Sadržaj
Šarene, masne i slasne! Američke krafne (donutsi) bliske su prekooceanske rođakinje našim domaćim krofnama. I dok se naše tradicionalno najčešće pune pekmezom od marelica, ove američke buce nalazimo u najrazličitijim rasponima okusa, a najlakše ih prepoznajemo po karakterističnom prstenastom obliku, ludim glazurama i raznobojnim mrvicama.
Ove krafne obavijene su tankim, hrskavim slojem izvana, a iznutra su rahle, meke i pahuljaste. Baš onakve kakve trebaju biti.
Ima nešto toliko privlačno u američkim krafnama ili tzv. donutsima. Teško mi je opisati što me to kod njih toliko neodoljivo mami.
Čine mi se izuzetno prikladne za eksperimentiranje s okusima. Evo, mogla bih ti sada odmah nabrojati sigurno 10 ideja za donutse s različitim okusnim kombinacijama!
Klasične krofne pak su mi neki vid svetinje u koji ne želim previše zadirati. Neka su one meni posute šećerom u prahu i punjene babinim pekmezom od kajsija ili šljiva. Takve ih jedem oduvijek i takve ih želim pamtiti za cijeli život. A jednom ću ti ispričati i priču o kolombarima, posebnim fašničkim krofnama koje su specifične za selo u kojem sam odrasla.
Jednom.
Priznajem, povremeno mi u misli svrne kakva krafnohulnička ideja pa mi dođe da ih napunim lemon curdom, no takav čin kao da bi okaljao slatku uspomenu iz djetinjstva na one iste krofne koje su me uvele u svijet tijesta prženog u vreloj svinjskoj masti. Pa brzo stresem te misli iz svoje glave i onda mi klikne:
“Aha, ali zato s američkim krafnama možeš eksperimentirati do mile volje!”
Kao što vidiš, pitanje kro(a)fni za mene je egzistencijalno pitanje. Jedne su krofne, a sve ostalo su krafne, moji Slavonci će shvatiti o čemu pričam.
Kako su nastale američke krafne
Sasvim je nedvojbeno da se riječ “krafna” uvukla u hrvatski jezik iz njemačkog jezika, od riječi “krapfen”, no mene kao pravog food geeka uvijek zanima zna li povijest tko je ta prva osoba koja se dosjetila ljosnuti komad slatkog tijesta u vrelo ulje.
Ispada da su prvi u tome bili rani američki doseljenici iz Nizozemske koji su radili tzv. oliekoek, koji u to vrijeme još uvijek nije imao tipičan izgled američke krafne kakvu danas poznajemo. Zasluge za karakteristični prstenasti oblik pokušao je preuzeti Hanson Gregory, kapetan jednog američkog broda koji je, navodno nezadovoljan time što su tadašnje krafne u sredini često bile sirove nakon pečenja, probušio rupu. Poslije je njegova majka nastavila raditi upravo krafne takvog izgleda.
Ah, tko o čemu, muškarci o rupama.
Onda je došao Prvi svjetski rat i mladim Amerikancima na europskim bojištima ovakva hrana bila je glavno sredstvo utjehe, ne samo za vrijeme, već i nakon rata. S obzirom na jednostavnost pripreme i jeftine sastojke, nije dugo trebalo da donutsi postanu jedno od upečatljivih obilježja američke kuhinje.
Dva osnovna tipa američkih krafni (donutsa)
Općenito, danas razlikujemo dva glavna postupka pripreme američkih krafni:
Američke krafne s kvascem
Tijesto za ove krafne je slično našima. Osim brašna, sadrži maslac, nešto šećera, mlijeko i neku finu kombinaciju začina. Ja sam se u ovom receptu odlučila za kombinaciju korice limuna, muškatng oraščića i zrna tonke te sam dodala viski. Krafne vooole pinku alkohola.
Američke krafne s praškom za pecivo
Smjesa za ovaj tip krafni puno je rjeđa u odnosu na one s kvascem. Za njih je nužno imati kalup za donutse i peći ih u pećnici. Teksturom više podsjećaju na kolačiće, a prednost im je što se ne peku u puno ulja.
Kako da krafne ne budu premasne?
Temperatura ulja i veličina posude su vrlo važni
Primjetila sam da mi američke krafne najbolje ispadnu kada ih pržim u ulju zagrijanom na između 170 i 180 stupnjeva Celzijusa. Ukoliko je temperatura preniska, krafne će biti masnije nakon pečenja. Ukoliko je previsoka, prebrzo će potamniti izvana i ostati sirove iznutra.
Kuhinjski termometar je spas
Trik s uranjanjem čačkalice ili drške drvene kuhače u vruće ulje može biti jedna od smjernica koje će nam pokazati je li ulje dovoljno vruće, no u većini slučaja nije 100% pouzdan. Ukoliko si u mogućnosti, radije uloži u kuhinjski termometar koji je pravi mali saveznik u kuhinji.
Nemoj peći previše krafni odjednom
Ove male puflaste debeljuce vole imati mjesta dok dobivaju ten, zato nemoj peći više od 3-4 odjednom, ovisi koliki je promjer posude. Zamisli sebe ljeti u bazenu – je li ti draže gužvati se s hrpetinom ljudi ili voliš kada možeš slobodno plivati? Istu logiku primijeni i ovdje.
Rešetka za hlađenje tvoja je najbolja prijateljica
Prije nego što kreneš peći krafne, pripremi si mjesto gdje ćeš ih ocijediti od masnoće. U ovom slučaju, najboljom mi se pokazala rešetka za hlađenje prekrivena kuhinjskim papirom (može i više slojeva).
Iskorišteno ulje nakon prženja – što s njim?
S obzirom da ja vrlo rijetko doma pripremam hranu koju moram pržiti u dubokom ulju (ovo je bila iznimka), zainteresirala sam se što bih trebala napraviti s iskorištenim uljem nakon prženja krafni i odlučila malo istražiti koje su najbolje opcije.
Ono što NIKAKO ne smiješ napraviti je istresti ulje u odvod. Riskiraš si olakšati novčanik za par stotina kuna i nepotrebno onečistiti vodu te biljni i životinjski svijet.
Nakon što se ulje ohladi u potpunosti, ulij ga u čistu plastičnu bocu. Kada bocu napuniš, možeš ju baciti u smeće. No, još bolja opcija je ulje odložiti na INA-inim benzinskim crpkama. Za ovu opciju saznala sam sasvim slučajno istražujući baš ovu temu za ovaj blogpost i doista sam se ugodno iznenadila kada sam vidjela da se kod nas u Hrvatskoj iskorišteno jestivo ulje može odložiti na prikladno mjesto i reciklirati. Na linku imaš i popis njihovih benzinskih u cijeloj Hrvatskoj u kojoj se može odnijeti iskorišteno jestivo ulje.
Glazura za američke krafne
Jednom kada su krafne pečene, slijedi najzabavniji dio – glazura ili preljev!
Ukoliko pogledamo američke recepte, vidjet ćemo da se onim većinom odlučuju za glazuru sa šećerom u prahu i mlijekom – tome se mogu dodavati boje i ekstrakti. No meni je to nekako bile dosadno i pomalo preslatko pa sam svoje američke krafne odlučila uroniti u čokoladni klasik – ganache od tamne čokolade. Nakon toga posula sam ih čokoladnim i šarenim mrvicama te krokantom od lješnjaka.
Ti se možeš poigrati sa slanim karamelom, glazurom od kave, citrusa, posuti ih sa zdrobljenim bombonima, smrvljenim keksima ili slanim perecima. Doista, samo nebo je granica! I ajd ti sad nemoj voljeti krafne kad mogu biti toliko zabavne!
Kratki video pripreme američkih krafni možeš pogledati i na mojem Youtube kanalu:
Ne možeš zamisliti život bez čokolade? Predlažem da se inspiriraš nekima od idućih čokoladnih recepata na blogu:
Koje su ti draže, naše klasične krofne ili američki donutsi? Hoćeš isprobati recept? Imaš neko pitanje ili prijedlog za mene? Piši mi, veselim se svakoj tvojoj poruci!
Ukoliko isprobaš ovaj recept, slobodno mi pošalji fotku ili tagiraj @foodandmoodblog na Instagramu ili Facebooku. Za više video recepata, ne zaboravi se pretplatiti na moj Youtube kanal i kliknuti na zvonce ispod videa kako bi ti došla obavijest svaki puta kada objavim novi video.
Do iduće priče i recepta,
Američke krafne s čokoladnim preljevom
Ingredients
Za američke krafne
- 550 g glatkog brašna
- 7 g suhog kvasca
- 60 g šećera
- 2 žumanjka (sobne temperature)
- 80 g maslaca (otopljenog)
- 300 ml mlakog mlijeka
- ⅓ žličice soli
- ⅓ zrna tonke
- ⅓ žličice muškatnog oraščića
- korica limuna
- 2 žlice viskija (ili ruma)
- suncokretovo ulje (za prženje)
Za čokoladnu glazuru
- 150 g slatkog vrhnja
- 125 g tamne čokolade (70% kakaa)
- prstohvat soli
Video
Instructions
Priprema krafni
- Pomiješaj suhi instant kvasac s dijelom šećera i mlijeka i ostavi da se aktivira, jedno 10-15 min.
- Prosij brašno i pomiješaj ga s ostatkom šećera, soli i začinima u većoj posudi. Napravi udubinu u sredini zdjele sa suhim sastojcima i počni s dodavanjem dignutog kvasca, žumanjaka, ostatka mlijeka i rastopljenog maslaca. Dodaj viski ili rum i ribanu koricu agruma te poveži sastojke u kuglu. Ostavi da tijesto odstoji 10 minuta pokriveno mokrom krpom. U ovom trenutku je još uvijek dosta ljepljivo.
- Sada ga prebaci na dobro pobrašnjenu površinu i mijesi, oko 5 min. Izbjegavaj dodavati previše brašna. Cijeli ovaj proces miješenja tijesta možeš odraditi i u kuhinjskom robotu.
- Kada je tijesto postalo podatno, lagano naulji posudu, stavi ga unutra, pokrij mokrom krpom i ostavi na toplom mjestu dok se ne udvostruči u volumenu. To može potrajati između 1-2 sata, ovisno o temperaturi prostorije.
- Na dobro pobrašnjenoj površini razvaljaj tijesto na debljinu otprilike 1 cm. Okruglim kalupom za krafne ili čašom izrezuj velike krugove. Manje možeš izrezati čepom od neke boce. Kalupe možeš malo pobrašniti između svakog rezanja.
- Tako izrezane krafne pospi s malo brašna i pokrij mokrom krpom da se dižu još 30-45 min.
- Ostatak tijesta spoji ponovno u kuglu te ostavi pokriveno mokrom krpom 10 min. Nakon toga ga ponovno razvaljaj te izreži još nekoliko krafni. Ove će biti malo manje i deblje, ali fine kad se ispeku.
- U širokom, velikom loncu zagrij ulje, do temperature maksimalno 180°C. Ukoliko imaš kuhinjski termometar, posluži se njime da izmjeriš temperaturu.
- Dignute krafne pažljivo stavi u vruće ulje i prži do zlatno žute boje, oko 1 min s jedne strane. Potom preokreni na drugu stranu, a kad su gotove, stavi na pripremljenu rešetku za hlađenje obloženu kuhinjskim ručnikom kako bi se upio višak ulja.
Priprema čokoladne glazure
- Čokoladu nareži na kockice i stavi u posudu te ostavi sa strane. Zagrij slatko vrhnje na temperaturu koja je taman ispod granice ključanja. Kada je dovoljno vruće da se čokolada može otopiti, skloni ga s vatre i prelij ga preko čokolade, sačekaj 1-2 min te miješaj pjenjačom dok se u potpunosti ne otopi.
- Ohlađene krafne odmah umači u čokoladni preljev, pospi s mrvicama ili krokantom i ostavi da se ganache stisne. Ili jedi odmah, kako ti draže. 🙂
Notes
- Količina suncokretova ulja potrebna za prženje nije točno navedena jer može varirati zbog dubine i širine posude.
- Što se tiče temperature prostorije u kojoj se rade krafne, često se ističe kako u njoj treba biti toplo i vlažno. Ovakvi uvjeti apsolutno pogoduju rastu kvasca i dizanju tijesta, no nisu nužni da bi se napravile fine krafne. Ukoliko je malo hladnije, primjerice oko 20 stupnjeva, tijestu će samo trebati malo više vremena da naraste.
- Ovo tijesto možeš zamijesiti u kuhinjskom robotu ili ručno. Ukoliko ćeš ga mijesiti rukama, bit će malo ljepljivo, no nastoj ne dodavati previše brašna tijekom miješenja.
- Nakon drugog valjanja tijesta, ostat će ti još malo tijesta. Nemoj ga bacati već ga isprži u ulju. Okrajci su nekada najslađi za pojesti. 😉
- Umjesto viskija, možeš koristiti i rum, rakiju ili neku drugu žesticu.
- Svi sastojci neka budu sobne temperature, a mlijeko možeš i malo zagrijati.
- Ukoliko nemaš tonku ili ne voliš muškatni oraščić, možeš koristiti i neke druge začine poput cimeta ili vanilije.
- Ganache od tamne čokolade sam po sebi nije jako sladak, osobito za one ljude koji su navikli na vrlo slatke okuse. Ukoliko želiš, umjesto nje možeš koristiti i čokoladu za kuhanje.
Nutritional information provided is an estimate based on ingredients data and should be used for informational purposes only. Actual nutritional content may vary based on factors such as portion size, preparation methods and ingredients used.
Leave a Reply