Sadržaj
Iako me pomalo nervira to što nas svake godine mediji i trgovine počinju sve ranije ubacivati u predbožićno raspoloženje, ove godine im sve opraštam. Nekako mi se čini da barem kraj ove 2020. trebamo pokušati provesti u što opuštenijem okruženju, među sitnicama i ljudima koje volimo i radeći stvari koje nam boravak u našim domovima mogu još dodatno uljepšati.
Prije nego sam počela pisati ovaj blog o hrani, razmišljala sam da bih voljela pisati blog posvećen DIY projektima.
U to vrijeme, dok sam studirala, svaki slobodan trenutak sam koristila surfajući netom u potrazi za fora DIY-evima i tako uronila u jedan totalno čaroban svijet. Tako sam naučila osnove šivanja, izrađivala nakit i broševe od starih tkanina i dugmadi (još uvijek imam punu kutiju vintage dugmadi koje se nikako ne želim odreći) i prepravljala odjeću s Hrelića i iz second hand shopova.
S vremenom, nekako prirodno došlo je i eksperimentiranje u kuhanju.
Koliko god da volim kuhati, isprobavati već postojeće ili smišljati neke nove recepte, još uvijek u meni leži mali DIY čarobnjak. Zbog toga, s vremena na vrijeme, volim razmišljati kako mogu spojiti ta dva svijeta i tako sam došla na ideju da ti pokažem kako sasvim jednostavno i skromno dekorirati blagdanski stol za Božić, s onim što možda već imaš na raspolaganju, a da uz to ne potrošiš puno novaca.
Osobno, najdraže su mi rustikalne dekoracije s elementima iz prirode, a ovaj puta sam, imajući to na umu, za dekoraciju iskoristila svježe začinsko bilje, voće i suhe začine poput cimeta i anisa.
Ipak sam ja prvenstveno food bloger. 🙂
Ovaj post sam zamislila kao nešto što ti može poslužiti prvenstveno za inspiraciju. Željela sam da bude jednostavno, da ne bude skupo i da ti bude dostupno.
Da ne bi bilo zabune, ja se ne bavim uređenjem interijera i nisam neki ekspert kad je u pitanju postavljanje stola već sam samo, kao i ti, osoba koja voli da je hrana poslužena na lijep način i da s najdražima uživamo u ugodnom, blagdanskom ozračju.
Dakle, kako urediti božićni stol?
Stolnjak i nadstolnjak
Ovaj puta sam dekorirala stol za četvero jer sam takav stol imala na raspolaganju, no sve ove ideje su primjenjive i na veće stolove za više osoba.
Kvalitetan stolnjak je baza svakog lijepo uređenog stola, neovisno o prigodi. Ukoliko, kao i ja, preferiraš rustikalni stil, preporučam ti da izabereš materijale poput pamuka, lana ili možda mješavinu jute i pamuka.
Iako nešto skuplji, lan mi je posebno drag materijal koji s daljnjim pranjem postaje sve ljepši, a ne smeta ukoliko je i malo pogužvan. Dapače, to će mu dati dodatnu čar.
Isplati se zaviriti kod mame ili bake u ormar i potražiti heklani ili neki stolnjak s vezom. Predivne stolnjake u etno stilu i stolnjake od lana možeš pronaći i na web stranici Etno Motiva koji se bavi proizvodnjom hrvatskih tradicijskih tkanina.
Ja sam pak za ovu priliku koristila pamučni stolnjak s crvenim prugicama. Moram priznati da je to bila neplanirana kupnja, ali i da sam jako zadovoljna kvalitetom i njegovom cijenom.
Za nadstolnjak sam koristila jutu obrubljenu jednostavnom čipkom koja je cjelokupnom stolu dala poseban rustikalni štih.
Središnji dio božićnog stola
Centralni dio blagdanskog stola mjesto je na kojem si možeš dati najviše oduška!
Drvo je jedan od mojih omiljenih materijala kada želim dočarati rustikalnu vibru na nekom stolu ili prostoru. Najčešće vrijedi pravilo: što je stariji i izraubaniji komad drveta, tim bolje!
Za kakvu god dekoraciju da se odlučiš, zgodno je povezati ju nekakvom podlogom. To je u mojem slučaju bio drveni, okrugli podložak. Jednom prilikom sam zamolila tatu da mi ih izreže u više komada i dimenzija i stvarno ih često koristim za fotografiranje hrane ili dekoraciju.
Ti možeš koristiti drveni pladanj ili dužu dasku, ili čak spojiti nekoliko takvih podložaka, ukoliko imaš duži stol. Što je stol duži, to je prostor za eksperimentiranje veći.
Još jedna zgodna ideja je napraviti girlandu od svježih grančica bora, jele ili smreke i na tome graditi ostatak dekoracije.
Na drveni kolut sam dodala vazu u koju sam stavila zelene grančice, svježeg ružmarina i kadulje, šipak, nekoliko bijelih margareta i crveni gerber. Oko dvije vaze postavila sam i svježe jabuke koje su pri tome i neodoljivo mirisale, nekoliko svijeća različitih visina te mušmule i štapiće cimeta.
Kada dekoriraš stol, gledaj da gostima pružiš ne samo vizualno već i zaokruženo, mirisno iskustvo.
Mirisi su jako važni za cjelokupni dojam.
Tanjuri, čaše i pribor za jelo
Znaš one setove porculana koji su se nekada davno poklanjali mladencima za svadbe? E pa upravo su ovi tanjuri bili poklon mojima za njihovu svadbu krajem 80-ih godina. Sviđa mi se njihov smeđi rub sa zlatnim, cvjetnim grančicama i mislim da se vrlo nenametljivo može uklopiti u bilo koju svečanu prigodu.
Ispod tanjura se na božićni stol mogu staviti i lijepi podmetači koji mogu biti pojedinačni ili se također mogu koristiti veliki ukrasni tanjuri. Oni mogu biti pleteni ili drveni, a ukoliko želiš cijelom ugođaju dati dozu otmjenosti, u trgovinama se mogu pronaći i zlatni, ukrasni tanjuri.
Međutim, imaj na umu da oni služe isključivo za dekoraciju, ali ne i za posluživanje hrane.
Čaša na stolu može biti više, ovisno o tome što će se posluživati gostima od pića. Kod nas je u Slavoniji običaj nazdraviti prije početka jela sa žestokim pićem poput rakije, višnjevca ili orahovca. U našoj vitrini s kristalnim posuđem našla sam ove starinske, zelene čašice za rakiju koje su imale totalni božićni vibe, a ove dugačke, neobične čaše su također vrlo stare, a posudila mi ih je mamina prijateljica Dubravka.
Za dno čaša sam zavezala crvene mašnice koje su se skroz slatko uklopile te ih učinile još primamljivijima.
Božićni recepti
- Najbolji linzer keksi i točka.
- Gingerbread keksi iliti čovječuljci od đumbira
- Brze fritule s jogurtom
- Kako da ti kuća zamiriše na Božić (i to na prirodan način)
- Osnovni recept za crno kuhano vino
Salvete i prsteni za salvete
Ovo mi je vjerojatno bio najdraži dio dekoriranja!
Iako sam željela pronaći neki zanimljiv crveni materijal u trgovini s tkaninama i sama sašiti salvete, na kraju sam kod mame u ormaru (a gdje drugo) našla ove lijepe bijele s decentnim vezom u obliku zvjezdice. Ukoliko voliš rustikalni stil i originalne hrvatske proizvode, predlažem da pogledaš ubruse i ostale proizvode koje nudi La Krpa , brend ručno rađenog tekstila i unikatnih poklona za razne prigode.
U trgovinama se mogu kupiti lijepi prsteni za salvete, no ovaj puta željela sam da one budu povezane sezonskim prirodnim materijalima poput šipka, zelenila i suhih začina koji mirišu na Božić.
To možeš napraviti vrlo jednostavno: tkaninu oblikuj kako želiš (za inspiraciju pogledaj na Pinterestu), sveži ju na jedan čvor debljim, rustikalnim koncem te potom stavi štapić cimeta na koji se vrućim pištoljem može nalijepiti zvjezdasti anis. Uz to, poveži još neki zeleni ili crveni detalj, poput ružmarina, grančice jele ili neko drugo zelenilo i sveži na mašnicu. S obzirom da u bašči imamo veliki grm ružmarina, poslužila sam se njime.
I to ti je to. Jednostavno, lijepo i zabavno! Predlažem da pogledaš cijeli proces namještanja božićnog stola u mojem kratkom videu na IG-u.
Naravno, božićne lampice, dobro društvo i fina klopa su uz ovako postavljen stol obavezni. 🙂
Uživaš li i ti u božićnim DIY projektima? Voliš li dekorirati stol za neke posebne prilike? Piši mi što misliš ovdje na blogu u komentarima ili mi se javi na Instagram. Ukoliko radije učiš gledanjem videa, pozivam te da se obavezno pretplatiš na moj Youtube kanal!
Leave a Reply