
Kada se ne mogu odlučiti jede li mi se nešto slatko ili slano, ja to sve lijepo spojim u jedan raznobojni tanjur koji pršti od boja i okusa! Ova salata s rikolom, kruškama i plavim sirom prelivena je kremastim dresingom od senfa i meda. Odlična je kao lagani ručak ili večera, a gotova je u samo 10 minuta.

Kada pomislim kako bih si mogla složiti nekakvu salatu za ručak ili međuobrok, najčešće to budu ovakve nekakve kombinacije – voće, povrće, neki fora dresing, ponekad sir i obavezno sjemenke i orašasti plodovi. Ovo je salata koju se vrlo lako može spakirati u posudicu za hranu i ponijeti ju sa sobom na posao – dresing pripremi i ponesi odvojeno, najbolje u maloj staklenci koja se može hermetički zatvoriti. Kada dođe vrijeme obroka, dresing jednostavno prelij preko svih sastojaka, sve dobro promiješaj i uživaj!
Koji sastojci su ti potrebni za ovu salatu
U ovom tanjuru događa se prava eksplozija okusa: hrskave kruške i tostirani orasi kombinirani su sa svježom rikolom koja ima svoj specifičan, pomalo papren okus. Plavi sir s plemenitom plijesni nikako nemoj izostaviti jer on ovoj salati daje karakter, sjemenke nara daje boju i kiselkastost (mislim da sam ovu riječ upravo izmislila), a dresing od senfa, meda i limunova soka sve lijepo zaokružuje.
Ovo nije salata za ziheraše, već za ljudeke koji vole eksperimentirati s hranom i ne boje se probati nešto novo.

Za ovu salatu bit će ti potrebni idući sastojci:
Rikola – poznata nam salata lagano pikantnog i paprenog okusa. Jako fino se slaže uz orahe, krušku i slatkasti dresing od meda i senfa. Umjesto rikole, možeš koristiti i nježniji matovilac ili mješavinu obje vrste salata.
Kruška – za ovu salatu koristi onu vrstu kruške koju najviše voliš. Bilo bi najbolje da nije premekana da se može lijepo izrezati i da ima malo hrskavosti kako se ne bi raspala dok ju jedeš. Ja sam koristila krušku viljamovku.
Plavi sir – kod nas se u većini trgovina mogu kupiti gorgonzola ili Roquefort, ostale sam rijetko pronalazila. Nekada se može pronaći i Blue Stilton, engleski sir, no njegov miris i okus mi nikako nije sjeo tako da ga ja zaobilazim u širokom luku.
Nar (mogranj) – jedna od najdražih jesenski voćki koju često jedem u ovakvim salatama. Daje lijepu boju i kontrast, a okus mu je ili slatkast ili kiselkast, ovisi na kakvu sortu naiđeš. Pun je vitamina C i antioksidansa.
Orasi – kao i većinu drugih orašastih plodova, ja ih volim kratko tostirati na suhoj tavi prije korištenja u bilo kojem receptu jer na taj način njihov okus još više dolazi do izražaja. Povećavaju osjećaj sitosti i opskrbljuju nas energijom pa ih rado dodajem u salate, namaze ili zobenu kašu. Umjesto oraha, možeš koristiti i primjerice bademe ili pekan orahe.
Sjemenke konoplje – s obzirom da sadrže dosta proteina, rado ih pospem preko salata. Umjesto njih, možeš koristiti bučine, lanene ili suncokretove sjemenke ili mješavinu svih navedenih.
Med – biraj pravi domaći, koji se nije kristalizirao.
Limunov sok – njega u ovom dresingu koristim umjesto octa jer je trenutno u sezoni i daje odličan okus većini salata.
Suncokretovo ulje – nedavno sam otkrila predobro nerafinirano suncokretovo ulje koje ima divnu tamno žutu boju i okus po suncokretovim sjemenkama. Odlično funkcionira u ovom dresingu. Umjesto njega, možeš koristiti i ekstradjevičansko maslinovo ulje.
Senf – iako postoji puno vrsta senfa u trgovinama, ja sam za ovaj dresing koristila onaj s okusom estragona kojeg i inače koristim u puno drugih recepata. Ti koristi onaj kojeg ti najviše voliš.
Sirevi s plemenitom plijesni
Sireve s plemenitom plijesni najčešće ljudi ili obožavaju ili mrze, sredine nema. Kada sam prvi puta došla u priliku isprobati sir s plemenitom plijesni, nisam bila sigurna hoće li mi se svidjeti, ali na kraju me oduševio! Treba ga samo znati skombinirati s pravim namirnicama kako bi njegova nježna tekstura i aromatičan okus došli do izražaja.
Kao i puno drugih finih namirnica, tako su i pljesnivi sirevi, pogađaš, nastali sasvim slučajno. Postoji jako puno vrsta plijesni, no od pljesnivih sireva, nekako su najpoznatiji plavi sirevi s plemenitom plijesni. To su sirevi koji u sebi sadrže plijesan Penicillium, nerijetko imaju oznaku zaštićenog geografskopg porijekla te imaju vrlo poseban miris i okus.
Najpoznatiji plavi sirevi su:
- Gorgonzola
- Roquefort
- Stilton
- Bleu d’ Auvergne
- Queso de Cabrales i mnogi drugi.
Ja sam u ovom receptu koristila gorgonzolu jer ju je kod nas moguće kupiti u većini trgovina.
Da ne dužim, idemo na recept!

Voliš pripremati zanimljive i bogate salate? Onda svakako pogledaj i neke od idućih recepata:
- ARAPSKA SALATA OD BULGURA, NARA I KELJA
- KRUMPIR SALATA SA ZAČINSKIM BILJEM I KAPARAMA
- TURSKA SALATA S CIKLOM, ROTKVICOM I FETA SIROM
Isprobaš li ovaj recept, ne zaboravi tagirati @foodandmoodblog na Instagramu ili Facebooku ili mi poslati svoje fotke! Predlažem da pogledaš i ostale slane recepte za dodatnu inspiraciju. Ako te bilo što zanima, slobodno mi pošalji poruku na IG ili e-mail.
Ukoliko više preferiraš video recepte, skokni na moj Youtube kanal i pretplati se za obavijesti o novim videima.
Do idućeg recepta,


Salata s rikolom, kruškom i plavim sirom
Ingredients
Za salatu
- 1 kruška
- 80 g rikole
- 40 g oraha (tostiranih)
- 40 g plavog sira (npr. gorgonzola)
- 2-3 žlice sjemenki nara
- 2 žlice konopljinih sjemenki
Za dresing
- 1 žlica meda
- 1,5 žlica senfa
- 2 žlice suncokretovog ulja (hladno prešano, po mogućnosti)
- 1 žlica limunova soka
- 1/3 žličice soli
- 1/3 žličice mljevenog šarenog papra
Instructions
- Krušku i rikolu operi i dobro osuši. Nar očisti, a kruški ukloni tvrdi središnji dio i nareži ju na tanke ploškice. Sir nakidaj na komadiće, a orahe tostiraj na suhoj tavi da zamirišu pa usitni po dužini.
- Pomiješaj sve sastojke za dresing da se dobro sjedine. Prelij ih preko sastojaka za salatu te izmiješaj da se dresing ravnomjerno rasporedi. Posluži odmah.