domaći pekmez od kajsija (marelica) recept

Klasični pekmez od kajsija (marelica)

,
Published:
Updated:
Slatki, mazivi pekmez od mirišljavih kajsija (marelica) za kojeg će se otimati svaka palačinka i buhtla! Pripremljen od tradicionalnih sastojaka, bez želina i dodatnog konzervansa.
klasični pekmez od kajsija (marelica)

U našoj obitelji tradicija izrade slatke i slane zimnice od sezonskih plodova iz našeg voćnjaka i vrta traje već dugo, dugo vremena. Kada nastojiš živjeti u skladu s godišnjim dobima i promjenama koje one donose, dogodi se da te priroda obraduje povećom količinom plodova koje ne stigneš iskoristiti dok su svježi.

Domaći pekmezi, džemovi, marmelade i kompoti, jednom rječju zimnica, tradicionalna su rješenja za kojima su naši stari posezali kako bi sačuvali ono najljepše od svakog godišnjeg doba i pripremili se za jesen i zimu.

Srećom ili nesrećom, danas nam je u trgovinama dostupno sve u svakom trenutku, što, moram priznati, ponekad umanjuje radost koju sezonski donosi jedan paradajz ili breskva. Ipak, ja se i dalje trudim sačuvati vrijednosti i tradiciju koju je moja obitelj prenijela meni i tako svakog ljeta i jeseni konzerviram voće i povrće.

Nekada je to džem od šljiva iz pećnice, nekada ukiseljeni patišoni, feferoni, luk, češnjak, mrkva…. toliko je mogućnosti za pripremu zimnice!

S pekmezima osobito volim eksperimentirati.

nekoliko vrsta kajsija (marelica)

Već šestu godinu zaredom radim pekmez od marelica po istom ovom receptu i s njime smo do sada uvijek bili zadovoljni! Ovo je klasičan, vrlo jednostavan način pripreme pekmeza od kajsija koji ne sadrži dodani želin niti dodatne konzervanse.

Iako sam probala pekmez od kajsija sa želinom i meni je osobno fin, nažalost nekim mojim članovima obitelji pekmezi sa želinom malo teže sjedaju na želudac pa se za sada držim ove klasične pripreme koja zahtijeva duže kuhanje i nešto više šećera.

U budućnosti, kada budem imala vlastiti špajz u kući, sigurno ću se okušati u izradi i ove druge varijante.

Kakve kajsije su najbolje za pripremu pekmeza

Kako bismo uspješno napravili domaći pekmez koji će nam moći trajati dugo vremena na polici, trebamo znati određene stvari prije nego se upustimo u cijeli ovaj proces konzerviranja.

Najbolje kajsije (marelice) za pripremu pekmeza su one koje nisu nedozrele ni prezrele, već, kako bi se narodski reklo, taman. Zrele, ali ne premekane.

Kajsije koje su na granici truljenja nikako se ne bi trebale naći u tvojoj stalenki sa zimnicom jer takvo voće sadrži nižu razinu pektina pa će takav pekmez biti teže zgusnuti.

To se može riješiti dodavanjem pektina, svježe cijeđenog soka limuna ili voća prirodno bogatog pektinom, poput kiselih jabuka, ribizla ili kupina.

marelice (kajsije) spremne za pripremu pekmeza

Ukoliko kajsije koje ćeš koristiti za izradu pekmeza imaju trule dijelove, važno je da ih pažljivo odstraniš kako ne bi poslije imao/la problema s kvarenjem konačnog proizvoda.

Konzervans u pekmezu, da ili ne?

Hoćeš li staviti dodatni konzervans u ovaj pekmez od marelica ili ne u potpunosti prepuštam tebi. Ja ga uspijem izbjeći u većini slučajeva pa ga tako ne stavljam ni ovdje. Jedini konzervans u ovom receptu je šećer. Zato ću ti objasniti sve dodatne korake koje možeš poduzeti kako bi se tvoja zimnica što duže održala.

Sada zato idemo vidjeti kako sterilizirati staklenke za zimnicu!

Sterilizacija staklenki za zimnicu u pećnici

Čiste, sterilizirane staklenke i poklopci su izuzetno važni da bi nam pekmez što duže trajao. Staklenke se mogu sterilizirati na nekoliko načina, a evo kako ja to najčešće radim:

  • Staklenke i poklopce najprije je potrebno dobro i detaljno oprati vrućom vodom i deterdžentom za suđe;
  • Idući korak je teglice poredati na tepsiju za pečenje, staviti ih u pećnicu i zagrijati ju na 120°C. Tako ih drži u pećnici nekih pola sata. Ja skupa s teglicama stavim i poklopce i nisam imala nikada situaciju da mi je izgorila guma s unutranje strane poklopca. Ukoliko nisi siguran/na u kvalitetu svojih poklopaca, stavi ih na sterilizaciju zadnjih 10-ak min. Bitno je da budu u potpunosti suhi kao i teglice.
  • VAŽNO: Staklenke puni vruće u vruće i odmah čvrsto zatvori poklopcem. Pazi da ne uprljaš rubove staklenki, oni moraju ostati u potpunosti čisti.
  • Napunjene staklenke pekmeza potom zamotaj krpom i pusti ih da se hlade 24 sata. Kada čuješ onaj specifičan “pk!” zvuk, znači da je teglica napravila vakuum (jeeej, to želimo!).
  • Pekmez od kajsija spremi na hladno i tamno mjesto, a nakon otvaranja drži u frižideru i potroši u roku nekoliko tjedana.
klasični pekmez od marelica (kajsija)

Kako koristiti pekmez od kajsija

Stigoh do najdražeg dijela ovog posta, prijedloga s čime skombinirati pekmez od marelica!

domaći pekmez od kajsija (marelica) recept

Isprobaš li ovaj recept, svakako tagiraj @foodandmoodblog u svojim objavama na društvenim mrežama ili ostavi svoju recenziju i komentar na recept ovdje na webu!

Fuel My Creativity!

Support my work by making a small donation.

domaći pekmez od kajsija (marelica) recept

Klasični pekmez od kajsija (marelica)

Mateja Zvirotic Andrijanic
Slatki, mazivi pekmez od mirišljavih kajsija (marelica) za kojeg će se otimati svaka palačinka i buhtla! Pripremljen od tradicionalnih sastojaka, bez želina i dodatnog konzervansa.
5 from 1 vote
Cook Time 2 hours 30 minutes
Total Time 2 hours 30 minutes
Course Jams, Preserve
Servings 8 malih teglica

Ingredients
  

  • 2 kg marelica (kajsija) očišćenih
  • 1 kg šećera
  • 1 limun (samo sok)
  • 1 žlica ekstrakta vanilije

Instructions
 

  • Pripremu ovog pekmeza započni s čišćenjem marelica. Operi ih i očisti od koštica i eventualnih trulih dijelova. Nakon čišćenja, trebaš imati 2 kg voćne mase. Potom ih stavi u posudu u kojoj će se kuhati i prekrij ih šećerom da puste sok. Pusti ih da ovako stoje oko 4-6 sati na hladnom mjestu, a može i preko noći.
  • Kada su marelice pustile sok, dodaj im svježe cijeđeni sok limuna, usitni ih štapnim mikserom te ih stavi kuhati.
  • Kuhaj ih na laganoj do srednje jakoj vatri oko 2-2 i pol sata. Tijekom kuhanja moguće je da će se stvarati pjena koju je potrebno uklanjati žlicom. Pekmez neprestano miješaj kako ne bi zagorio.
  • Kada želiš provjeriti je li dovoljno gust, zagrabi žličicu vrućeg pekmeza te ga stavi u frižider na tanjurić i ostavi tako 10-ak min. Ukoliko ti je gustoća pekmeza po tvom guštu, možeš ga maknuti s vatre, a ukoliko želiš da je gušći, još ga kuhaj. Vaniliju dodaj pred kraj kuhanja.
  • Kada je pekmez gotov, stavljaj ga u staklenke prethodno oprane u vrućoj vodi i sterilizirane na 120°C pola sata u pećnici.
  • Nakon stavljanja pekmeza u staklenke, odmah ih čvrsto zatvori čistim metalnim poklopcem i pusti ih da se do ohlade do kraja.
  • Spremi ih na tamno i hladno mjesto i tako čuvaj do godinu dana.

Notes

  • Ukoliko želiš da tvoj pekmez ima krupnije komadiće voća, ne moraš uopće ustinjavati kajsije štapnim mikserom ili ih možeš usitniti djelomično. Odluka je na tebi. 
  • Iako ja marelice ne gulim, neki ljudi ipak vole ukloniti kožu s njih. Meni se to čini kao nepotreban posao, no ti to, naravno možeš napraviti ukoliko ti koža smeta. Najjednostavnije bi bilo zarezati X na dnu svake marelice, uroniti ju nekoliko sekundi u kipiću vodu i potom oguliti. 
  • Duljina kuhanja može ovisiti o tome kakvu posudu koristiš i na kojoj temperaturi kuhaš pekmez. Ja sam ga kuhala na nešto slabijoj vatri pa mi je trebalo malo duže vremena.
Tried this recipe?Let us know how it was!

Nutritional information provided is an estimate based on ingredients data and should be used for informational purposes only. Actual nutritional content may vary based on factors such as portion size, preparation methods and ingredients used.

Komentari

2 responses to “Klasični pekmez od kajsija (marelica)”

  1. Diana Avatar
    Diana

    5 stars
    Odličan, jednostavan recept!

    1. Mateja Zvirotic Andrijanic Avatar
      Mateja Zvirotic Andrijanic

      Hvala!

5 from 1 vote

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recipe Rating




This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.