provansalske trave u staklenki

Što su provansalske trave i kako ih koristiti?

,
Provansalske trave su poznata, mirisna mješavina začina porijeklom iz Francuske koju vrlo lako možeš napraviti kod kuće, a koja je toliko svestrana i prilagodljiva da ćeš ju poželjeti staviti u svako jelo koje pripremaš. Obećavam. 🙂

Svježe začinsko bilje za provansalske trave

Kako sam postala luda za začinima?

Ja sam ti jedna od onih ljudi koji su uvjereni kako puno toga što kupujemo zapravo, uz malo truda i istraživanja, možemo napraviti sami bez puno muke. I pri tome se dobro zabaviti!

Ima taj jedan mali zid u mojoj kuhinji koji je toliko uzak da na njega ne stane gotovo ništa. Dug je negdje oko 2 metra, a širok taman toliko da na njega stanu nekakve sitnice. Kada sam tek doselila u taj stan isprva taj zidić ničemu nije služio. Stajala su tu tek Vegeta (nisi Hrvat ako ju nemaš u kuhinji), slatka i ljuta paprika (k’o u svake prave Slavonke), sol i papar. Ostatak je bio prazan.

I onda se, ne sjećam se više ni sama kako, počeo popunjavati nekim, meni do tada, manje poznatim začinima.

Sjećam se jedino kako sam svoj asortiman začina postepeno popunjavala onim dosta povoljnim začinima iz Lidla jer su mi bili cjenovno prihvatljivi za moj studentski džep. Tako sam počela koristiti ružmarin, bosiljak, origano, kadulju… Uskoro se s tog mog malog zida počela žutjeti kurkuma (kurkuma, čovječe), što je meni tada bio neki vrhunac egzotike, a niz se nastavio dok se zid nije popunio toliko da bi mi sada dobro došao bar još jedan takav.

Ok, dva, barem dva.

Danas sam u fazi kada sam se dovoljno ohrabrila da sama radim svoje začinske mješavine, ulja, octove, uzgajam i sušim svoje začinsko bilje. I vjeruj mi, nema boljeg osjećaja od toga kada si nekoliko koraka od svježeg začinskog bilja.

Nažalost, nemam svoj vrt, sve što uzgajam nalazi se u teglicama, ali vjeruj mi, sve se može kada se hoće. Čak i onda kada misliš da nemaš dovoljno mjesta u stanu, da ti biljke neće uspjeti, da tebi te stvari ne idu od ruke… to su sve samo isprike i neopravdani strahovi. Ono što želim je ohrabriti te da se i sam/a okušaš u uzgoju biljaka, barem pokoje teglice.

Zauzvrat ćeš dobiti radost i sreću u nemjerljivim količinama, kako za nepce, tako i za dušu.

Što su to provansalske trave (herbes de Provence) ?

Iako je vrijeme ove godine poprilično ćudljivo, a nametnika nenormalno puno, ipak sam zadovoljna sa svojim biljkama tako da sam već počela sa spremanjem zaliha za hladne dane. Kada ovo kažem, pomalo se osjećam kao ona luda vjeverica iz Ledenog doba.

To znači samo jedno: kucnuo je čas za poigrati se sa začinskim mješavinama. Jedna o kojoj sam već duže vrijeme razmišljala su provansalske trave, odnosno tzv. herbes de Provence. To je jedna divna, profinjena, francuska mješavina suhih začinskih biljaka koju maksimalno možeš prilagoditi vlastitom ukusu. Kada sam istraživala koje biljke tradicionalno idu u ovu mješavinu, vidjela sam da je svaki recept drugačiji. Netko koristi samo 3-4 biljke, a netko preko 10.

Inače, u provansalskim travama, kako im i samo ime govori, koriste se biljke koje su karakteristične za Provansu, regiju na jugoistoku Francuske gastronomski poznatoj po umaku aioli, ratatouilleu, calissonsima i brojnim drugim jelima.

Međutim, zanimljivo je kako je sama ova mješavina postala popularna tek 70-ih godina prošlog stoljeća kada se počela komercijalno pakirati i prodavati. Neki će vam reći da je lavanda obavezan, tradicionalan sastojak provansalskih trava, a negdje ćete pročitati da je to amerikanizirana verzija provansalskih trava. Osobno volim lavandu u svojim jelima (na blogu si već mogao/la vidjeti moj recept za kekse s lavandom), tako da ju nikako nisam htjela izostaviti.

Negdje se koriste čak i korica naranče, listovi lovora i menta.

Kako i gdje koristiti provansalske trave?

provansalske trave u staklenki

Pri kuhanju s provansalskim travama imaj na umu jedno pravilo, a to je da ih uvijek dodaješ na početku ili tijekom kuhanja, kako bi svo to začinsko bilje stiglo otpustiti svoje fine arome.

Evo nekoliko ideja kako koristiti provansalske trave:

  • Odlično se slažu s piletinom i puretinom. Natrljaj meso provansalskim travama i solju prije pečenja i  uz malo krumpira imaš vrlo ukusan nedjeljni ručak;
  • Koristi ih kao suhu marinadu za steak;
  • Napravi složenac s povrćem tako da između svakog sloja povrća pospeš malo provansalskih trava. Aroma povrća će biti neodoljiva! Isprobano i na članovima obitelji koji od začina priznaju samo Vegetu;
  • Umjesto origana, pospi malo provansalskih trava po svojoj omiljenoj pizzi;
  • Voliš smeđi maslac? Dodaj malo provansalskog bilja na tavu skupa s maslacem i zapeci njoke od cikle. Fantazija!
  • Kuhaš neko fino povrtno varivo ili juhu? Stavi malo provansalskih trava za dašak francuskog šarma;
  • Voliš peći svoj domaći kruh? Dodaj žličicu ove mješavine u tijesto i uživaj u mirisu svježe pečenog, aromatičnog kruha. Dok je još topao, namaži ga s malo maslaca, posoli i ništa više ti ne treba za maksimalno uživanje.
  • Jako lijepo se slaže i s bijelom ribom, primjerice oradom i brancinom. Možeš ribu posuti provansalskim travama prije pečenja na roštilju ili ju ispeći u masnom papiru s malo maslinova ulja i bijelog vina, kao što sam ja napravila s oradom na fotografiji ispod:

orada u škartocu s provansalskim travama

Jako me zanima, kako ti stojiš sa korištenjem začina u svojoj kuhinji? Radiš li sam/a svoje začinske mješavine ili prefefiraš kupovne? Voliš li eksperimentirati sa začinima ili se držiš onih nekoliko “sigurnih” koje stavljaš u većinu jela? Piši mi svoja razmišljanja ispod u komentarima, na Facebooku ili na Instagramu.

I obavezno mi javi kako ti se sviđa ova začinska mješavina i gdje ju koristiš! 🙂

provansalske trave u staklenki

Kako napraviti mješavinu provansalskih trava?

Mateja Zvirotic Andrijanic
Provansalske trave su poznata, mirisna mješavina začina porijeklom iz Francuske koju vrlo lako možeš napraviti kod kuće, a koja je toliko svestrana i prilagodljiva da ćeš ju poželjeti staviti u svako jelo koje pripremaš. Obećavam. 🙂
No ratings yet
Prep Time 5 minutes
Total Time 5 minutes
Course Spices
Cuisine French
Servings 1 manja staklenka

Ingredients
  

  • 2 žličice origana
  • 2 žličice čubra
  • 2 žličice mažurana
  • 1,5 žličica kadulje
  • 1,5 žličica sjemenki komorača
  • 1 žličica cvjetova lavande
  • 1 žličica estragona
  • 1 žličica ružmarina
  • 1 žličica timijana

Instructions
 

  • Sve sastojke izmiješaj i čuvaj u dobro zatvorenoj staklenoj posudi na suhom i hladnom mjestu maksimalno godinu dana.

Notes

  • Ako ti smetaju komadići začinskog bilja (npr. lavande ili ružmarina) u jelu, provansalske trave možeš kratko samljeti u mlincu za kavu do željene konzistencije.
  • Ako do nekog od začina ne možeš doći ili ga jednostavno ne voliš, izbaci ga ili ga zamijeni nekim drugim začinom. Također, omjere pojedinih biljaka možeš prilagoditi svojem ukusu.
Tried this recipe?Let us know how it was!

Komentari

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recipe Rating




This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.