Prepuna okusa, ova gusta, kineska juha od kurkume, piletine, povrća i rižinih rezanaca savršena je za hladne dane. Oštrina đumbira i mladog luka, karamelizirano zapečeno meso, nježna kurkuma i začinska sol s korjenastim povrćem skupa s limunovim sokom stvaraju ono čemu uvijek težimo u pripremi hrane – umami eksploziji okusa.
Toliko je dobra da sam ju radila 2 puta u jednom tjednu. Za nas dvoje. U ovoj količini iz recepta.
I ne, nije nam dosadila!
Pileća juha s rezancima jedan je od ultimativnih klasika svjetske gastronomije koji je odavno postao jedan od sinonima za comfort food diljem svijeta.
Toliko je vrsta pilećih juha na svijetu da ih vjerojatno ne bih mogla pobrojati sve u ovom postu.
Primjerice, Grci su poznati po svojoj pilećoj avgolemono juhi s jajima i limunom, Francuzi u svoju rado dodaju bouquet garni i bijelo vino, a Pakistanci svoju pileću juhu rado jedu sa slatkim kukuruzom.
Mi pak doma najviše volimo pileću ili kokošju juhu koja se duuugo i polako krčka na vatri s korjenastim povrćem, a nakon cijeđenja jedemo ju zakuhanu s domaćim rezancima ili noklicama.
Čudesna svojstva pileće juhe
Čini mi se da su mesne juhe, osim zbog svojeg okusa i mirisa koji nas, bez sumnje, najčešće podsjećaju na dom i obitelj, uvijek popularne i zbog čudesnih zacijeljujućih svojstava koja im se pripisuju. Oni koji zaruže noć prije i pretjeraju s alkoholom kunu se u otriježnjavajuće moći jednog tanjura pileće juhe, a kad se prehladimo, mame i bake nas cjelivaju upravo tom prelijepom žutom juhom na čijoj površini se zavodljivo ljeskaju sjajni, masni kružići svih veličina.
Ima tu i istine i to mogu potvrditi na svojem primjeru. Jedna sam od onih ljudi koji imaju osjetljivu probavu. Crijevna mikroflora mi lako dođe u neravnotežu i ja to vrlo brzo osjetim u vidu povremenog umora, nadutosti, manjka koncentracije i promjena na koži.
S aknama se mučim od 19. godine i iako imam svoje uspone i padove kada je koža u pitanju, kada god osjetim da mi nešto ne štima s probavom, to se odmah vidi na mojoj koži. Ove godine imala sam problema i s kandidom i tko god je to iskusio, zna koliko su ovo stvari koje čovjeku mogu bitno narušavati kvalitetu života.
O važnosti mesnih juha, odnosno pravih, domaći temeljaca pisala je i Anita Šupe na svojem blogu tako da ja neću previše duljiti u ovom postu o ovoj temi.
Ono što trebamo znati je da takve juhe, u kojima se kuha ne samo meso, već i kosti i ostali, “manje popularni” dijelovi životinje, pomažu obnavljanju stanica crijevne stijenke i djeluju protuupalno na naš organizam. Upravo ovakve domaće juhe su meni pomogle u borbi s gore navedenim problemima.
Dakle, osim što su ovakve juhe fine, jako su i korisne za naše zdravlje!
Adorable – domaći proizvodi napravljeni s ljubavlju
Ja sam se ovaj puta umjesto višesatnog krčkanja juhe odlučila za nešto kraću varijantu. Inspirirana okusima tipičnim za kinesku kuhinju, poput sezamovog ulja, đumbira i kurkume, skuhala sam gustu, bogatu pileću juhu koja bi ti vrlo lako mogla postati novi favorit među jušnim jelima.
Instagram me spojio s mnogim krasnim ljudima i kreativcima, a jedna od tih osoba je i Daniela Drčec, marljiva i hrabra žena koja stoji iza obiteljskog projekta pod nazivom Adorable. Riječ je o mladom gastronomskom brendu u usponu sa zanimljivim proizvodima u svojem asortimanu, poput ljutih umaka, pekmeza s niskim udjelom šećera (koji su pogodni i za vegane) te aromatiziranim začinskim solima.
Danielu sam upoznala prije otprilike 2 godine te znam koliki trud ulaže u svaki detalj svakog svojeg proizvoda. Također, ovo je brend koji se ne boji eksperimentirati sa smjelim kombinacijama okusa. Primjerice, kod njih možeš isprobati začinsku sol s mandarinom i listom smokve, začinsku sol s vrganjima ili pekmez od rajčice i čilija.
Posebnu pažnju ulažu u kontrolu cijelog procesa, od sjemena do finalnog proizvoda, što je meni posebno važno. Zbog toga sam sretna što ti u suradnji s Adorable donosim današnji recept u kojem sam htjela pokazati kako se svakidašnje kombinacije okusa mogu lako uklopiti u nešto egzotičnija jela za naš pojam.
Za ovo jelo koristila sam Adorable začinsku solu s korjenastim povrćem koja, osim morske soli sadrži i peršin, celer, mrkvu, pastrnjak i ljupčac.
I to je to! Bez ikakve skrivene kemije ili pojačivača okusa.
Što se tiče rezanaca, koristila sam rižine rezance, no ti možeš koristiti i neku drugu vrstu, ukoliko preferiraš. Iako je ova kineska juha bogata sama po sebi i s ovim sastojcima, tu se može još jako puno eksperimentirati.
Što se još može dodati u ovu gustu kinesku juhu?
- Shiitake gljive
- Pak choi
- Ljute čili papričice
- Kineski kupus
- Slatki kukuruz
- Brokula
- Luk
Nikako, ali nikako na kraju kod posluživanja nemoj zaboraviti iscijediti malo limunovog soka u juhu. To je onaj završni element koji će dati umami okus i izmamiti uzdahe oduševljenja sa svakim novim zalogajem.
A sad, idemo kuhati!
*Ovaj post nastao je u suradnji s Adorable
Voliš pripremati recepte s piletinom? Onda svakako predlažem da pogledaš i neke od idućih recepata s bloga:
- PILETINA U UMAKU OD BIJELOG VINA, GROŽĐA I RUŽMARINA
- EGZOTIČNA PILETINA U CURRY UMAKU NA ŠRILANKANSKI NAČIN
Isprobaš li ovaj recept, ne zaboravi tagirati @foodandmoodblog na Instagramu ili Facebooku ili mi poslati svoje fotke! Ako te bilo što zanima, slobodno mi pošalji poruku, a predlažem i da pogledaš ostale slane recepte s bloga za dodatnu inspiraciju.
Do nove priče,
Gusta kineska juha od kurkume, piletine i povrća
Ingredients
- 4 žlice sezamovog ulja
- 2 režnja češnjaka
- korijen svježeg đumbira (7-8 cm)
- 800 g bataka i zabataka
- 2,5 l vode
- 1 žličica Adorable soli s korjenastim povrćem
- 1 žlica mljevene kurkume (ravna)
- 2-3 mrkve (veće)
- ⅓ vezice peršina
- ⅓ žličice mljevenog papra
- 2-3 žlice soja umaka
- 1 limun (sok)
- 80 g rižinih rezanaca
- 2 mlada luka (bijeli i zeleni dio)
Instructions
- Češnjak i đumbir nareži na što tanje ploškice. Pripremi veću posudu, zagrij sezamovo ulje i na njemu poprži češnjak i đumbir 2-3 minute. Na to dodaj piletinu te ju poprži sa svih strana kako bi se lagano karamelizirala, oko 6-7 min.
- Kada se meso popržilo, dodaj kurkumu, ulij vodu te dodaj Adorable sol s korjenastim povrćem i mljeveni papar.
- Kuhaj na laganoj vatri oko 30 min, a potom dodaj mrkvu narezanu na malo deblje kolutiće. Kada su mrkva i meso omekšali, makni juhu sa štednjaka.
- Izvadi piletinu, pusti da se malo ohladi i odvoji meso od kosti. Vrati meso nazad u juhu, dodaj rezance i narezani mladi luk. Dodaj 2-4 žlice soja umaka, ovisno koliko slano voliš.
- Poklopi i pusti da odstoji 10 min. Nakon toga možeš poslužiti juhu. Raspodijeli ju u veće zdjelice te posluži sa sitno sjeckanim peršinom i kriškom limuna ili limete. Po želji pospi s malo čili pahuljica.
Notes
- Ukoliko ne želiš u u juhi osjetiti komadiće đumbira i češnjaka, možeš ih prije prženja usitniti u pastu, nožem ili u mužaru.
- Ako ćeš juhu poslije podgrijavati, vjerojatno će rezanci upiti još malo tekućine pa će biti nešto gušća. To možeš riješiti tako da dodaš još malo vode, ali ne previše da joj ne razrijediš okus.
Nutritional information provided is an estimate based on ingredients data and should be used for informational purposes only. Actual nutritional content may vary based on factors such as portion size, preparation methods and ingredients used.
Leave a Reply