Dobro zagrij ulje prije pečenja. Ukoliko bude mlako, popečci će upiti previše ulja;
  2. Nemoj pretrpati tavu dok ih pečeš;
  3. Kad naribaš tikvice, posoli ih i ostavi da iz njih izađe višak tekućine. Nakon toga, iscijedi im dušu.
  4. Kada napraviš smjesu za ove popečke, odmah se baci na pečenje. Naime, što duže stoje, smjesa postaje vodenastija (zbog fete i soli), što može utjecati na njihovu konačnu teksturu.
  5. Nakon pečenja, ukoliko želiš da ostanu hrskave, slaži ih u jednom sloju na tanjur ili oval obložen kuhinjskim papirom. Ukoliko želiš da budu mekše, slaži ih jedne na druge poput američkih palačinki.

I za kraj, kali orexi, ili, po našem, dobar tek!

grčki popečci od tikvica i feta sira (kolokithokeftedes)

Tražiš inspiraciju za lagane, ljetne recepte? Imam još nekoliko prijedloga za tebe!

Koje je tvoje omiljeno grčko jelo? Imaš neki svoj super recept s tikvicama? Pretvorila sam se u uho, ovaj oko!

Isprobaš li ovaj recept, ne zaboravi tagirati @foodandmoodblog na Instagramu ili Facebooku ili mi poslati svoje fotke koje me uvijek razvesele! Ukoliko više voliš video recepte, pretplati se na moj Youtube kanal.

Do idućeg recepta,

 

grčki popečci od tikvica i feta sira s tzatziki umakom

Grčki popečci od tikvica i feta sira + tzatziki

Mateja Zvirotic Andrijanic
Osim što su savršen zalogaj tijekom ljetnih vrućina, ovi aromatični grčki popečci od tikvica i feta sira također su super kada nam ponestane ideja za recepte s tikvicama. Posluženi uz osvježavajući tzatziki, ovo vegetarijansko jelo će jednako obradovati i male i velike.
No ratings yet
Prep Time 15 minutes
Cook Time 15 minutes
Total Time 30 minutes
Course Main Course
Cuisine Greek
Servings 10 polpeta

Ingredients
  

Sastojci za popečke:

  • 2 tikvice (oko 200 g ocijeđene mase)
  • 150 g feta sira
  • ½ ljubičastog luka
  • 2-3 žlice metvice (svježe, sitno sjeckane)
  • 2-3 žlice peršina (svježeg, sitno sjeckanog)
  • 2 jaja
  • žličice soli
  • malo muškatnog oraščića
  • malo šarenog papra (mljevenog)
  • 70 g kukuruznog brašna (bijelog ili žutog)
  • maslinovo ulje (za pečenje)

Sastojci za tzatziki:

  • 300 g grčkog jogurta
  • ½ velikog krastavca salatara
  • 2 žlice maslinova ulja
  • 2 žlice limunova soka (svježe cijeđenog)
  • 1,5 žlica kopra (svježeg, sitno nasjeckanog)
  • 1-2 režnja češnjaka
  • sol (količina po želji)
  • mljeveni šareni papar (količina po želji)

Instructions
 

Priprema popečaka

  • Najprije uzmi veliku zdjelu i preko nje raširi čistu kuhinjsku krpu.
  • Tikvice operi, osuši i naribaj na ribež u zdjelu. Posoli kako bi pustile što više vode, promiješaj i ostavi da odstoje nekih 15-ak minuta. Potom ih zamotaj u krpu i dobro iscijedi što više vode je moguće. Treba ti ostati cca 200 g ocijeđene mase.
  • Višak tekućine baci, tikvice vrati u posudu i počni dodavati ostale sastojke. Izmrvi feta sir i dodaj ga u posudu skupa s jajima, svježe sjeckanim začinskim biljem, sitno sjeckanim lukom i ostalim začinima. Dobro izmiješaj da se sve sjedini i potom dodaj brašno te izmiješaj još jednom.
  • Zagrij tavu na srednje jaku temperaturu i dodaj ulje. Žlicom vadi popečke, malo ih oblikuj kad ih staviš u tavu. Peci ih s jedne strane do minutu i pol, potom ih pažljivo okreni i s druge strane peci do minutu.
  • Izvadi ih na tanjur prethodno obložen duplim kuhinjskim papirom da upiju višak masnoće.
  • Posluži s tzatzikijem.

Priprema tzatzikija

  • Krastavac operi, oguli ukoliko želiš (ja salatar ne gulim) i naribaj na ribež u veću posudu preko koje si stavio/la čistu kuhinjsku krpu. Posoli ga i pusti ga da odstoji 10-ak minuta
  • Za to vrijeme češnjak protisni na prešu te ga dobro izmiješaj sa sitno sjeckanim svježim koprom, grčkim jogurtom, maslinovim uljem, sokom limuna, solju i paprom.
  • Kada je krastavac pustio vodu, zamotaj ga u krpu i doooobro iscijedi. Dodaj ga svim ostalim sastojcima te još jednom izmiješaj. Probaj treba li dodati još što od začina i posluži.

Notes

  • Prije ribanja tikvice nemoj joj odstraniti peteljku. To će ti pomoći da ju lakše naribaš.
  • Umjesto zelenih tikvica, za ovaj recept možeš koristiti i žute, okrugle tikvice ili mlade patišone. Bitno je da meso tikvica nije pretvrdo da se može lako naribati na ribež. 
  • Umjesto kukuruznog brašna, možeš koristiti i bijelo oštro brašno.
  • Tzatziki se može napraviti i nekoliko sati unaprijed ukoliko ga želiš pripremiti za neko druženje ili obiteljski ručak. Samo je bitno da ga do posluživanja čuvaš dobro zatvorenog u frižideru.
Tried this recipe?Let us know how it was!

Komentari

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recipe Rating




This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.