Kad bih vam rekla da jedan začin može promijeniti cijeli vaš doživljaj nekog jela, biste li mi povjerovali? E pa vjerovali ili ne, meni se dogodilo upravo to i to na primjeru svim nepcima dobro znanog tiramisua.
Sve se dogodilo kada sam prije nekih mjesec i pol dana išla u potragu za mahunama vanilije. Jedno vrijeme kod nas ih nije bio neki problem naći, i iako su oduvijek bile skupe, povremeno bih izdvojila novce za 2-3 mahune koje sam ljubomorno čuvala na svojoj polici sa začinima i čekala prigodu kada ću ih upotrijebiti. Već duže vrijeme sama radim vanilijin šećer, a s obzirom da sam ja osoba koja voli DIY projekte sa začinskim biljkama, tako sam htjela sama napraviti i svoj ekstrakt vanilije.
To je, naravno, iziskivalo nešto više mahuna vanilije koje odjednom nigdje u Zagrebu nisam mogla pronaći. Osim u jednom supermarketu u kojem je cijena mahune (da, jedne) iznosila 39 kn. Dobila sam instant otriježnjenje od svojeg DIY pothvata i guglajući shvatila uzrok ovih pobiješnjelih cijena. Naime, prošle godine u proljeće Madagaskar, jednog od najvećih svjetskih proizvođača mahuna vanilije, pogodio je ciklon Enawo koji je uništio značajan dio nasada orhideja, što je rezultiralo značajnim povećanjem cijena kilograma mahuna vanilije (čitaj: 600 dolara po kilogramu, a kod nas su još više). Možete sada zamisliti koliko je ovakav razvoj događaja pogodio velike kompanije, ali i male proizvođače koji u svojim proizvodima koriste vaniliju.
Dakle, do daljnjega ću morati biti sretna s kupovnim ekstraktom vanilije što i nije najstrašnija stvar na svijetu. Međutim, da nije bilo ove nestašice, tako ja ne bih tko zna koliko dugo došla do jednog od najneobičnijih i najfinijih začina koje sam imala priliku probati u zadnje vrijeme, a to je tonka.
Tako aromatična, tako svestrana i tako opasna
Tonka je začin koji se često navodi kao zamjena za vaniliju, ali ja se, iz svojeg dosadašnjeg amaterskog šnjofanja i kušanja, ne bih baš s time složila. Po meni, ona je toliko kompleksna da ju je neoprostivo tek tako banalizirati kao zamjenu za vaniliju. Ako, kad pomirišete i probate tonku, budete imali osjećaj da vam je njezin miris već poznat, nemojte se začuditi.
Ovaj smežurani, nevjerojatno aromatični plod stabla Dipteryx odorata može vas podsjećati na kombinaciju vanilije, trešanja, karamele, gorkog badema pa čak i cimeta ili klinčića.
Neki kuhari čak tvrde da se drugačije mirisne note mogu osjetiti u hladnim u odnosu na topla jela u koja je dodana tonka.
To je zbog kumarina kojeg prirodno nalazimo i u drugim biljakama, a koji u većim količinama može dovesti do značajnih oštećenja jetre. Zbog toga je tonka u nekim zemljama, poput SAD-u, zabranjena za upotrebu u prehrani. Međutim, ova pomalo suluda zabrana nije spriječila pojedine američke chefove da krijumčarskim putevima potajno nabavljaju tonku kako bi ju mogli koristiti u svojim receptima. Mislim da vam njihova spremnost na takav rizik dovoljno govori o tome da je ovaj začin nešto što morate probati! Zašto kažem da je zabrana suluda? Pa zato što za sada nije zabilježen nijedan slučaj smrti čovjeka uzrokovan prekomjerenom konzumacijom zrna tonke. Navodno biste trebali pojesti između 20 i 30 zrna da biste si nanijeli toliku štetu, što naravno, nećete napraviti. 😀 Dakle, kao i uvijek, samo umjereno u svemu.
Tiramisu, jednostavni desert koji izaziva uzdahe. Doslovno.
Ovako kontroverzan začin valja sjediniti s pomalo kontroverznim, ali diljem svijeta poznatim talijanskim klasikom. Znate li da se porijeklo tiramisua povezuje s bordelima? Kada bismo riječ “tiramisu” doslovno prevodili s talijanskog, u prijevodu bismo dobili nešto poput “podigni me”, “razveseli me”. Navodno su ga pripremale talijanske kurtizane kako bi povratile energiju nakon “napornog posla”, ali znale su ga pripremiti i klijentima. Jedna druga teorija pak govori o tome da je ovaj desert nastao 60-ih godina 20. stoljeća u talijanskoj regiji Veneto u restoranu La Breccherie.
Ne znam kakav učinak ovaj desert ima na vas, ali ja ga jako volim. Dobar tiramisu mogla bih pojesti u bilo kojem trenutku. Sviđa mi se i što brzo bude gotov; nije jedan od onih deserata zbog kojeg morate ostaviti sate u kuhinji. I zato je idealan za tople dane koji nam predstoje. Recept koji slijedi je više-manje klasična verzija talijanskog tiramisua, s time da u ovom receptu ne koristim skroz sirove žumanjke, a u mascarpone dodajem i tučeno slatko vrhnje. I naravno, malo naribane tonke. I tako nastaje ovaj jednostavni, za mene najbolji tiramisu kojeg sam imala priliku napraviti.
Koja je vaša tajna savršenog tiramisua? Jeste li se ikad prije susreli s tonkom, volite li ju koristiti u svojoj kuhinji? Pišite mi u komentarima, na Instagramu ili na Food & Mood Facebook stranici.
Također, ako tražite inspiraciju za neke nove slastice ne zaboravite pogledati i moje ostale deserte!
Recept za najbolji tiramisu
Ingredients
- 250 g mascarpone sira
- 180 g slatkog vrhnja
- 2 žumanjka
- 3 žlice šećera
- 15 piškota
- 2 dcl instant kave (skuhane i ohlađene)
- 1 žlica Kahlue (ili nekog drugog likera od kave)
- ½ žličice ekstrakta vanilije
- ⅓ zrna tonke (naribanog)
Instructions
- Skuhati kavu i pustiti da se prohladi. Dodati žlicu Kahlue.
- Odvojite žumanjke od bjelanjaka. Žumanjke izmiješajte sa šećerom i stavite da se skuhaju na pari, nekih 5-6 minuta dok ne posvijetle, a šećer se ne otopi. Ostavite sa strane da se prohladi.
- Izradite slatko vrhnje. Mascarpone također malo razradite špatulom, dodajte ekstrakt vanilije i naribanu tonku. Umiješajte izrađeno slatko vrhnje i prohlađenu kremu od žumanjaka i šećera i sjedinite.
- Piškote kratko umočite u kavu s obje strane pa slažite red piškota, red kreme i tako opet dok ne napunite čaše do kraja. Pospite kakaom u prahu i stavite u hladnjak na nekoliko sati da se ohladi.
Nutritional information provided is an estimate based on ingredients data and should be used for informational purposes only. Actual nutritional content may vary based on factors such as portion size, preparation methods and ingredients used.
Leave a Reply