
Znaš ono kad si želiš napraviti neko fensi šmensi jelo kod kuće i zadiviti svoju drugu polovicu, a ne želiš bankrotirati i potrošiti 4 sata na pripremu? Danas za tebe imam jedan super recept koji svatko od nas može pripremiti doma: bijela palenta aromatizirana svježim peršinom i češnjakom s filetom brancina.
Tome dodaj čašu bijelog vina, dobro društvo i odličan ručak je zagarantiran!

Iako sam odrasla jedući većinom riječnu ribu, pretežno šarana, jako volim i morsku ribu. Nju sam zavoljela jesti uz svojeg muža. Volim ju pojesti u restoranu, a doma ju najčešće pripremam u škartocu, u korici od soli ili nas počastim kakvom dobrom ribljom juhom s puuuno povrća.
Okusi koji me najčešće asociraju na morsku ribu su maslinovo ulje, češnjak i peršin. Oni čine tzv. tršćanski umak, čarobni trio bez kojeg je gotovo nezamisliva priprema i posluživanje morske ribe u nas. Uz te okuse, ja bih dodala još i nekoliko kapi svježe iscijeđenog limuna.
Razmišljajući o svim tim okusima, tako mi je, odjednom, kliknulo!
Što kada bih ovaj puta isprobala kako bi ti okusi funkcionirali u palenti?
Umjesto klasične blitve i krumpira totalno sam mogla zamisliti nježnu, bijelu Izidor palentu u koju su ušuškani okusi češnjaka i svježeg peršina.
I znaš što? Nama se ova kombinacija jako dopala.
Bijelu palentu pripremljenu od Izidor bijele kukuruzne krupice odlikuje lagan i nenametljiv okus te, kao takva, odlično upotpunjuje okus i aromu bijele ribe kao što su brancin ili orada. Limun je jedan od onih nezamjenjivih dodataka ribi koji joj daje svježinu i točku na “i”, a ja sam ga u ovom receptu odlučila karamelizirati na tavi kako bih dobila drugačiju, slatkastu aromu.
Iako ova bijela palenta aromatizirana češnjakom i svježim peršinom definitivno nije klasičan prilog koji smo navikli poslužiti uz ribu, ja te izazivam da joj daš šansu!
Vjerujem kako ćeš joj se vraćati iznova i iznova.
Kako prepoznati svježu ribu?



Da mi je netko prije 5 godina rekao da ću se kod kuće sama uhvatiti u koštac s filetiranjem ribe, vjerojatno bih pala sa stolice. “Tko? Ja, oštar nož i riba? I don’t think so.”
I tada mi se filetiranje ribe doista činilo kao užasno kompleksan čin kojeg sam se, ruku na srce, pribojavala. No, uz odgovarajući, tanak i oštar nož, svježu i kvalitetnu ribu i malo prakse filetiranje ribe uopće nije neki bauk.
Ako ribu može filetirati Slavonka koja je odrasla uz meso i šarana na rašljama, možeš i ti, pinky promise.
No, da bismo napravili izvrstan riblji ručak, važno je najprije znati prepoznati i kupiti svježu, vrhunsku ribu.
Na što je potrebno pripaziti kod kupnje ribe?
- Oči: moraju biti bistre, lagano ispupčene i sjajne, nikako zamućene;
- Škrge – moraju biti izraženo crvene ili ružičaste;
- Miris – riba ne smije mirisati neugodno “riblje”, već po moru;
- Meso i koža – trebaju biti čvrsti na dodir, a koža treba biti sjajna, nikako suha.
Nakon što isfiletiraš ribu, ostat će ti riblje glave i kosti. Molim te, nemoj ih bacati u smeće. Od njih, uz dodatak korjenastog povrća i začina, možeš napraviti ludo dobar riblji temeljac koji će ti poslužiti kao baza za npr. kremasti rižoto s kozicama (jedan od meni najdražih).
O temeljcu od ostataka hrane moja draga prijateljica Iva s bloga Healthy Little Tooth i ja pisale smo u našem besplatnom ebooku “Jedem pametno, kuham odgovorno” pa ti preporučam, ukoliko nisi, da si downloadaš svoju verziju i baciš pogled na naše savjete i recepte.
I, jesmo spremni za kuhanje? Idemo zasukati rukave!
*Ovaj recept nastao je u suradnji s Izidorom

Evo još ideja za super ručak koje možeš škicnuti:
Ukoliko isprobaš ovaj ili bilo koji drugi recept s bloga, piši mi u komentarima na blogu, javi mi se na Instagramu ili na e-mail. Ne zaboravi pretplatiti se i na moj Youtube kanal na kojem te uskoro očekuje puno slasnih video recepata!
Do neke nove priče,


Začinska bijela palenta s filetom brancina
Ingredients
- 3 brancina (manja, cca 800 - 900 g)
- 1 limun (nešpricani)
- maslinovo ulje (za pečenje ribe)
- 150 g bijele kukuruzne krupice
- 700 ml vode
- 1 ravna žličica soli
- 1/2 vezice peršina (svježeg)
- 1/3 žličice češnjaka u prahu
- 50 g maslaca
Instructions
Priprema ribe
- Ribu je najprije potrebno očistiti. Ukoliko si želiš skratiti postupak pripreme, zamoli da ti je očiste u ribarnici. Kupuješ li ju u trgovini, riba je već najčešće očišćena od ljuskica, škrga i iznutrica.
- Filetiranje započni tako da ribi najprije odstraniš glavu. Zatim ju oštrim, tankim nožem zareži s leđne strane i tako polako i pažljivo odvajaj meso od kostiju. Nastoj da rez bude što uredniji i da što manje mesa ostaje na kostima. Kada odvojiš filet s jedne strane, isti postupak ponovi na drugoj strani. Meso odvajaj od repa prema glavi. Peraje odstrani, a od ostataka možeš skuhati riblji temeljac.
- Pincetom za riblje kosti izvadi preostale sitne kosti koje se nalaze na sredini fileta. Njih lako možeš napipati prstima. Sada su fileti spremni za pečenje.
- Limun operi i osuši od vode. Razreži ga na polovice ili na četvrtine, kako ti je draže. Potom ga propeci na suhoj tavi dok ne zamiriše i lagano potamni, 3-4 min. To će mu dati posebniju aromu i okus. Tavu operi i započni s pripremom ribe.
- Ribu posoli s obje strane neposredno prije pečenja. Zagrij tavu, dodaj maslinovo ulje i stavi peći filet na stranu na kojoj se nalazi koža. Peci 2-3 minute, zatim okreni i peci još 1-2 minute, ovisno o jačini vatre.
- U međuvremenu skuhaj palentu.
Priprema bijele palente
- Stavi vodu da zakuha do ključanja, potom smanji temperaturu te dodaj sol i palentu. Kuhaj 6-7 minuta neprestano energično miješajući.
- Zadnju minutu kuhanja dodaj sitno nasjeckani svježi peršin, češnjak u prahu i listiće maslaca te sve dobro izmiješaj dok se svi sastojci ne sjedine.
- Posluži toplo uz salatu od cherry rajčica, luka i maslina te grilani limun čiji sok pokapaj po ribi. Ma za prste polizati. Dobar tek!
Notes
- Za ovaj recept možeš koristiti brancin iz uzgoja, divlji brancin ili neku drugu bijelu ribu poput orade.
- Iako se u nekim drugim receptima suhi i svježi peršin mogu koristiti naizmjenično, ovdje obavezno koristi svježu peršin.
- kada pripremam palentu na ovaj način, ja ju volim malo slaniju. Ti količinu soli u palenti možeš korigirati sukladno svojim preferencijama.