Sadržaj
Najvažnije o receptu
- Krofne (krafne) jedne su od najslađih i najmekših tradicionalnih slastica s dizanim tijestom koje obožavaju, kako mali, tako i veliki.
- U ovom članku, uz pomoć provjerenog recepta, naučit ćeš kako napraviti klasične krofne (krafne), kao iz pekare.
- Saznat ćeš kakvo tijesto za krafne treba biti, kako znati kada su krofne spremne za pečenje i kako ih ispeći da imaju lijepi, bijeli prsten.
Postoji li išta ljepše nego prvi griz mekane, svježe pržene krofne? Postoji. A to su drugi i svaki idući griz.
Netko ih zove krafne, netko pokladnice, a ja sam odrasla u Slavoniji pa ih ja poznajem kao krofne. Kako god ih zvali, kod nas su se tradicionalno pripremale najviše u vrijeme maškara (poklada), koje sam obožavala kao dijete i tinejdžerka, ili za vrijeme svinjokolje (kolinja). Jedina osoba koja ih je kod nas doma pripremala bila je moja baka koja nas je napustila prošle godine pa sam zadaću pripreme krofni preuzela na sebe.

Dakle, riječ je o klasičnom slatkom dizanom tijestu s kvascem, prženom u dubokom ulju. Odrastajući, najviše sam voljela krofne s pekmezom od kajsija (marelica) ili one s čokoladnim punjenjem, posute šećerom u prahu. Ovaj puta sam malo eksperimentirala pa sam još tople krofne uvaljala u mješavinu sitnog šećera i začina za medenjake, a punila sam ih svojim pekmezom od marelice, Nutellom i slastičarskom kremom od vanilije.
I bile su nam odlične!
Inače, na društvenim mrežama u zadnje vrijeme čitam kako se vodi rasprava o tome jesu li bolje šupljikave krofne ili one “pune tijesta” i isprobavajući ovaj recept nekoliko puta, moja obitelj i ja došli smo do zaključka da ih iz djetinstva pamtimo baš ovakve; vrlo mekane, da je zalogaj jednako ispunjen i tijestom i punjenjem.
Priprema krofni kod kuće doista nije bauk, no treba malo prakse. Predlažem da se oboružaš brašnom, kvascem, omiljenim namazima i iskrenim kušačima i baciš na posao!
Potrebni sastojci za krofne

- Brašno – koristila sam glatko brašno s 11% proteina. Umjesto njega, možeš koristiti i brašno za dizana tijesta, no imaj na umu da takva brašna upijaju još više tekućine pa ćeš, morati prilagoditi količinu mlijeka.
- Mlijeko – dio mlijeka treba nam za dizanje kvasca, a ostatak za povezivanje svih ostalih sastojaka u tijestu. Što masnije mlijeko, to bolje. Treba biti toplo, ali ne prevrelo.
- Kvasac – za krofne preferiram koristiti svježi kvasac, no možeš koristiti i suhi instant kvasac iz vrećice.
- Šećer – kombinacija kristal šećera i vanilin šećera za zaslađivanje tijesta. Predlažem da ne povećavaš količinu šećera u tijestu, u suprotnom krofne znaju ispasti pretamne nakon prženja.
- Sol – za okus.
- Žumanjci – obogaćuju tijesto i čine ga mekšim. Višak bjelanjaka iskoristi za pripremu puslica ili proteinskog kruha.
- Suncokretovo ulje – manja količina treba nam za tijesto, a ostatak za prženje krofni. Točna količina ulja ovisi o tome kako veliku i duboku posudu/tavu koristiš za prženje krofni. Radije se opskrbi s više ulja, uvijek ga možeš ponovno iskoristiti.
- Rum – daje okus i aromu tijestu za krofne i pomaže da ne upiju previše ulja tijekom pečenja.
- Korica citrusa – iako nije prikazan na fotki (jer sam ga zaboravila u frižideru, pametnica), malo svježe naribane korice limuna ili naranče daje izvrsnu aromu i svježinu ovakvim tijestima.
Kako napraviti krofne (krafne)
Obavezno pogledaj karticu s receptom koja se nalazi na kraju posta. U njoj se nalaze točne količine sastojaka i detaljne upute!
1. Aktiviraj kvasac
U manju posudu dodaj toplo mlijeko, razmrvljeni kvasac i brašno, pa sve dobro izmiješaj. Ostavi 10-15 min.

2. Zamijesi tijesto i ostavi da se diže
U posudu od kuhinjskog robota, dodaj brašno, sol, šećer i koricu citrusa. Napravi udubinu u sredini pa dodaj dignuti kvasac, mlijeko, rum, ulje i žumanjke. Započni s miješenjem na najnižoj brzini dok se sve ne spoji u kuglu tijesta. Ako ti tijesto izgleda suhonjavo, dodaj još malo toplog mlijeka.
Mijesi na najsporijoj brzini 15-20 min. Izbjegavaj dodavanje brašna na početku, osobito dok se glutenska mreža još nije formirala. Tijesto treba biti vrlo mekano i podatno, slično kao za buhtle.
Oblikuj ga u kuglu, malo naulji izvana, stavi na dizanje u veću posudu i ostavi 1-2 sata poklopljeno, odnosno dok se ne udvostruči u volumenu.
Dodatan savjet!
- Ukoliko ti je u prostoriji u kojoj radiš krofne hladno, možeš tijesto dizati u pećnici. Zagrij ju na najmanju moguću temperaturu (30-40 Celzijusa), neka radi nekoliko minuta. Zatim pećnicu ugasi.
- Na srednju rešetku stavi posudu s tijestom, dobro poklopljeno. Ja najčešće smočim čistu kuhinjsku krpu i prekrijem posudu njome, a preko toga stavim najobičniji poklopac. Na taj način neće se formirati korica na tijestu dok se bude dizalo. Zatvori pećnicu.



3. Oblikuj krofne (krafne)
Nakon što se tijesto dobro diglo, izbaci višak zraka iz njega. Sada imaš 2 opcije kako ćeš oblikovati krofne: tijesto možeš razvaljati pa izrezivati čašama ili ga oblikovati u kuglice. Meni je draži drugi način, kojeg ću i pokazati.
Sada je tijesto potrebno podijeliti na 16 podjednakih dijelova i svaki oblikovati u glatku kuglicu (60-65 g). Posebnu pažnju posveti ovom koraku jer ti o tome jako ovisi konačni izgled krofni.
Svaku kuglicu stavi na komad papira za pečenje (prethodno ju malo s donje strane umoči u ulje kako se ne bi zalijepila za papir), sve pokrij s plastičnom folijom i ostavi da se krofne dižu još 45 min – 1 h.


Kako znam kada su krofne spremne za prženje?
Vrlo jednostavno. Krofne su spremne za prženje kada ih lagano pritisneš prstom, a u tijestu se napravi mala udubina koja se polako vraća nazad. Ako udubina ostaje u tijestu, krofne su se predigle. Ako tijesto previše pruža otpor, nisu još spremne za prženje.
4. Isprži krofne u dubokom ulju
U dubljoj posudi s debljim dnom zagrij ulje na 170-180°C pa smanji vatru. Prži krofne najprije s jedne strane oko 1 min, pa onda s druge strane dok ne postanu zlatnožute. Prebaci ih na rešetku za hlađenje obloženu duplim kuhinjskim papirom.


5. Uvaljaj u šećer i napuni
Ukoliko ćeš krofne uvaljati u sitni šećer kao što sam to napravila i ja, onda to moraš napraviti dok su još tople (ne vruće).
Ukoliko ih samo želiš odozgo posuti šećerom u prahu, to napravi nakon što su se skroz ohladile.



Savjeti za savršene krofne svaki puta
- Pusti ih da se pravilno dignu (oba puta) – dopuštanjem tijestu da se pravilno digne dobut ćemo lagane i pahuljaste krafne svaki puta. Nemoj žuriti s ovim korakom. Tijesto se mora udvostručiti 2 puta. Ali isto tako, nemoj dopustiti da se previše dignu, inače će iznutra biti previše šuplje. Za prvu fermentaciju, tijesto možeš ostaviti da se digne preko noći u hladnjaku.
- Pazi na temperaturu zagrijanog ulja – lonac u kojem ćeš pržiti krafne mora imati debelo dno kako bi mogao dobro zadržati temperaturu. Krafne moraju plivati u ulju; ne smiju dodirivati dno lonca/tave. Dobra temperatura ulja tijekom ovog procesa je ključna; ciljaj da ulje bude između 170-180°C. Prevruće, i krofne će izgorjeti; nedovoljno vruće, upit će previše ulja i biti masne.
- Gornja strana prži se prva – gornja strana krofne prva ide u vruće ulje, a donja strana (ona koja dodiruje papir za pečenje) se prži nakon toga.
- Eksperimentiraj s punjenjima i dobro ga rasporedi– krofnu je najlakše napuniti tako ih postaviš okomito, napraviš udubljenje nožem za maslac i onda uz pomoć dresir vrećice napuniš. Dok su pekmez od marelica ili čokoladno punjenje klasici, isprobaj i druge džemove, lemon curd, tiramisu punjenje ili jednostavnu slastičarsku kremu.

Još pokladnih recepata
- BRZE FRITULE S JOGURTOM
- BUHTLE S PEKMEZOM, MEKE K’O DUŠA
- AMERIČKE KRAFNE S ČOKOLADOM
- CRNO KUHANO VINO
Isprobaš li ovaj ili neki drugi recept s bloga, obavezno mi pošalji fotke svojih jela ili tagiraj @foodandmoodblog u svojim objavama na društvenim mrežama. Za video recepte, predlažem da se pretplatiš i na moj Youtube kanal.
Fuel My Creativity!
Support my work by making a small donation.

Krofne (krafne, pokladnice)
Equipment
- digitalni termometar
- kuhinjska vaga
- kuhinjski robot
- dresir vrećica
Ingredients
ZA AKTIVACIJU KVASCA
- ½ kocke svježeg kvasca (ili 7 g suhog instant kvasca)
- 50 ml mlijeka (punomasnog, toplog)
- 50 g glatkog brašna
ZA TIJESTO
- 500 g glatkog brašna (prosijanog)
- ½ žličice soli
- 25 g šećera
- 15 g vanilin šećera
- 300 ml mlijeka
- 50 ml suncokretovog ulja
- 2 žlice ruma
- 2 žumanjka (M veličina)
- 1 žličica limunove korice (naribane)
ZA PRŽENJE
- 1-5-2 litre suncokretovog ulja (ili svinjske masti)
IDEJE ZA PUNJENJE
Instructions
AKTIVACIJA KVASCA
- U malu mjernu posudu dodaj toplo mlijeko, razmrvljeni kvasac i brašno.
- Dobro promiješaj, poklopi i ostavi da odstoji 10-15 min dok se ne udvostruči u veličini.
PRIPREMA TIJESTA
- U posudu od kuhinjskog robota dodaj prosijano brašno, sol, oba šećera i koricu limuna (ukoliko ju koristiš).
- Napravi udubinu u sredini posude pa započni dodavati dignuti kvasac, toplo mlijeko, žumanjke, rum i ulje. Započni s procesom miješenja koristeći nastavak za tijesto, na najnižoj brzini. Mijesi tijesto dobrih 15-20 min. Izbjegavaj dodavanje dodatnog brašna (osim ako brašno koje imaš ima niži udio proteina pa je u tom slučaju tijestu fali još koja žlica da se lijepo poveže) jer želimo dobiti vrlo mekano, podatno tijesto.
- Tijesto oblikuj u kuglu na lagano pobrašnjenoj radnoj površini, malo naulji izvana i stavi u posudu na dizanje. Pokrij mokrom kuhinjskom krpom i poklopcem pa pusti da se diže dok se ne udvostruči u veličini, 1-2 sata.
- Nakon toga, iz tijesta rukom izbaci višak zraka i prebaci na radnu površinu. Izbjegavaj dodavanje brašna. Sada imaš 2 izbora kako oblikovati krofne.
- PRVA OPCIJA: Razvaljaj tijesto na debljinu od oko 2 cm. Koristeći okrugli kalup ili čašu (8 cm), izreži krugove. Stavi ih na pleh obložen papirom za pečenje premazanim s malo ulja, prekrij folijom i ostavi da se ponovo dižu 45 minuta do 1 sat.
- DRUGA OPCIJA: Podijeli tijesto na 16 komada (svaki komad treba težiti između 60-65 g). Preporučujem korištenje kuhinjske vage kako bi sve krofne bile približno iste veličine. Svaki komad tijesta oblikuj u glatku lopticu i stavi na pojedinačne komade papira za pečenje lagano premazanih uljem. Prekrij folijom i ostavi da se ponovo dižu 45 min – 1 sat.
PRŽENJE
- Zagrij ulje u dubokoj tavi ili loncu s debljim dnom na 170-180°C. Nakon toga vatru malo smanji. Koristi digitalni kuhinjski termometar.
- Pažljivo stavljaj svaku krofnu u vruće ulje i pržite dok ne postanu zlatno žute, otprilike 1 minutu sa svake strane. Nije ih potrebno poklopiti, gornja strana se prži prva. Kada su gotove, stavi ih na rešetku za hlađenje prekrivenu s 2-3 sloja papirnatih ubrusa kako bi upile višak ulja.
PUNJENJE i VALJANJE U ŠEĆER
- Neka se krofne malo ohlade, dovoljno da ih možeš držati u ruci, ali da ostanu tople. Pažljivo ih uvaljaj u sitni šećer, pazeći da ih ravnomjerno obložiš sa svih strana.Ako ih želiš posuti šećerom u prahu, pričekaj da se skroz ohlade. Da bi ih lakše napunili, najbolje je krofne položiti uspravno i najprije na prstenu napraviti otvor najobičnijim nožem za maslac. Zatim napuni dresir vrećicu sa željenim punjenima. Pomaže imaš li dugi metalni nastavak, no on nije nužan.
- Dresir vrećicu umetni u svaku krofnu i obilno napuni. Punjenja ne smije nedostajati. 🙂 Dobar tek!
Nutrition
Nutritional information provided is an estimate based on ingredients data and should be used for informational purposes only. Actual nutritional content may vary based on factors such as portion size, preparation methods and ingredients used.
Leave a Reply