Sadržaj
Najvažnije o receptu
- Tražiš li provjeren recept za makovnjaču i orahnjaču, koji će te, korak po korak, detaljno voditi kroz njihovu pripremu, ovaj članak ima sve što tražiš!
- Naučit ćeš kako pravilno zamijesiti slatko dizano tijesto, kako napraviti fil od maka i od oraha, kako ga jednako rasporediti po tijestu i kako zamotati makovnjaču/orahnjaču.
- Saznat ćeš i kako spriječiti da se nadjev odvoji od gornje kore te kako makovnjaču i orahnjaču čuvati svježom da se ne isuši.
Blagdansko vrijeme period je kada se često prisjećamo nekih nama dragih ljudi, naših zajedničkih uspomena s njima i obiteljskih tradicija. Pa onda u to vrijeme, kroz neke nama poznate rituale, okuse i mirise hrane, kao da ih pokušamo dozvati. Zamišljamo da sada sjede s nama, da pričamo o nama bliskim temama i da se skupa, u toplini naše kuće, pripremamo za kraj još jedne godine. Zamišljamo. Pečemo, kuhamo, mijesimo.
Možda nam se u kutku oka čak pojavi koja suza, u grlu nas stegne knedla… no, nastavljamo dalje. Prisjećajući se tih uspomena danas, s našima najmlađima, stvaramo nove.
Koliko god da volim isprobavati neke sasvim nove recepte, toliko sam sretna kada mi uspiju oni naši stari, tradicionalni recepti, kao što je ovaj recept za dizanu makovnjaču i orahnjaču. Tijesto sam “posudila” iz svojeg recepta za buhtle i malo prilagodila. Trebalo mi je više pokušaja da dođem do recepta s kojim sam zadovoljna; kod nas u obitelji, tata je taj koji najviše voli makovnjaču i orahnjaču (kod nas doma u Slavoniji to zove “masnica”) pa neka ovaj post ostane posvećen njemu.
Makovnjača i/ili orahnjača se, u suštini, može pripremiti od dizanog ili prhkog tijesta. Ovaj kolač najčešće pečemo za Božić ili Uskrs, no kod nas u Slavoniji obavezno se poslužuje i za karmine. Nemojmo se zavaravati da je popularan samo u Hrvatskoj, BiH i Srbiji; slične verzije rade se i u Poljskoj, Mađarskoj, Ukrajini i Rumunjskoj.
Neka te popis sastojaka i detaljne upute ne uplaše; napisala sam sve što znam da će ti pomoći prilikom pripreme. Pozorno prati sve upute i nema šanse da ti ovaj recept ne uspije!
Sastojci za dizanu makovnjaču i orahnjaču
- Brašno – treba ti obično glatko tijesto kojeg savjetujem prosijati kako bismo ga razrahlili od grudica.
- Mlijeko – najbolje je koristiti svježe, punomasno mlijeko. Dio trebaš za tijesto (toplo), a dio koristimo za prelijevanje maka i oraha (kipuće). Mali dio mlijeka potreban je i za premazivanje makovnjače i orahnjače prije pečenja.
- Kvasac – možeš koristiti svježi ili suhi instant kvasac.
- Šećer – trebat ćeš 3 vrste šećera: bijeli šećer za tijesto i nadjeve, bourbon vanilija šećer (ili vanilin šećer) za fil od maka te šećer u prahu za posipanje ohlađene makovnjače i orahnjače.
- Suncokretovo ulje i svinjska mast – tijesto za makovnjaču i orahnjaču je bogato različitim masnoćama, kako bi što dulje zadržalo svježinu i dobilo bogat okus. Svinjsku mast možeš zamijeniti maslacem.
- Jaja – povezuju sve ostale sastojke, a jaje pomiješano s malo mlijeka dat će makovnjači sjajnu koricu nakon što se ispeče.
- Korica naranče – s ovime ne treba štedjeti. Naranča i mak mi se nekako baš dobro slažu, a možeš koristiti i koricu limuna. Bitno je da koristiš koricu od domaćeg, netretiranog citrusa.
- Sol i začini – sol pojačava sve ostale okuse tako da ju nemoj zaboraviti, a od začina trebat će ti malo cimeta u filu od oraha i (po želji) malo začina za medenjake u tijestu. Ovo uopće nije tradicionalan sastojak kada je u pitanju recept za orahnjaču i makovnjaču, no ja volim suptilnu aromu koju ti začini daju.
- Mljeveni mak – kada kupuješ mak, molim te biraj mljeveni mak sa što duljim rokom trajanja; to je namirnica koja vrlo lako užegne, a nekada u trgovinama zna stajati dugo. Također, dobro čitaj pakiranje i izbjegavaj ono na kojem piše “nadjev od maka/oraha”. To nije ono što trebamo za ovaj recept.
- Pekmez od kajsija – čini fil od maka sočnijim, daje mu svježinu i dodatno ga zaslađuje. Umjesto njega, možeš koristiti i pekmez od šipka.
- Mljeveni orasi – trebaju ti fino mljeveni orasi, također pripazi na rok trajanja.
- Med – izvrsno se slaže s orasima te fil od oraha čini sočnijim.
- Rum – za dodatnu aromu u orahnjači.
Makovnjača i orahnjača – priprema recepta, korak po korak
Obavezno pogledaj karticu s receptom koja se nalazi na kraju posta. U njoj se nalaze točne količine sastojaka i detaljne upute!
1. Priprema dizanog tijesta
Kvasac: Pomiješaj dio mlijeka, 1 žlicu brašna i suhi kvasac. Pokrij i ostavi 10 minuta da se zapjeni.
Tijesto: U posudu dodaj prosijano brašno, šećer, sol, koricu naranče, dignuti kvasac, mast, jaje i žumanjak. Mijesi na niskoj brzini, postupno dodajući ostatak mlijeka i ulje, dok tijesto ne postane glatko (10-ak min). Podijeli na 2 kugle, pokrij i ostavi da se tijesto udvostruči.
Dodatan savjet!
Iako tijesto ne moraš odmah podijeliti na 2 dijela, osobno mi je ovako lakše poslije razvaljati ga na jednaku debljinu.
2. Priprema nadjeva od maka i oraha
Fil od maka: Pomiješaj mljeveni mak, šećere i pekmez od marelica pa postepeno ulijevaj vrelo mlijeko, miješajući dok se smjesa lijepo ne sjedini. Ohladi.
Dodatan savjet!
Nikada nemoj dodati svu količinu mlijeka odjednom; ovisno o tome kakav je mak (ili orasi), može upiti više ili manje tekućine. Nadjev mora biti u potpunosti ohlađen prije mazanja.
Fil od oraha: Pomiješaj mljevene orahe, cimet, šećer, rum, med. Postupno dodaj vrelo mlijeko neprestano miješajući da se sve lijepo sjedini. Ohladi.
3. Kako smotati makovnjaču i orahnjaču
Nakon što obložiš tepsiju za pečenje masnim papirom, uzmi prvu kuglu tijesta i razvaljaj na dužinu tepsije koju ćeš koristiti (kod mene je to 30 x 32 cm). Ravnomjerno premaži nadjevom te pažljivo zarolaj u štrucu. Ponovi postupak s drugom kuglom tijesta te obje štruce stavi u pripremljenu tepsiju da se dižu još nekih 30 min.
Dodatan savjet!
Tijesto nikako ne smije biti pretanko, ne tanje od 1 cm. U protivnom će pucati tijekom pečenja i štruce neće izgledati uredno.
4. Pečenje i hlađenje makovnjače i orahnjače
Pećnicu ugrij na 170°C. Razmuti jaje s malo mlijeka, premaži štruce, izbockaj ih vilicom i peci 45-50 minuta (pokrij folijom ako krenu previše tamniti).
Kada su orahnjača i makovnjača pečene, izvadi ih iz pećnice, preokreni naopako skupa s tepsijom i ostavi tako 10-ak min. Ovaj korak će dodatno spriječiti odvajanje gornje kore od nadjeva. Preokreni ih ponovno, svaku pažljivo izvadi iz tepsije i umotaj u čistu krpu da se tako ohlade do kraja. Reži i posluži.
Makovnjača i orahnjača – čuvanje i zamrzavanje
Sad kada smo se toliko potrudili oko naših štruca dizanog tijesta, važno je da orahnjaču i makovnjaču pravilno čuvamo, da što duže ostanu sočne i meke. Kako bi spriječili da se isuše, evo nekoliko savjeta kojih se ja pridržavam:
- Makovnjaču i orahnjaču nikada ne smijemo rezati dok su još tople. U protivnom, unutrašnjost može postati gumenasta i neuredna te će biti sklonije isušivanju.
- Ostatke makovnjače i orahnjače potrebno je dobro zamotati u plastičnu foliju, omot od pčelinjeg voska ili aluminijsku foliju. Bitno je da tijesto nije u doticaju sa zrakom.
- Ukoliko ćeš ih pojesti u roku 3 dana, ostatke čuvaj na sobnoj temperaturi. U tom slučaju, nije ih potrebno stavljati u frižider.
- Ukoliko ćeš jedan dio pojesti odmah, a drugi dio želiš sačuvati za neku drugu priliku (npr., polovicu makovnjače), najbolje ju je, dok je što svježija (dobro ohlađena), zamotati u duplu aluminijsku foliju i staviti u zamrzivač. Kada ju poželiš odmrznuti, samo ju ostavi na sobnoj temperaturi dok se u potpunosti ne odmrzne. Dalje postupaj kao sa svježe pečenom makovnjačom/orahnjačom.
Poznaješ li nekoga tko obožava makovnjaču ili orahnjaču, a nema ju vremena napraviti, zašto ju jednostavno ne pokloniti toj osobi kao lijepi znak pažnje? Bitno je samo, kao što sam već napisala, dobro ju umotati kako se ne bi osušila. Za još ideja za božićne darove skokni na moj post o jestivim božićnim poklonima!
Još slatkih blagdanskih recepata
- BRZE FRITULE S JOGURTOM
- NAJBOLJI LINZERI
- BRIOŠ BABKA S MALINAMA I NARANČOM
- STARINSKE VANILIN KIFLICE
- PRHKI KEKSI S PISTACIJAMA I BRUSNICAMA
- SOČNI KUGLOF OD ROGAČA I NARANČE
Nadam se da će ti ova makovnjača i orahnjača izmamiti osmijeh na lice kada ju probaš te da ćeš u njoj uživati s onima koje najviše voliš. Isprobaš li ovaj recept, ostavi svoje mišljenje i ocjenu recepta ispod u komentaru! Tvoje iskustvo pomaže drugim čitateljima i meni da ti donosim još više lijepih recepata.
Ne zaboravi tagirati @foodandmoodblog i u svojim objavama na društvenim mrežama, ukoliko isprobaš neki od mojih recepata.
Fuel My Creativity!
Support my work by making a small donation.
Dizana makovnjača i orahnjača
Ingredients
ZA TIJESTO:
- 550 g glatkog brašna (prosijanog)
- 250 ml mlijeka
- 7 g suhog kvasca (ili 1/2 kocke svježeg kvasca)
- 70 g šećera
- 70 ml suncokretovog ulja
- 30 g svinjske masti (ili maslaca, sobne temperature)
- 1 jaje (M veličina)
- 1 žumanjak
- ½ žličice soli
- ½ žličice začina za medenjake (nije nužno, no da finu aromu)
- 1 velika naranča (samo naribana korica)
ZA NADJEV OD MAKA (1 MAKOVNJAČA):
- 180 g mljevenog maka
- 70 g šećera
- 10 g bourbon vanilija šećera (ili vanilin šećera)
- 1 žlica pekmeza od kajsija
- 160 ml mlijeka
ZA NADJEV OD ORAHA (1 ORAHNJAČA):
- 220 g mljevenih oraha
- 70 g šećera
- 1 žlica meda
- ⅓ žličice cimeta
- 1 žličica ruma
- 120 ml mlijeka
PREMAZ PRIJE PEČENJA:
- 1 jaje (malo)
- 2 žlice mlijeka
POSLUŽIVANJE:
- šećer u prahu (opcionalno)
Instructions
- Sve sastojke naprije izvaži i pripremi.
PRIPREMA TIJESTA:
- Od pripremljene količine mlijeka i brašna oduzmi 50 ml mlijeka i 1 žlicu brašna te ih dobro izmiješaj sa suhim kvascem. Poklopi i pričekaj 10-ak min da se kvasac zapjeni.
- Ostatak brašna prosij u posudu od samostojećeg miksera. Dodaj šećer, sol, naribanu koricu naranče, dignuti kvasac, mast, jaje i žumanjak. Kreni mijesiti tijesto na najsporijoj brzini pa postepeno ulijevaj ostatak mlijeka i ulje.
- Mijesi tijesto na najnižoj brzini dok ne postane sjajno, glatko i podatno, između 10 i 15 min. Izbjegavaj dodavanje dodatnog brašna ukoliko nije nužno.
- Tijesto potom prebaci na lagano pobrašnjenu radnu površinu pa odmah podijeli u 2 jednake kugle (izvaži ih). Svaku stavi u zasebnu posudu.
- Poklopi te ostavi na toplom mjestu dok se tijesto ne udvostruči u volumenu.
PRIPREMA NADJEVA OD MAKA:
- U međuvremenu, pripremi nadjeve. Mljeveni mak pomiješaj s obje vrste šećera, dodaj pekmez te započni prelijevati vrelim mlijekom neprestano polako miješajući. Nikada nemoj izliti svo mlijeko odjednom; ovisno o tome kakav je mak, može upiti više ili manje tekućine. Ostavi sa strane da se u potpunosti ohladi.
PRIPREMA NADJEVA OD ORAHA:
- Mljevene orahe pomiješaj sa cimetom, šećerom i rumom. Dodaj med i započni s dodavanjem vrelog mlijeka neprestano polagano miješajući. Ostavi da se skroz ohladi prije filanja.
MOTANJE I PEČENJE:
- Dublju tepsiju obloži papirom za pečenje. Ostavi sa strane.
- Nakon što je tijesto naraslo, prebaci ga na lagano pobrašnjenu radnu površinu te rezvaljaj u pravokutnik na dužinu tepsije koju ćeš koristiti (kod mene je to 30 cm). Pazi da tijesto razvaljaš jednolično i ne pretanko, u suprotnom će popucati tijekom pečenja na tanje razvaljanim mjestima.
- Razvaljano tijesto ravnomjerno premaži nadjevom od maka ostavljajući po cca 1 cm praznim sa svake strane. Bočne rubove presavij (ili ne moraš presaviti, u foto uputama imaš oba načina) te tijesto pažljivo zarolaj. Prebaci u tepsiju. Postupak ponovi s orahnjačom.
- Makovnjaču i orahnjaču pokrij folijom te ostavi da se diže još nekih 30-ak min.
- 20 min prije početka pečenja upali pećnicu da se grije na 170°C. U posudici razmuti jaje s mlijekom obje štruce dobro premaži prije pečenja.
- Izbockaj tijesto vilicom ili čačkalicom pa stavi na pečenje oko 50 min. Oko 25.-30. minute tijesto će vjerojatno krenuti jako tamniti; pokrij ga aluminijskom folijom i vrati nazad na pečenje.
- Kada su makovnjača i orahnjača pečene, izvadi ih iz pećnice i skupa s tepsijom preokreni naopako. Neka tako stoje do 10 min, tako se nadjev neće odvojiti od kore.
- Zatim ih preokreni nazad, svaku umotaj u čistu krpu i pusti da se u potpunosti ohlade prije rezanja. Po želji ih kod posluživanja možeš posuti šećerom u prahu.
Notes
- S ovim receptom dobit ćeš 1 štrucu makovnjače i 1 štrucu orahnjače. Ukoliko želiš raditi primjerice, 2 makovnjače ili orahnjače, količina sastojaka za tijesto ostaje ista, a količinu sastojaka za nadjev trebaš uduplati.
- Između štruca možeš prije pečenja staviti komad papira za pečenje kao što sam ja napravila (vidi fotografije). Na taj način, štruce se neće zalijepiti jedna za drugu tijekom pečenja.
Nutritional information provided is an estimate based on ingredients data and should be used for informational purposes only. Actual nutritional content may vary based on factors such as portion size, preparation methods and ingredients used.
Leave a Reply