Mjesec dana BEZ ŠEĆERA.
Eksperiment je to na koji sam se odlučila početkom ožujka i to prvenstveno iz zdravstvenih razloga.
A i da testiram vlastitu volju i karakter.
Da volim pojesti nešto slatko uz kavu, da uživam u osmišljavanju i pečenju keksića i da padam na šarm najobičnijeg cheesecakea znaju već i vrapci na grani. Nisam tip osobe koja će pojesti cijelu Milku (da, čak ni onu majušnu) niti ću slistiti cijelu kutiju Domaćice. Ne jedem Nutellu žlicom, ali utažiti želju za slatkim, tu i tamo kroz dan, moram. Barem sam tako mislila.
Nakon što sam 30 dana izbjegavala konzumaciju bijelog i smeđeg šećera u bilo kojem obliku, meda, agavinog i javorovog sirupa, bilo kakvih slatkiša i gotove hrane, mogu vam samo reći: MOŽE SE. Jedino što sam si dopustila su svježe i sušeno voće i to u ograničenim količinama.
Znaaaam, zvuči kao varanje, ali bez toga ne bih izdržala, to je sigurno.
Da je bilo lako, nije. Pogotovo prvih 10-ak dana. Najviše mi je falilo sve mufinasto i biskvitasto.
I hrskavi keksi uz kavu 🙁
Ipak, ponosna sam na sebe što sam uspjela u svojem prvotnom naumu! Koja je moja tajna?
NEMA JE.
Moraš stvar raditi iz pravih razloga, a ne iz hira, inače nećeš biti ustrajan. Garantiram.
U skladu s time, odlučila sam da ću se potruditi na blogu vam predstaviti što više recepata u kategoriji Kao zdravije, sa što manje rafiniranog šećera i rafiniranog brašna. Zanimaju li vas dodatno neka moja iskustva tijekom ovog perioda bez šećera, što sam koristila kao zamjenu za šećer, i ima li smisla život bez kolača, slobodno mi se javite u komentarima, na mail ili na Instagram.
Rado ću vam pomoći. 🙂
Zbilja, mislila sam da ću nakon tih mjesec dana biti kadra natrpati si cijelu facu tortom.
Sada mi je to smiješno jer nakon tog relativno kratkog vremena mogu reći da mi se smanjila želja za šećerom. Mrzim koristiti tu riječ, ali mislim da sam prošla nekakav oblik “detoksikacije”, lol. Zato sam odlučila da će prvi desert kojim ću se počastiti nakon ovog perioda biti lagan, jednostavan i s puuuno voća!
Odluka je pala: bit će to brzi cobbler sa šumskim voćem.
Što je cobbler
Cobbler (kobler) je verzija američke pite s voćnim punjenjem bez klasičnog dna koja na vrhu najčešće ima prhku ili biskvitnu smjesu. U nekim receptima koristi se i smjesa za kekse. Povijest kaže da je cobbler izum ranih britanskih doseljenika koji su, eksperimentirajući sa sastojcima koji su im bili na raspolaganju u to vrijeme, pokušali napraviti vlastitu verziju popularnog britanskog pudinga.
Cobbler možete poslužiti s kuglicom sladoleda, a vrlo dobro funkcionira i uz svježe tučeno slatko vrhnje ili grčki jogurt, ako želite zdraviju varijantu.
Da sudjeluje u kakvom natjecanju ljepote, cobbler bio valjda bio zadnja pratilja. Nije lijep kao kakva pretenciozna čokoladna torta s nekoliko slojeva, nije cakan kao mini Pavlove, al’ ćete ga bogami pripremiti za 10 min, nahraniti petero ljudi i ostatak slobodnog vremena provesti radeći što god vam volja. 🙂
Super je što ga možete pripremiti u dubokoj Delimano tavi koja može u pećnicu. Da, da, to je ista ona tava u kojoj sam radila burgundski gulaš. Nemate li tavu koja može u pećnicu, možete koristiti keramički ili vatrostalni pekač, jednako dobro će odraditi posao.
Koje voće koristiti u cobbleru
Za cobbler možete koristiti gotovo bilo koje sezonsko voće koje vam je u tom trenutku dostupno.
Jabuke, kruške, breskve, bobičasto voće, šljive, grožđe, rabarbara, you name it.
Osim možda lubenice. Mislim da to ne bi funkcioniralo.
S obzirom da su u trenutku kada sam fotografirala ovaj recept od sezonskog voća bile dostupne banane iz Brazila i španjolske jagode veličine pola mojeg dlana, odlučila sam se na smrznutu mješavinu bobičastog voća, odnosno kombinaciju malina, kupina, ribizla i borovnica.
Što se tiče gornjeg sloja, koristila sam integralno pirovo brašno s kojim vrlo često radim u kuhinji u zadnje vrijeme. Volim ga jer ima vrlo ugodan okus te je nešto slađe od integralnog pšeničnog brašna. Znate što to znači, jel’ da? Manje dodanog šećera u samom cobbleru!
Također, umjesto bijelog šećera koristila sam kokosov šećer koji ima nešto niži glikemijski indeks te je nešto manje sladak u odnosu na bijeli šećer. Nakon što sam ga isprobala u lažnim Raffaello kuglicama, znala sam da će biti odličan i u ovom desertu. Vi možete koristiti koji god šećer želite, samo prilagodite količinu jer nisu svi šećeri/zaslađivači jednake slatkoće.
Eh. Još jedna stvar!
U voćni nadjev dodala sam žličicu five spicea, vrlo poznate kineske mješavine začina koja se najčešće sastoji od zvjezdastog anisa, sečuanskog papra, kasija cimeta, klinčića i komorača. Iako se five spice (pet začina) u kineskoj i vijetnamskoj kuhinji pretežno koristi za mariniranje mesa, poput svinjetine i pačetine, bila sam jako zadovoljna aromom koju su ovi začini dali voću. Ma šta vas lažem, skoro sam si dala pet! U međuvremenu sam otkrila i da five spice odlično funkcionira i u čokoladnoj granoli.
Vi možete dodati one začine koje vi želite. Ako ste ziheraš, dodajte samo cimet, vaniliju ili muškatni oraščić, bit će fino. Ako se osjećate divlje i neobuzdano, dodajte five spice ili pumpkin pie spice začine.
Ili domislite neki svoj miks. To je uvijek zanimljivo. 🙂
*Ovaj recept nastao je u suradnji s Delimano Hrvatska.
Probali ste ovaj recept i želite mi poslati fotku? Priča vam se o vremenu? Zanima vas nešto vezano uz fotografiranje hrane? Slobodno mi šibnite poruku na Facebook, Instagram ili u komentar ovdje na blogu.
Brzi cobbler s bobičastim voćem
Ingredients
Za voćni nadjev:
- 750 g šumskog voća (smrznutog)
- 60 g kokosovog šećera
- 20 g kukuruznog škroba
- korica jedne neprskane naranče
- 1 žličica ekstrakta vanilije
- 1 žličica five spicea (ili bilo kojih drugih začina po vašoj želji)
Za tijesto:
- 200 g integralnog pirovog brašna
- 100 g hladnog maslaca
- 50 g kokosovog šećera
- 1 žličica praška za pecivo
- 6 žlica slatkog vrhnja
- prstohvat soli
Instructions
- Šumsko voće izvadite nekoliko sati ranije iz hladnjaka da se u potpunosti odledi. Procijedite dio tekućine, a odmrznutom voću dodajte kukuruzni škrob, ekstrakt vanilije, narančinu koricu, šećer i začine. Sve izmiješajte. Voće posložite na dno duboke tave ili posude za pečenje.
- Upalite pećnicu na 180°C. U multipraktik dodajte brašno, prašak za pecivo, šećer i hladan maslac narezan na kockice. Ispulsirajte sastojke nekih 15-ak sekundi ili dok ne vidite da je smjesa postala mrvičasta. Dodajte slatko vrhnje i još kratko izmiješajte.
- Običnom žlicom ili žlicom za sladoled vadite tijesto i oblikujte ga u ovalne diskove. Ne trebaju biti savršeni, samo ih otprilike oblikujte i slažite na voće dok ne potrošite svo tijesto. Po želji, tijesto možete premazati s malo slatkog vrhnja i posuti šećerom.
- Pecite 35-40 min. Cobbler pažljivo izvadite iz pećnice i pustite da se malo ohladi. Najbolje je poslužiti ga još toplog s kuglicom sladoleda, tučenim slatkim vrhnjem ili grčkim jogurtom. Uživajte!
Notes
- Pošto volim da su mi voćni deserti lagano kiselkasti, nisam dodavala previše šećera u voćni nadjev. Iako začini pojačavaju osjećaj slatkoće, imajte na umu da će vam nadjev s ovim omjerom voća i šećera biti nešto kiselkastiji. Meni bude idealno uz tijesto koje je taman slatko i kuglicu sladoleda. Količina šećera ovisit će i o voću koje ćete koristiti.
- Ako ćete peći cobbler u nekom manjem pekaču da vam smjesa dolazi skroz do rubova, možete staviti pekač na plitku tepsiju pa tek onda u pećnicu, jer bi se moglo dogoditi da vam voćni nadjev koji će ključati iscuri pa ćete me onda proklinjati jer morate ribati pećnicu. 😀
Nutritional information provided is an estimate based on ingredients data and should be used for informational purposes only. Actual nutritional content may vary based on factors such as portion size, preparation methods and ingredients used.
Leave a Reply