Prhki i pomalo mrvičasti, a opet kompaktni – to su sconesi, odnosno pogačice koje su sastavni dio poznatih britanskih popodnevnih čajanki.
Moja verzija je zamišljena skroz drugačije – ovaj puta odlučila sam se na slane, kukuruzne pogačice koje sam obogatila hrskavom slaninom, svježim vlascem i peperoncinima. Mi ih doma obožavamo jesti uz kasni vikend doručak ili krem juhu od rajčice.
Sconesi, ah ti divni sconesi!
Više se ne mogu točno sjetiti kada sam prvi puta čula za njih, no sjećanje me nekako najviše veže uz Paula Hollywooda i njegove recepte. Ako kojim slučajem niste čuli za njega, Paul je poznati britanski chef i jedan od članova žirija izvrsnog britanskog showa The Great British Bake Off.
Sconesi su zapravo vrlo neobična peciva za naše poimanje – teško ih je svrstati u neku određenu kategoriju.
Istovremeno mrvičasti i prhki, a s druge strane kompaktni, kako se ne bi raspadali. Mogu biti u obliku trokuta, kao što sam ih radila i ja ili se mogu izrezivati okruglim kalupima za keksiće. Tada izgledaju još više simpatično, no kada se tijesto premijesi više ne bude tako prhko, a bacanje ostataka tijesta kod mene ne dolazi u obzir.
Zbog toga su mi sconesi u obliku trokuta najdraži.
Češće ćemo možda naići na slatke nego na slane sconese, a Britanci ih vrlo rado jedu poslužene uz neki fini džem i njihov poznati clotted cream. Riječ je o vrlo gustom vrhnju s visokim postotkom mliječne masti kakvo se kod nas, koliko znam, ne može kupiti.
Je li OK sconese prerezati na pola nožem ili prelomiti prstima?
Maže li se prvo džem pa clotted cream ili je obrnuto?
Okrugli ili trokutasti?
Sve su to dileme oko kojih Britanci vode vječne rasprave, kao što mi vodimo oko toga je li burek sa sirom ili mesom i je li pravi kuhani ili pečeni ajvar (ja sam tim pečeni, molim lijepo).
Ja tih dilema nemam jer sam svoje današnje sconese odlučila ispeći u slanoj varijanti!
Jedan od ključnih sastojaka bez kojih ove britanske pogačice ne bi bile ovako ukusne je Izidor kukuruzno brašno od bijelog kukuruza.
Izidor je novi brend na našem tržištu iza kojeg stoji Bc Institut koji ima dugu povijest i tradiciju oplemenjivanja ratarskih kultura. Trenutno ćemo u njihovoj ponudi moći pronaći kukuruzno brašno te palentu od bijelog i žutog kukuruza te kokice u različitim okusima koje se posebno veselim isprobati!
Moram priznati da sam se s bijelim kukuruznim brašnom prvi puta susrela radeći ovaj recept i nisam znala što očekivati u odnosu na žuto kukuruzno brašno, odnosno koje su razlike.
Ono što sam najviše primjetila je ta nježna, ugodna aroma i miris koji su dali jednu slatkastu, finu notu kukuruza ovim slanim sconesima. Kukuruz i čili papričice se jako vole (sjeti se samo meksičkih salsi i kukuruznih tortilja), a s obzirom da sam ja ipak prava Slavonka, ove pogačice odlučila sam “podebljati” s hrskavom slaninom i svježim vlascem.
Kod pripreme sconesa ima nekoliko stvari na koje bi bilo dobro pripaziti, a jedna od njih je i da brašno koje koristimo nema visok udio proteina te da ih ne mijesimo previše kako poslije ne bi bile tvrde i žilave. S obzirom na to da kukuruz ne sadrži gluten, ovo brašno se izvrsno uklopilo u ovaj recept.
Obožavam ih jesti uz domaći ajvar, kiselu papriku i one male, sitne krastavčiće koje moja svekrva odlično radi, a jako su fini i uz krem juhu od rajčice, bundeve ili korjenastog povrća, neko fino varivo ili onaj pravi, domaći kajmak.
Sconesi su najbolji dok su još topli i friški (ne vreli!), no, bit će dobri i idući dan čuvaš li ih u hermetički zatvorenoj posudi. Lako se dijele i još lakše nestaju.
*Ovaj post nastao je u suradnji s Izidorom
Koristiš li i ti inače kukuruzno brašno u svojim receptima? Što najčešće pripremaš? Imaš li kakvu ideju koji idući recept želiš vidjeti na blogu? Slobodno mi piši!
Isprobaš li ovaj recept, ne zaboravi tagirati @foodandmoodblog na Instagramu ili Facebooku ili mi poslati fotografije. Ukoliko uživaš u video receptima, predlažem da pogledaš moj Youtube kanal i pretplatiš se za obavijesti o novim videima!
Do idućeg recepta,
Kukuruzne pogačice (sconesi) sa slaninom i ljutim papričicama
Ingredients
Tijesto
- 300 g glatkog brašna
- 200 g bijelog kukuruznog brašna
- 8 g praška za pecivo
- 1 jaje
- 1 žumanjak
- 120 ml mlijeka (hladnog)
- 1 žlica meda
- 120 g maslaca (hladnog)
- 1 žličica čili pahuljica (ja sam koristila peperoncine)
- 180 g slanine (malo mesnatije)
- 30 g grana padano sira
- ⅓ žličice papra (mljevenog)
- ½ žličice češnjaka (u prahu)
- 2 žlice vlasca (sjeckanog, svježeg)
Premaz
- 2 žlice mlijeka
- 15 g grana padano
Instructions
- Slaninu nareži na sitne kockice pa ju poprži na tavi dok ne postane hrskava. Izvadi na tanjur i ostavi ju na papiru da se ocijedi i ohladi.
- Prosij i pomiješaj oba brašna, prašak za pecivo, mljeveni papar, komadiće slanine, naribani sir i čili pahuljice. U suhu smjesu naribaj hladni maslac i izmrvi prstima da dobiješ smjesu nalik krupnim krušnim mrvicama. Ako negdje zaostane krupniji komad maslaca, nema veze, ostavi ga.
- Napravi udubinu u sredini suhih sastojaka te dodaj razmućeno jaje, žumanjak i med. Počni sve polako miješati i povezivati vilicom te postepeno dodavati hladno mlijeko.
- Pobrašni radnu površinu i na nju prebaci tijesto. Nije ga potrebno klasično mijesiti da ne bi ispalo žilavo, već ga samo preklopi 4-5 puta.
- Oblikuj ga u okrugli disk, zamotaj i stavi na hlađenje u frižider na pola sata. U međuvremenu, upali pećnicu da se grije na 200°C te pripremi tepsiju za pečenje.
- Tijesto izvadi iz hladnjaka, razvaljaj ga na debljinu 2 cm, izreži ga na 8 dijelova te prebaci na tepsiju koja je premazana maslacem ili obložena papirom za pečenje.
- Premaži s mlijekom, pospi s ribanim sirom i stavi peći na otprilike 20 min na srednju rešetku. Kada su gotovi, pusti da se malo ohlade i posluži.
Notes
Nutritional information provided is an estimate based on ingredients data and should be used for informational purposes only. Actual nutritional content may vary based on factors such as portion size, preparation methods and ingredients used.
Leave a Reply