Sadržaj
U zadnje vrijeme me nešto idu ovi jednostavni deserti, a crumble od jabuka je upravo to: jednostavan, rustikalni voćni desert koji se peče u pećnici. Osim jabuka, nadjev najčešće čine breskve, šumsko voće, marelice, šljive, kruške ili ako imaš sreće ili dilericu na placu, rabarbara.
Ovaj crumble s jabukama bio je prvo što sam ispekla neposredno nakon što se dogodio onaj potres u Zagrebu, kada smo otišli u Slavoniju kod svojih i po tome ću ga i pamtiti. Zbog svih stvari koje su se događale u zadnje vrijeme nekako sam imala osjećaj da više uopće nemam kontrolu nad svojim životom.
To je pomalo zastrašujuće.
I onda sam došla kući. Uvijek kad idem u Slavoniju kažem da idem kući, a isto kažem i kad se vraćam u Zagreb. Može li čovjek imati dvije kuće?
Za mene, kuća je tamo gdje su ljudi koje voliš tako da ja znam da ja mogu.
Mama i seka su mi pomogle izvući taj stari, mentol zeleni stol koji je spremno čekao da ga netko oživi nakon toliko vremena i postaviti ga za fotkanje. Otišla sam u špajz i pogledala što imamo od sastojaka: jabuke, bademovi listići i grožđice. Na stolu je stajao smeđi šećer, u frižideru je bilo maslaca, a našao se i koji limun u zdjeli za voće.
I tako je nastao ovaj predivni crumble od jabuka koji miriše na medenjake.
Odjednom, sve je ponovno imalo smisla.
Razlika između cobblera, crumblea i crispa
Htjela sam ovaj recept objaviti još prije Uskrsa, no dani su nekako prebrzo prošli i nekako mi nije imalo smisla da ga objavljujem nekoliko dana prije Uskrsa kada su svi vjerojatno pekli nešto svečanije kolače i slastice.
Teško je zapravo odrediti što je crumble uopće: kolač, slatki doručak ili pita?
Crumble, kao i cobbler, koristi obrnutu logiku u odnosu na voćne pite i tartove: voće čini bazu deserta i ide na dno, a tijesto dolazi na vrh.
No, koja je uopće razlika između crumblea, cobblera i crispa? Kao i obično, kako to biva kada su hrana i recepti u pitanju, razlike su često nejasne, a ovo je je jedna od kontroverznijih rasprava. Baš kao i ona o porijeklu humusa.
Znaš kako izgleda kaldrma? E pa cobbler (kobler) ima takav naziv jer se komadi tijesta slažu na voćni nadjev upravo tako da podsjećaju na cestu napravljenu od pravilno složenog kamenja. Znaš, kao na Gornjem gradu u Zagrebu. Ta smjesa koja čini gornji dio ovog kolača je u pravilu nešto vlažnija i nije toliko hrskava kao što je to slučaj kod crumblea, odnosno crispa.
Kod crispa, gornji sloj je najhrskaviji u odnosu na cobbler i crumble: hrskavost se postiže zobenim pahuljicama, orašastim plodovima ili čak granolom!
Crumble mi se tu čini kao najjednostavnija opcija: jednostavan miks brašna, maslaca i šećera su sve što ti treba za prhko, ukusno tijesto. OK, ja sam dodala i malo bademovih listića.
Tko bi im odolio kad se tako fine zahrskave i zarumene!
Misliš da ovo zvuči dovoljno komplicirano?
Pff, nije ti tu kraj terminološkim zavrzlamama. Amerikanci još poznaju i recepte za slump, grunt, sonker, buckle, betty… i vjerojatno još nešto što sam ispustila spomenuti.
Što se mene tiče, dokle god je ukusno i pripremljeno s kvalitetnim sastojcima, meni će biti dovoljno da zaronim žlicom u taj topli, voćno-maslačasti kuršlus, dignem sve četiri u zrak i jednostavno uživam.
Zašto volimo ovakve rustikalne deserte
Zato što:
- su odlični za iskoristiti voće koje je u sezoni
- vrlo lako možeš kontrolirati količinu šećera koju ćeš koristiti
- brzo su gotovi
- lako se dijele
- ne trebaš biti pastry chef da bi ih znao napraviti
- vrlo su prilagodljivi sastojcima koje imaš doma
- ne stignu se ni ohladiti, a već nestanu!
Što poslužiti uz crumble od jabuka
Uz crumble najčešće volim pojesti kuglicu sladoleda od vanilije, no guess what: toga nije bilo u karanteni kod mojih na selu. A-aaa, ne mo’š samo tako skoknuti do trgovine kad ti se sprdne. Jer – karantena, pandemija, maske, izolacija, propusnice i ostale čarobne riječi.
Aliiiii… bilo je slatkog vrhnja od kojeg sam napravila jednostavni preljev s kardamomom po receptu s The Kitchn weba.
Promijenila sam omjere šećera i maslaca jer mi se u originalu činio malo pretežak. Ovako je i dalje svilenkast, sladak i vrlo fin te crumble podiže na neku skroz novu razinu.
Želiš li pak zdraviju verziju, crumble od jabuka možeš jednostavno poslužiti i uz grčki jogurt.
U čemu je najbolje ispeći crumble
U vatrostalnoj ili keramičkoj posudi, bez poklopca. Pazi da posuda nije preduboka, ali ni preplitka. Ja sam ovaj crumble od jabuka pekla u vatrostalnoj posudi dimenzija 19 x 28 cm.
Fuel My Creativity!
Support my work by making a small donation.
Mirisni crumble od jabuka s preljevom od kardamoma
Ingredients
Za voćnu bazu
- 5 jabuka (oko 800 g)
- 30 g grožđica
- 40 g smeđeg šećera
- sok jednog limuna
- ½ žličice pumpkin pie spice mješavine
Za mrvičasti posip
- 240 g oštrog brašna
- 170 g hladnog maslaca
- 70 g smeđeg šećera (koristila sam onaj od šećerne trske)
- 30 g listića badema
- dobar prstohvat soli
Za preljev
- 100 ml slatkog vrhnja
- 30 g smeđeg šećera
- 40 g maslaca
- ⅓ žličice kardamoma (mljevenog)
Instructions
- Pećnicu zagrij na 180 °C. Posudu za pečenje premaži s malo maslaca. Jabuke operi i oguli, nareži na kockice te istresi u posudu u kojoj ćeš peći crumble. Dodaj limunov sok, grožđice, šećer i začine te sve dobro izmiješaj.
- Hladni maslac naribaj u brašno i šećer i sve sjedini tako da smjesa ostane mrvičasta, nalik na krušne mrvice. Ovaj korak možeš napraviti i u multipraktiku.
- Posip ravnomjerno rasporedi po jabukama, a sve pospi listićima badema. Peci toliko dugo dok crumble ne dobije lijepu zlaćanu boju, oko 30-35 min. Zadnjih nekoliko minuta upali ventilator da gornji sloj postane dodatno hrskav i dobije lijepu boju ili crumble premjesti na rešetku iznad da se malo zapeče odozgo.
- Slatko vrhnje stavi grijati na štednjak, dodaj šećer i kardamom. Treba biti vruće, ali ne smije proključati. Potom postepeno dodaj kockicu po kockicu hladnog maslaca i lagano miješaj dok se maslac skroz ne otopi.
- Izlij u posudicu za posluživanje i pusti da se ohladi na sobnoj temperaturi. Prelij preko još toplog crumblea od jabuka i uživaj!
Notes
- Količina šećera u voćnom nadjevu kao i u posipu može se korigirati ovisno o tome koliko slatke, odnosno kisele jabuke imaš na raspolaganju.
- Koristiš li jabuke koje nisu špricane, ne moraš guliti koru.
- Maslac koji ide u mrvičasti posip neka bude vrlo hladan kako bi se lijepo dao naribati. Umjesto toga, možeš ga narezati i na kockice pa umrviti s brašnom, kako ti je lakše.
- Umjesto bijelog brašna, možeš eksperimentirati i s drugim vrstama. Ja sam koristila bijelo jer mi nijedno drugo nije bilo dostupno u trenutku kada sam pripremala ovaj recept.
- Kako crumble ne bi bio dosadan i previše sladak, dobro je voću dodati nešto kiselkasto, kako bi voće dobilo svježinu. U ovom slučaju je to limunov sok i preporučam da ga ne izostaviš jer on daje protutežu šećeru. Koristiš li organski limun, možeš naribati i koricu.
Nutritional information provided is an estimate based on ingredients data and should be used for informational purposes only. Actual nutritional content may vary based on factors such as portion size, preparation methods and ingredients used.
Leave a Reply