Kako napraviti tahini (pastu od sezama)

, ,
Published:
Updated:
Tahini je gusta pasta koja se dobiva mljevenjem sezamovih sjemenki koje mogu biti prethodno tostirane ili netostirane. Iako ga je danas lakše pronaći u hrvatskim trgovinama nego prije nekoliko godina, to je sastojak kojeg je, uz malo volje i strpljenja, vrlo lako napraviti kod kuće!

Danas se uz ovaj recept učimo jednoj važnoj životnoj lekciji: strpljenju. Ako ju do sada nisi svladao/la, izrada tahinija u kućnoj radinosti idealna je prilika da se podsjetiš kakve se sve lijepe stvari mogu dogoditi samo ako je čovjek dovoljno uporan i strpljiv.

Domaća tahini pasta u nekoliko varijanti

I da se najveća čuda događaju taman onda kada pomisliš odustati. 🙂

Što je taj tahini uopće?

Crni tahini, bijeli tahini i zlatni tahini

No, prije nego krenem sa svojim hvalospjevima ovom čudesnom sastojku za kojeg mislim da ga je odlično imati u kuhinji, možda bi bilo dobro definirati što je to tahini pasta i otkud potječe.

Najjednostavnije rečeno, tahini je gusta pasta koja se dobiva mljevenjem sezamovih sjemenki. Sjemenke mogu biti prethodno tostirane ili netostirane.

Globalno je populariziran zadnjih nekoliko godina, a prije toga je, čini mi se, bio tek jedan od egzotičnih sastojaka specifičnih za kuhinju Bliskog istoka, sjeverne Afrike i istočnog Mediterana. Može se koristiti na vrlo raznovrsne načine, u slanim i slatkim jelima.

Tako je tahini neizostavan dodatak u pripremi humusa, a kada ga razrijedimo s malo vode te dodamo začine, može se koristiti kao umak za falafel, kofte ili shawarmu ili kao dip u koji se umače pita kruh.

Mislim da tahini jednostavno voliš ili ne voliš.

Nema tu između.

Tahini jednostavno moraš znati voljeti.

Doduše, kada sam ga prvi puta probala, mislila sam da nešto nije u redu sa samim proizvodom. Bio mi je dosta intenzivan i mislila sam da mu je možda prošao rok trajanja (danas me malo stid sebe same kada se toga sjetim).

No, dala sam mu šansu više puta dok nisam shvatila da ga samo trebam znati skombinirati s pravim namirnicama.

Kažem ti, tahini je jedan pravi kameleon u kuhinji! I zato mislim da bi ga svatko tko ima iole dobar multipraktik kod kuće trebao isprobati napraviti sam.

Prvi puta se može dogoditi da poželiš odustati. To sam ja napravila. Jednostavno sam gledala u tu kašu od sjemenki i mislila si koji vrag mi je to trebalo. Onda sam probala opet. Miksala, miksala. I miksala.

I evo ga!

I to ne jedna, nego tri vrste.

Nekoliko vrsta domaće tahini paste

Ja sam bila toliko entuzijastična, da ne kažem luda, da sam za ovaj blog post išla isprobati raditi tahini od sve tri vrste sezama koje sam uspjela pronaći.

I znaš što ću ti reći? Sve tri funkcioniraju, no crni tahini mi je okusom najdraži od svih!

Domaći crni tahini
Ne, ovo nije nafta, ovo je tahini od crnih sezamovih sjemenki. Čudesno izgleda!

‘Ajmo vidjeti s kojim vrstama sezama sam ovaj puta eksperimentirala.

Vrste sezamovih sjemenki

Sezam (Sesamum indicum) spada u jednogodišnje biljke te može narasti do čak 2 metra visine! Moram priznati da izgleda vrlo zanimljivo i da ovako na prvi pogled, kada pogledam samu biljku, nikada ne bih skužila da je riječ o sezamu.

Ipak, vjerujem kako smo svi upoznati s tim kako izgledaju sjemenke sezama. Vrlo rado ih posipamo po kiflicama, kruhu i krekerima prije pečenja, volimo ih vidjeti na pecivima za burgere i u stir fry-u, a odličan su dodatak i kada pohamo meso.

Od sezamovih sjemenki radi se i sezamovo ulje koje ima vrlo osebujan okus te je neizostavan dodatak azijskoj kuhinji.

No, znaš li da postoji nekoliko vrsta sezamovih sjemenki te da se one, osim po boji, razlikuju i po okusu?

Bijeli sezam – Vrsta sezama koji je kod nas u najširoj upotrebi. Oljušten je pa ima nešto blaži i slađi okus od crnog i zlatnog sezama te daje glatkiji tahini.

Crni sezam – Pravi darker koji ima lagano gorči okus u odnosu na bijeli sezam. Često se koristi u kineskoj i japanskoj kuhinji. Najhrskaviji je od sve tri varijante.

Zlatni sezam – Zovu ga još i smeđi ili integralni sezam. Riječ je o neoljuštenoj vrsti sezama koji se najviše koristi za proizvodnju ulja.

Postoji još i crveni sezam, no njega nisam uspjela naći nigdje kod nas tako da ne znam kakvog je okusa.

zlatni sezam
Zlatni sezam

Zašto se isplati raditi tahini kod kuće

Zato jer:

  • Kupuješ li sezam u rinfuzi, velika je vjerojatnost da ćeš proći jeftinije budeš li tahini sam/a radio/la doma.
  • Kontroliraš sastojke koji se nalaze u njemu.
  • Znaš da je proizvod svježe pripremljen, što često znači da je i boljeg okusa.
  • Za pospremanje tahinija možeš iskoristiti staklenu ambalažu koju imaš kod kuće i na taj način pomažeš očuvati okoliš.
  • I najvažnije, pomičeš vlastite granice i eksperimentiraš s okusima. Znaš da postoji još jedna stvar koju možeš napraviti u potpunosti sam/a i to te čini ponosnim na sebe. 🙂

Ipak…

Bit ću iskrena s tobom i reći ti da postoji mogućnost da ti tahini, unatoč svom naporu i trudu neće biti savršeno gladak kao kupovni.

To je skroz OK.

Ova verzija koju radimo doma nema dodanih emulgatora ili bilo kojih drugih sastojaka koji se inače koriste u industrijskoj proizvodnji pa ni rezultat ne može biti isti. Osim toga, strojevi kojima se melju sjemenke vjerojatno su znatno drugačiji i u konačnici jači nego oni koje imamo mi kao pojedinci u svojim kuhinjama.

I dalje vjerujem da je domaći tahini vrijedan svakog truda.

Koliko dugo čuvati domaći tahini

Najbolje ga drži u hladnjaku, do mjesec i pol dana.

Ideje kako iskoristiti tahini u kuhinji

OK, možda sam te zaintrigirala za ideju da ga pripremiš kod kuće, no možda se pitaš u kakvim receptima bi ga bilo fora iskoristiti.

Znam ja!

Evo nekoliko ideja što se sve može pripremiti s tahinijem:

  • Humus (prvo, pa očigledno)
  • Halva
  • Baba ghanoush
  • Čokoladna granola
  • Keksi s tahinijem (radim na receptu)
  • Kremasti dresing za salate (moja omiljena ideja)
  • Tost s medom i tahinijem (super fora za brzi doručak)
  • Brownies/blondies
  • Slatke kuglice sa suhim voćem
  • Sladoled
  • Kremasti smoothie (nešto prefino)
  • Zobena kaša
  • Banana kruh (okus sezama odlično ide uz banane)

Imaš još koju fora ideju kako se može iskoristiti tahini?

Možda neki dobar recept? Pretvorila sam se u uho. Ili zapravo oko, pošto smo u virtualnom svijetu. Hmmm, da.

Piši mi u komentarima na Instagramu ili Facebooku, javi se na mail ili ovdje u komentarima na blogu.

Ako zapneš, tu sam. Ako ti tahini super uspije, javi mi!

I ne zaboravi: Patience, my friend, patience!

Izvori: https://www.fazlani.com/component/content/article/10-sesame-seeds/17-4-types-of-sesame-seeds-you-should-know-about

 

Recept za tahini (pastu od sezama)

Mateja Zvirotic Andrijanic
Tahini je gusta pasta koja se dobiva mljevenjem sezamovih sjemenki koje mogu biti prethodno tostirane ili netostirane. Iako ga je danas lakše pronaći u hrvatskim trgovinama nego prije nekoliko godina, to je sastojak kojeg je, uz malo volje i strpljenja, vrlo lako napraviti kod kuće!
No ratings yet
Prep Time 25 minutes
Total Time 25 minutes
Course Condiments
Cuisine Middle Eastern
Servings 1 teglica tahinija

Ingredients
  

  • 350 g sjemenki sezama (bijelih, zlatnih ili crnih)
  • 3 žlice ulja (maslinovog ili suncokretovog)
  • dobar prstohvat soli

Instructions
 

  • Sjemenke tostiraj na suhoj tavi na srednje jakoj vatri 5-6 minuta. Pri tome sezam miješaj drvenom kuhačom da ne zagori, inače bi tahini mogao ispasti gorak. Znat ćeš da je gotovo kad pojedine sjemenke krenu raditi šou po tavi i kad se bude čulo učestalo pucketanje. Tada ih treba skloniti s vatre i pustiti sezam da se malo ohladi.
  • Dodaj sjemenke u multipraktik i kreni miksati dok se sezam ne počne pretvarati u pastu. Tada dodaj malo soli i ulje i nastavi s miksanjem dok ne dobiješ pastu koja je glatka i kremasta. Ovisno o jačini multipraktika, to može potrajati i 15-20 min, a može trajati i kraće. Obavezno radi pauze između blendanja i ne posustaj dok ne dobiješ konzistenciju paste koja će ti najbolje odgovarati.

Notes

  • U ovom receptu vrlo važnu, gotovo presudnu ulogu igra multipraktik kojeg ćeš koristiti. Naime, što je jači multipraktik, to ćeš brže dobiti tahini pastu koja će imati lijepu konzistenciju i teksturu.  Trenutno koristim Electroluxov multipraktik koji je star oko 5 godina te ima snagu od 700 W. To nije naročito snažan multipraktik, no do sada me nije nikada iznevjerio. Imam i blender istog brenda i njega (ili bilo koji drugi) nikada ne koristim za izradu ovakvih pasta ili maslaca od orašastih plodova. Za to mi je puno praktičniji multipraktik zbog veće oštrice koju ima. Ako imaš blender koji je jači i bolji, možeš probati i s njime napraviti tahini, no tu ti ne mogu reći koliko će sam proces trajati.
  • Konzistencija tahinija koju dobijem s ovim omjerom ulja i sjemenki sezama je vrlo gusta, s pokojom sjemenkom koja zna zaostati u blendanju. Osobno mi to ne smeta niti to osjetim u jelima u koje dodajem tahini, no ako želiš glatkiju teksturu možeš povećati količinu ulja. Pazi samo da ulje koje koristiš bude što neutralnije kako ne bi značajno utjecalo na sam okus tahini paste.
Tried this recipe?Let us know how it was!

Nutritional information provided is an estimate based on ingredients data and should be used for informational purposes only. Actual nutritional content may vary based on factors such as portion size, preparation methods and ingredients used.

Did you make this recipe?

Tag @foodandmoodblog on Instagram and hashtag it #foodandmoodblog so we can see it!

Komentari

2 responses to “Kako napraviti tahini (pastu od sezama)”

  1. Melita Manojlović Avatar
    Melita Manojlović

    Pozdrav 🤗

    Da li je istina da tahini pasta bez obzira na količinu masti nema kolesterola u sebi?

    1. Mateja Zvirotic Andrijanic Avatar
      Mateja Zvirotic Andrijanic

      Pozdrav Melita! Najiskrenije, ne osjećam se kompetentno odgovoriti na to pitanje. Ipak, brzom pretragom po Googleu čini mi se da biste mogli biti u pravu. Najbolje je da pitate nekog nutricionista, a ja vam ostavljam link na jedan znanstveni rad o tahiniju u kojem biste mogli pronaći odgovor na ovo pitanje: https://ijns.sums.ac.ir/article_48054_7e6617b573577b4f28fc21f4722472fb.pdf

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recipe Rating




This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.