Sadržaj
Ključni zaključci
- Želiš ispeći jednostavan kruh s kvascem, a ne znaš otkuda krenuti? Možda si nekad probao/la ispeći svoj kruh, ali nije ti uspio? Onda je ovaj recept za domaći bijeli kruh kao stvoren za tebe! Kruh za početnike kojeg ćeš jedva dočekati narezati i isprobati!
- Karakterizira ga mekana unutrašnjost i fina korica. S ovim receptom nećeš dobiti onaj perolaki bijeli kruh iz pekare već klasični bijeli kruh kakav su nekada pekle naše bake i mame.
- Ovo je kruh koji ne sadrži aditive i emulgatore, ne mrvi se i ostaje svjež do 3 dana te paše uz sva slatka i slana jela.
- U ovom članku naučit ćeš i kako kruh pravilno zamrznuti, odmrznuti te čuvati kako bi što duže potrajao.
Zašto je ovaj recept za kruh odličan za početnike
Kruh redovito pečem već više od 6 godina te sam u tom vremenu isprobala razna brašna, tehnike miješenja kruha i pekarske formule. U zadnje vrijeme, osobito otkada sam postala mama, još sam redovitija u pečenju kruha, osobito onog s domaćim kvasom (kao što je ovaj raženi kruh). Ipak, već neko vrijeme željela sam s tobom podijeliti osnovni recept za kruh koji baš SVATKO može napraviti kod kuće.
Odrastajući na selu, samo sam takav kruh poznavala i jela. Napravljen od običnog bijelog brašna, soli, kvasca i vode, bez ikakve posebne, fensi opreme. Moja baka ga je pekla u krušnoj peći, kao i moja mama danas, a nakon puno sati miješenja, pečenja, i testiranja, sretna sam jer napokon mogu s tobom podijeliti ovaj recept za domaći bijeli kruh.

Uistinu vjerujem kako ama baš svatko kod kuće može napraviti kvalitetan domaći kruh, čak i ako nemaš pojma kako kvasac funkcionira i ako ti cijeli taj proces izgleda zastrašujuće. Baš zato, ovaj recept je odličan izbor za početnike u pečenju kruha jer:
- je isproban i testiran puno puta te napisan detaljno, s puno savjeta i trikova koje trebaš znati ako nikada nisi ispekao/la svoj kruh.
- za njega ti je potrebno tek 5 osnovnih sastojaka koji su lako dostupni (bez sjemenki, posebnih vrsta brašna, bez jaja).
- ovaj kruh je mekan iznutra, a hrskav izvana; blagog je okusa i zapravo je univerzalan kruh koji možeš upariti uz brojna slatka i slana jela.

Kako koristiti kvasac i pripremiti dizano tijesto
Ako nemaš iskustva s kvascem i pripremom i pečenjem dizanog tijesta, evo nekoliko stvari koje trebaš znati prije nego se upustiš u avanturu pripreme domaćeg kruha. Kada pripremaš tijesto s kvascem, nekoliko je stvari koje utječu na to hoće li ti tijesto uspjeti:
- Vrste kvasca – zapamti, kvasac je živući organizam i moraš se prema njemu odnositi s pažnjom. Tretiraj ga kao malog slatkog kućnog ljubimca ili tamagotchija, a on će ti pokazati zahvalnost kroz predivan domaći kruh kojeg ćeš dobiti. Nekoliko je vrsta kvasca i sa svakim od njih radi se na malo drugačiji način. Kada radiš sa svježim kvascem u kocki, moraš ga otopiti da bi mogao/la započeti s izradom tijesta. Iako se instant suhi kvasac može umiješati izravno u suhe sastojke bez dizanja (prema uputama proizvođača) tijekom godina stekla sam naviku aktivirati sve vrste kvasca s kojima radim pa tako i tebi to preporučam. Jedino tako možeš biti siguran/na da je kvasac ispravan i spreman za akciju! Kada se kvasac pomiješa s malo vode/mlijeka i brašna/šećera, zapjenit će se i postati pun mjehurića. To je sretan znak da možemo započeti s idućim korakom.
- Idealna temperatura za aktivaciju kvasca – vjerojatno već znaš da kvasac voli toplinu. No, pripazi: prevruća voda (iznad 60°C) će ubiti kvasac. Hladna voda također nije prijatelj kvascima: na preniskoj temperaturi jednostavno se neće aktivirati, ostat će uspavan. Neka idealna temperatura za dizanje, odnosno aktivaciju kvasca bila bi između 35-37°C.
- Miješenje tijesta – pomaže razvitku glutena što će dati strukturu našem kruhu i pomoći mu da naraste kako treba. Kruh možeš mijesiti ručno, kako ću ti pokazati u ovom receptu, u kuhinjskom robotu (kao što radim u receptu za brioš peciva ili pincu) ili s ručnim mikserom koristeći kuke za tijesto (za mene, zadnja opcija).
- Vrijeme potrebno za dizanje tijesta – nakon što smo zamijesili naše tijesto za kruh dok nije postalo glatko i kompaktno, bit će mu potrebna dva dizanja prije stavljanja u pećnicu: prvo dizanje, nakon što smo pomiješali sve sastojke, i drugo dizanje, nakon što smo ga oblikovali. Koliko vremena će tijestu biti potrebno da se digne ovisi pak o nekoliko drugih faktora: nekada će kvasac svoju čaroliju odraditi brže (osobito u ljetnim danima kada je visoka vlaga), ponekad će mu trebati više vremena.
Sastojci za domaći bijeli kruh

Dakle, koje sastojke trebaš za ovaj bijeli kruh? Idemo redom:
- Brašno – koristim obično glatko brašno. U zadnjih nekoliko godina na našem tržištu mogu se pronaći jača krušna brašna, kao što je manitoba brašno, no s obzirom na to da se ono ne može još uvijek kupiti baš u svakoj trgovini, odlučila sam se držati glatkog brašna koje je povoljnije i dostupnije. Kada ga biraš, vodi se udjelom bjelančevina koje brašno sadrži: naše glatko brašno obično ima između 9,5 do 11 ga proteina na 100 g brašna. Dakle, za ovaj kruh ciljaj da je ta brojka što bliže 11 g. Brašno obavezno prosij da nema grudica.
- Kvasac – odlučila sam se na korištenje suhog instant pekarskog kvasca zato što ima duži rok trajanja i uvijek ga je lako imati pri ruci. Naravno, za ovaj recept možeš koristiti i svježi kvasac u kocki.
- Voda – potrebna nam je najobičnija voda iz slavine. Kao što sam već spomenula, poželjno je da njezina temperatura nije ni prehladna ni pretopla, oko 35°C.
- Sol – koristimo ju kako bi kruh imao bolji okus, teksturu i divnu koricu. Također, pomaže da se kruh ne pokvari brzo.
- Ulje – iako nije obavezan sastojak osnovnog recepta za kruh, preporučam dodati i malo ulja. Preporučam ekstradjevičansko maslinovo ulje, no i ono najobičnije suncokretovo će biti u redu. Ulje pomaže kruhu da razvije mekšu unuutrašnjost i da dulje zadrži vlagu, što znači da će i dulje trajati.
Kako napraviti domaći bijeli kruh, korak po korak
Obavezno pogledaj karticu s receptom koja se nalazi na kraju posta. U njoj se nalaze točne količine sastojaka i detaljne upute! Količina svakog sastojka izražena je u gramima.
1. KORAK: Aktiviraj kvasac
Pomiješaj dio brašna, kvasac i vodu u manjoj posudici s malom pjenjačom i poklopi. Ostavi do 10-ak minuta, odnosno dok se kvasac ne udvostruči u veličini i postane pun mjehurića. Ukoliko kvasci ne pokazuju znakove života (nema mjehurića i rasta), kvasac kojeg imaš nije dobar te ovaj korak moraš ponoviti s novim kvascem.


2. KORAK: Dodaj sve sastojke u posudu
Uzmi veliku posudu i u nju zajedno prosij brašno i sol. Napravi udubinu u sredini brašna i započni s dodavanjem mokrih sastojaka: zapjenjenog kvasca, ostatka vode i ulja. Radi ovo postepeno usput miješajući drvenom žlicom ili kuhačom sve sastojke kako bi se sjedinili. Ukoliko postane teško, možeš završiti s rukom. Tijesto će biti ljepljivo, to je normalno. Pokrij posudu s poklopcem ili mokrom krpom i ostavi 10 do 15 min.




3. KORAK: Zamijesi tijesto za kruh
Prebaci tijesto na dobro pobrašnjenu radnu površinu. Bitno je da si ostaviš dovoljno prostora za rad jer je ovdje radimo s velikom količinom tijesta. Dlanom ruke gurni tijesto od sebe. Presavij ga na pola prema sebi, a zatim zaokreni. Ponavljaj ovaj postupak dok tijesto ne postane elastično i kompaktno, to je znak da se razvio gluten. Ovaj dio bi ti trebao oduzeti 10-15 min vremena. Nema odustajanja sve dok tijesto ne postane jedna lijepa glatka lopta.


4. KORAK: Prvo dizanje
Sada je tijesto spremno za svoje prvo dizanje. Posudu u kojoj ćeš ga pustiti da se diže malo naulji te u nju prebaci tijesto. Pokrij mokrom kuhinjskom krpom i poklopcem (ja volim staviti i poklopac jer ne želim da mi se isuši površina tijesta). Tijesto je spremno za idući korak nakon što se udvostruči u veličini. To može potrajati 1-2 sata, ovisno o temperaturi prostorije u kojoj se nalazi. Tijekom ljeta, sve se događa puuuno brže zbog visokih temperatura i vlage, dok je zimi dizanje usporenije, pa svako malo baci oko na tijesto i prati situaciju.

5. KORAK: Podijeli tijesto na 2 dijela i oblikuj u štruce
Tijesto je tako dobro naraslo, opaca! Optimizam u tebi raste, dođe ti da se potapšaš po ramenu, no tek smo na pola puta. Izbaci višak zraka iz dignutog tijesta tako što ćeš ga 3-4 puta pritisnuti šakom. Sada ga prebaci na pobrašnjenu radnu površinu i podijeli na dva jednaka dijela (koristi vagu). Svaki komad oblikuj u duguljastu štrucu prateći dolje prikazane fotografije.





6. KORAK: Drugo dizanje i pečenje
Oblikovane štruce kruha prebaci na veliku tepsiju pokrivenu papirom za pečenje i ostavi da se ponovno diže, 1-1,5 sat. Najčešće to napravim pomoću druge, dublje tepsije, no može poslužiti i neka veća plastična vrećica koju možeš koristiti samo za ovu namjenu. U međuvremenu, zagrij pećnicu na 230°C. Na zadnju rešetku pećnice stavi neku staru, malo dublju tepsiju za pečenje.
Neposredno prije stavljanja u pećnicu, dignuti kruh pospi sa brašnom pa na nekoliko mjesta zareži nazubljenim nožem. Stavi kruh u pećnicu i brzo izlij jedno 2 dcl vode u onu staru tepsiju koja se već nalazi u pećnicu. Ovo će stvoriti puno pare pa će na taj način kruh dobiti lijepu koricu nakon pečenja.
Kruh peci 35-40 min, odnosno dok izvana ne dobije lijepu, zlatnosmeđu koricu. Još jedna način na koji možeš provjeriti je li se kruh dovoljno ispekao je da ga kucneš po dnu; trebao bi zvučati šuplje.





Čuvanje, zamrzavanje i odmrzavanje kruha
Wohooo! Tvoj bijeli kruh je pečen: miriše kao san snova, ima savršenu zlatnosmeđu, hrskavu koricu i ti jedva čekaš navaliti na njega dok je još topao. Sve znam. No, pliz, nemoj još: pričekaj s rezanjem kruha dok se u potpunosti ne ohladi.
Jako je teško odoljeti mirisu svježe pečenog kruha, možda ćeš se za prvi puta i nagraditi toplom kriškom, no znaj da, režući kruh dok je topao, riskiraš da njegov ostatak bude gumenast. I malo onako, žilav. Osim toga, kruh će se brže i isušiti na ovaj način pa preporučam da s njegovim rezanjem pričekaš dok se baš skroz ne ohladi.


Sada kada smo se ovoliko potrudili oko pripreme i pečenja svojeg kruha, sigurno će te zanimati koliko domaći bijeli kruh može dugo stajati i kako ga čuvati da što duže traje? Kutija za kruh nameće nam se kao neki najlogičniji odgovor, no ukoliko ju nemaš, možeš koristiti i one prijenosne plastične posude za kolače.
Također, dobar izbor su i omoti od pčelinjeg voska, ne samo zato što se mogu koristiti više puta i napravljeni bez plastike, već i zato što jako dobro sprječavaju isušivanje kruha. Izbjegavaj kruh držati u paprinatim vrećicama, osim ako ga nećeš pojesti isti dan.
Zamrzavanje kruha je jedna super navika s kojom ćeš si uštedjeti vrijeme i pobrinuti se da uvijek imaš domaćeg kruha negdje u zalihi. To je najbolji način za očuvati svježi kruh na duži period. Baš zbog toga, ovaj recept radila sam od 1 kg brašna tako da dobiješ 2 štruce kruha. Jednu možeš jesti kroz nekoliko dana, a jednu zamrznuti. Mama sam koja ima jako malo slobodnog vremena pa mi ovo super funkcionira.
Dva su načina na koje možeš zamrznuti domaći bijeli kruh:
- Zamrzni cijeli kruh – ohlađen, svježe ispečen kruh čvrsto umotaj u plastičnu ili aluminijsku foliju pa zatim stavi u zip-lock vrećicu. Napiši datum zamrzavanja.
- Zamrzni kruh narezan na šnite – opcija koja mi je puno draža jer a) imam vrlo mali zamrzivač i b) mogu odmrznuti samo šnitu ili dvije kada mi zatrebaju i c) kruh se puno brže odmrzava. Nakon što se ohladio, kruh nareži na jednake šnite, posloži ih u zip-loc vrećicu u jednom sloju pa istisni što je više zraka moguće. Napiši datum zamrzavanja pa spremi u zamrzivač.
Što se odmrzavanja kruha tiče, jednostavno ga izvadi iz zamrzivača i ostavi na sobnoj temperaturi. Neka ostane zamotan u foliju i/ili vrećicu u kojoj je bio zamrznut.

Još recepata za kruh i peciva
- MEKANA INTEGRALNA FOCACCIA (TALIJANSKA POGAČA)
- BRIOŠ BABKA S MALINAMA I NARANČOM
- MEKANA PECIVA OD BUNDEVE
- USKRSNA PINCA (SIRNICA)
Isprobaš li ovaj ili neki drugi recept s weba, ne zaboravi ostaviti svoju ocjenu i komentar ispod recepta ili tagirati @foodandmoodblog u svojim objavama na društvenim mrežama.
Fuel My Creativity!
Support my work by making a small donation.

Domaći bijeli kruh za početnike
Equipment
- digitalna kuhinjska vaga
- digitalni termometar
- mjerna posudica
- velika posuda (za dizanje tijesta)
- drvena žlica (ili kuhača)
- plastični strugač za tijesto
Ingredients
ZA AKTIVACIJU KVASCA
- 14 g instant suhog kvasca
- 50 g glatkog brašna
- 60 g vode (35-37°C)
ZA TIJESTO
- 950 g glatkog brašna
- 22 g morske soli
- 600 g vode (35-37°C)
- 50 g ekstradjevičanskog maslinovog ulja (ili suncokretovog)
- dodatno brašno (za pobrašniti radnu površinu i kruh prije pečenja)
- dodatno ulje (za nauljiti posudu u kojoj se tijesto diže)
Instructions
- Najprije pripremi izvaži sve sastojke za ovaj recept.
AKTIVACIJA KVASCA
- Pomiješaj brašno, kvasac i vodu u manjoj posudici s malom pjenjačom i poklopi. Ostavi do 10-ak minuta, odnosno dok se kvasac ne udvostruči u veličini i postane pun mjehurića.
PRIPREMA TIJESTA
- Prosij brašno i sol u veliku posudu.
- Napravi udubinu u sredini brašna i započni s dodavanjem mokrih sastojaka: zapjenjenog kvasca, ostatka vode i ulja. Radi ovo postepeno usput miješajući drvenom žlicom ili kuhačom sve sastojke kako bi se sjedinili. Ukoliko postane teško, možeš završiti s rukom. Tijesto će biti ljepljivo, to je normalno. Pokrij posudu s poklopcem ili mokrom krpom i ostavi 10- 5 min.
- Prebaci tijesto na dobro pobrašnjenu radnu površinu. Bitno je da si ostaviš dovoljno prostora za rad jer je ovdje radimo s velikom količinom tijesta. Dlanom ruke gurni tijesto od sebe. Presavij ga na pola prema sebi, a zatim zaokreni. Ponavljaj ovaj postupak dok tijesto ne postane elastično i kompaktno, to je znak da se razvio gluten. Ovaj dio bi ti trebao oduzeti 10-15 min vremena.
- Posudu kojoj ćeš ga pustiti da se diže malo naulji te u nju prebaci tijesto. Pokrij mokrom kuhinjskom krpom i poklopcem. Tijesto je spremno za idući korak nakon što se udvostruči u veličini. To može potrajati 1-2 sata, ovisno o temperaturi prostorije u kojoj se nalazi.
- Izbaci višak zraka iz dignutog tijesta tako što ćeš ga 3-4 puta pritisnuti šakom. Sada ga prebaci na pobrašnjenu radnu površinu i podijeli na dva jednaka dijela (koristi vagu). Svaki komad oblikuj u duguljastu štrucu i ostavi ih da se dižu poklopljene 1-1,5 sat.
- Pećnicu zagrij na 230°C. Uzmi staru, dublju tepsiju i stavi ju da se grije na zadnju rešetku pećnice.
- Neposredno prije stavljanja u pećnicu, dignuti kruh pospi sa brašnom pa na nekoliko mjesta zareži nazubljenim nožem. Stavi kruh u pećnicu i brzo izlij jedno 2 dcl vode u onu staru tepsiju koja se već nalazi u pećnici. Ovo će stvoriti puno pare pa će na taj način kruh dobiti lijepu koricu nakon pečenja.Kruh peci 35-40 min, odnosno dok izvana ne dobije lijepu, zlatnosmeđu koricu. Još jedna način na koji možeš provjeriti je li se kruh dovoljno ispekao je da ga kucneš po dnu; trebao bi zvučati šuplje.
- Svježe ispečeni kruh prebaci na rešetku za hlađenje i ostavi da se u potpunosti ohladi prije rezanja.
Notes
- Svi sastojci u ovom receptu su izraženi u gramima pa molim te, imaj to na umu prilikom njegove pripreme.
Nutrition
Nutritional information provided is an estimate based on ingredients data and should be used for informational purposes only. Actual nutritional content may vary based on factors such as portion size, preparation methods and ingredients used.
Leave a Reply