Sadržaj
Najbitnije o receptu
- U ovom članku naučit ćeš kako napraviti najprhkije i najukusnije linzer kekse ikada, zajedno s dodatnim savjetima kako si ubrzati pripremu i kako ih čuvati da se ne pokvare.
- Ove linzere najbolje je jesti drugi ili treći dan nakon pripreme jer s vremenom dodatno omekšaju zbog pekmeza s kojim su spojeni. To znači da ih možeš pripremiti i nekoliko dana prije blagdana.
- Linzeri su izvrstan božićni poklon za tvoje prijatelje i obitelj! Jamčim da će svatko tko ih proba ostati oduševljen i tražiti još!

Porijeklo linzera
Linzeri su prhki keksići napravljeni od pšeničnog brašna, mljevenih badema, korice limuna, cimeta i žumanjaka. Pravi linzer keksi ni u kojem slučaju ne bi smjeli sadržavati margarin ili, nedajbože, palminu mast. Tako da, ako si jeo/la ove takozvane linzere iz masovne proizvodnje koji se prodaju u našim supermarketima, potisni to duboko u sjećanje i napravi si prave, domaće linzere koji se ne mogu niti usporediti s glupostima kakve nam pokušavaju podvaliti.
Svoje ime dobili su po austrijskom gradu Linzu, a osim keksa, postoji i linzer tart (torta) koji datira u davno 17. stoljeće. I jedna i druga slastica koriste više-manje iste sastojke. Najveća razlika je u tome što se keksi rade s malim okruglim kalupićima dok se linzer tart radi u klasičnom kalupu za tart.
Što ove linzere čini toliko prhkima i mekima? Odgovor se skriva u maslacu, bademovom brašnu i žumanjcima. Idemo vidjeti što ti još treba za njihovu pripremu!


Linzeri – potrebni sastojci i moguće zamjene

- Brašno – potrebno ti je najobičnije glatko brašno. Obavezno prosijati.
- Mljeveni bademi – možeš koristiti kupovne mljevene bademe koji imaju finiju teksturu ili možeš kod kuće samljeti bademe. Što god ti je praktičnije. Bademi za linzere ne moraju biti blanširani, a ukoliko ćeš ih mljeti kod kuće, preporučam da ih tostiraš na suhoj tavi. Dat će predivnu orašastu aromu ovim keksima! Možeš ih zamijeniti mljevenim lješnjacima, pistacijama ili orasima.
- Maslac – treba biti sobne temperature. Neslani. Kao što rekoh, nemoj koristiti margarin, slomit ćeš mi srce.
- Šećer – za linzere trebaš kristal šećer, koji ide u tijesto, i šećer u prahu koji će služiti za posipanje gornjih polovica keksića.
- Žumanjci – neki recepti za linzere koriste cijela jaja, neki samo bjelanjke, neki kombinaciju, a ja sam se odlučila isključivo za žumanjke. Bjelanjak je bogat proteinima, a žumanjak masnoćom koja keksima daje bogatu, baršunastu teksturu te ih čini prhkima. Ovo tijesto čini malo težim za hendlanje, ali ne brini, možeš ti to.
- Cimet – preferiram cejlonski cimet u odnosu na kasija cimet jer je blaži i neće tako lako nadjačati ostale sastojke.
- Korica limuna – daje svježinu i neodoljivu aromu tijestu za linzere. Uvijek koristi netretirane limune, a umjesto njega, može i korica naranče.
- Sol – potreban je samo prstohvat, da izabalansira ostale sastojke.
- Pekmez – za linzer kekse najbolje je koristiti kiselkasti pekmez od malina, crvenog ribizla ili eventualno pekmez od kajsija. Treba biti nešto mekši kako bi se lako razmazivao.
Kako napraviti linzere, priprema korak po korak
Obavezno pogledaj karticu s receptom koja se nalazi na kraju posta. U njoj se nalaze točne količine sastojaka i detaljne upute!
1. KORAK: Samelji bademe
Tostiraj bademe na suhoj tavi pa ih samelji u multipraktiku. Zatim ih pusti da se u potpunosti ohlade pa ih pomiješaj s prosijanim brašnom i cimetom. Koristiš li već samljevene bademe, ovaj korak preskoči.


2. KORAK: Napravi tijesto za linzere
Pjenasto izradi maslac. Dodaj mu šećer i izmiksaj zajedno. Potom dodaj žumanjak po žumanjak, koricu limuna, prstohvat soli te sve sjedini.

Suhe sastojke postepeno dodaj u zdjelu s kremastim sastojcima te poveži. Ovaj korak možeš napraviti i sa silikonskom špatulom. Nije potrebno žustro miksati, samo je važno da se sve lijepo sjedini. Smjesa će se činiti malo masnijom, no to je skroz ok.

Tijesto podijeli u 2 dijela, oblikuj u disk pa zamotaj plastičnom folijom. Stavi u frižider na hlađenje na otprilike 1 sat.

3. KORAK: Tijesto razvaljaj i izreži željene oblike
Upali pećnicu da se grije na 170°C. Na dobro pobrašnenoj podlozi razvaljaj tijesto na debljinu 4-5 mm pa izreži oblike željenim kalupima.

4. KORAK: Ispeci linzere
Peci ih 10-11 minuta. Najbolje je prvo ispeći jednu tepsiju donjih polovica pa drugu tepsiju gornjih polovica linzera. Tako će se svi ispeći ravnomjerno i ništa se neće prepeći. Donjima će vjerojatno trebati minuta duže od ovih s rupicama.

5. KORAK: Spoji ih pekmezom
Nakon što su se skroz ohladili, gornje polovice pospi sa šećerom u prahu. Na donje polovice u sredinu dodaj pekmez i pažljivo slijepi gornji i donji keks. Radi ovo polako i nježno, jer bi linzeri mogli puknuti.
Dodatni savjet!
Prije nego odlučiš gornje polovice linzera posuti šećerom u prahu, posloži ih na čisti papir za pečenje. Na taj način, sav višak šećera u prahu možeš iskoristiti (nema bacanja!).





Savjeti za uštedu vremena
Ukoliko si želiš uštedjeti nešto vremena prije samih blagdana, imam za tebe nekoliko korisnih savjeta vezanih uz pripremu ovih keksa.
- Tijesto za kekse pripremi unaprijed – tijesto za linzer kekse možeš pripremiti 2 dana unaprijed. Nakon što ga zamijesiš, dobro ga zamotaj u plastičnu foliju ili omot od pčelinjeg voska pa stavi u frižider. Kada odlučiš peći kekse, ostavi tijesto da odstoji 10-15 min na sobnoj temperaturi prije valjanja i izrezivanja.
- Zamrzni tijesto – nepečene linzere možeš i zamrznuti. Nakon izrezivanja željenih oblika, stavi ih na tepsiju ili tacnu obloženu papirom za pečenje pa ih stavi u duboko na 1-2 sata. Nakon što su smrznuti, prebaci ih u zip vrećicu ili posudu za zamrzavanje te tako čuvaj do 3 mjeseca. Kada ih želiš ispeći, možeš ih peći direktno iz zamrzivača, no računaj da ćeš morati produžiti vrijeme pečenja.
- Pripremi pekmez unaprijed – naravno da možeš koristiti i već gotovi pekmez. No, želiš li, brzi pekmez od recimo malina možeš napraviti i sam/a od smrznutog voća; to možeš napraviti nekih 4-5 dana prije nego što ćeš raditi linzere. Tako pripremljen pekmez obavezno čuvaj u frižideru.




Kako čuvati linzer kekse
Linzeri se mogu čuvati u kutiji za kekse, najbolje metalnoj, do 10 dana. Mogu biti i u staklenoj ili plastičnoj posudi; važno je samo da je hermetički zatvorena. Najbolje ih je slagati u jednom sloju kako bi ostali uredni. Ukoliko ćeš ih slagati u 2 ili 3 sloja, između stavi komade papira za pečenje.
Kad ih namažeš pekmezom, linzeri će još više fino omekšati te će biti manje krhki. Ako ih ne voliš takve, maži ih pekmezom neposredno prije posluživanja. Odlučiš li ih puniti lemon curdom, chia džemom ili nekim drugim namazom koji je lakše kvarljiv, imaj na umu da bi ih trebalo pojesti u roku od nekoliko dana.

Više božićnih recepata
- JESTIVI BOŽIĆNI POKLONI – 8 IDEJA ZA TVOJE NAJDRAŽE GURMANE
- OSNOVNI RECEPT ZA CRNO KUHANO VINO
- BRIOŠ BABKA S MALINAMA I NARANČOM
- KAKO UREDITI BOŽIĆNI STOL NA RUSTIKALAN NAČIN
Isprobaš li ovaj ili neki drugi recept s bloga, obavezno ostavi svoj komentar i recenziju ovdje na webu ili tagiraj @foodandmoodblog u svojim objavama na Instagramu. Za video recepte, predlažem da se pretplatiš i na moj Youtube kanal.
*ovaj recept originalno je objavljen u prosincu 2019. U međuvremenu je ažuriran s novim, boljim uputama i novim fotografijama. Sam recept i omjeri nisu se mijenjali.
Fuel My Creativity!
Support my work by making a small donation.

Najbolji linzer keksi
Ingredients
ZA TIJESTO
- 200 g glatkog brašna
- 160 g mljevenih badema
- 180 g maslaca (sobne temperature)
- 100 g bijelog šećera
- 3 žumanjka (velika)
- ½ žličice cejlonskog cimeta
- korica jednog limuna (organskog)
- prstohvat soli
ZA SPAJANJE LINZERA
- pekmez za ljepljenje keksa (od malina ili crvenog ribizla)
- šećer u prahu (za posipanje)
Instructions
- Bademe tostiraj na tavi te ih samelji u multipraktiku. Pusti da se u potpunosti ohlade pa ih potom promiješaj s prosijanim brašnom i cimetom. Ovo su suhi sastojci.
- Pjenasto izradi maslac. Dodaj mu šećer i izmiksaj zajedno. Potom dodaj žumanjak po žumanjak, koricu limuna, prstohvat soli te sve sjedini.
- Dodaj suhe sastojke te umijesi tijesto tek toliko da se smjesa lijepo poveže. Nipošto nemoj previše mijesiti. Ovaj korak možeš završiti i sa silikonskom špatulom ili rukama. Tijesto podijeli u dva dijela i zamotaj u plastičnu foliju. Stavi ga u hladnjak na 1h.
- Upali pećnicu da se grije na 170°C. Na dobro pobrašnenoj podlozi razvaljaj tijesto na debljinu 4-5 mm. Izrezuj kalupima po tvojoj želji. Najbolje je prvo ispeći jednu tepsiju donjih polovica pa drugu tepsiju gornjih polovica linzera. Tako će se svi ispeći ravnomjerno i ništa se neće prepeći.
- Peci ih oko 10-11 min. Pusti da se ohlade i potom, po želji, gornje polovice posipaj šećerom u prahu, a na donje polovice maži pekmez. Nježno ih zalijepi pa spremi u kutiju za kekse do posluživanja.
Notes
- Svaka pećnica peče drugačije pa pripazi na svoju. Možda će vrijeme pečenja biti drugačije u odnosu na moju. Keksi doslovno mogu zagoriti u pola minute, minutu, a to zbilja ne želiš da ti se dogodi s ovim prhkim prekrasnoćama. Ja svoje vadim van iz pećnice prije nego rub keksa počne dobivati tamnu boju.
Nutrition
Nutritional information provided is an estimate based on ingredients data and should be used for informational purposes only. Actual nutritional content may vary based on factors such as portion size, preparation methods and ingredients used.
Leave a Reply