Domaće mljeko od lješnjaka

Domaće mlijeko od lješnjaka: napravite ga sami kod kuće

, ,
Published:
Updated:
Još uvijek kupujete biljna mlijeka u trgovini? Zašto ne biste probali napraviti svoju domaću varijantu? Mlijeko od lješnjaka bogatog je i kremastog okusa, jednostavno je za napraviti i predstavlja zdraviju alternativu za one ljude koji su intolerantni na mlijeko životinjskog porijekla.

Moje eksperimentiranje s biljnim mlijekom započelo je negdje usred moje borbe s aknama kada mi je dermatolog preporučio da iz prehrane izbacim mlijeko životinjskog porijekla i šećer. A ja u to vrijeme nisam mogla zamisliti dan bez mlijeka (barem u kavi) i nečeg slatkog. Možete zamisliti moje oduševljenje njegovom preporukom. Da se razumijemo, ja sam dijete slavonskog sela koje je odraslo uz djeda koji je imao svoje krave pa sam imala tu privilegiju piti domaće kravlje mlijeko čiji okus se ne može usporediti ni s jednim, biljnim ili životinjskim mlijekom kupljenim u trgovini. Doista, okus svježeg domaćeg mlijeka mi je jedna od dražih uspomena iz djetinjstva. Zato sam dugo vremena izbjegavala uopće probati biljne alternative jer sam mislila da mi ništa ne može zamijeniti pravo mlijeko. No, malo sam se prevarila. 🙂

Bogato i kremasto, a opet tako blagog okusa, mlijeko od lješnjaka najviše volim konzumirati kada je tek svježe napravljeno. Toliko je fino i toliko drugačije od sličnih kupovnih proizvoda da, jednom kada ga probate, nećete htjeti kupovati ova biljna mlijeka iz trgovine.

Kao što sam spomenula, nužda je učinila svoje i tako sam počela s izbjegavanjem kravljeg mlijeka i traženjem kupovnih biljnih alternativa. Probala sam rižino, zobeno i bademovo, ali ništa mi nije moglo zamijeniti kravlje mlijeko. Barem sam tako mislila. Često mi je to kupovno mlijeko znalo ostati u frižideru toliko dugo da bih na njega i zaboravila. Ipak, surfajući netom shvatila sam da ljudi zapravo rade sami svoje biljno mlijeko i pomislila da domaća varijanta jednostavno mora biti bolja od kupovne. I tako sam napravila svoje prvo domaće mlijeko od lješnjaka  i ostala paf nakon prvog gutljaja. Zašto baš od lješnjaka? Zato što me njegov miris i okus baca u delirij. Eto, toliko ga volim. 🙂

Nemam ništa protiv kupovnog biljnog mlijeka, da se razumijemo, ali jednostavno mi nijedno nije ukusno kao ovo koje napravim sama. I to je cijela mudrost. Kada radite sami svoje biljno mlijeko, okus možete prilagoditi sebi jer sami određujete količinu orašastih plodova koju ćete koristiti te, naravno, zaslađivače i začine. Ja ga uvijek radim tako da ima puniji okus, a pulpu koja mi ostane nakon što procijedim mlijeko ne bacam, već ju iskoristim kako bih napravila prefine sirove kokos kuglice.

OK, OK tu su i brojne zdravstvene prednosti mlijeka od lješnjaka. Naime, ovi orašasti plodovi su bogati antioksidansima, osobito vitaminom E koji je jako bitan za zdravlje kože i kose te flavonoidima. Odlični su za sve koji imaju problema s bolestima srca i kvožilnog sustava, a sirovi lješnjaci su dobri za sve koji muku muče s dijabetesom. Bogati su i manganom koji je važan u očuvanju čvrstoće kostiju te u očuvanju zdravlja mozga. Dakle, još neki razlozi za voljeti lješnjake i napraviti svoje vlastito mlijeko od lješnjaka.

Zanimljive činjenice o lješnjacima

  • Najveći svjetski proizvođač lješnjaka je Turska;
  • Znate li kako je nastala Nutella? Tijekom Drugog svjetskog rata došlo je do nestašice kakao maslaca pa je Talijan Pietro Ferrero pokušao uštedjeti na kakao maslacu koristeći lješnjake koji su u to vrijeme bilo lakše dostupni i tako je napravio neku vrstu jeftinije alternative čokoladi. Nastaje Giandujot koji se mogao rezati nožem i tako se poslužiti na kruhu, a nakon toga nastaje i Supercrema, prethodnica današnje Nutelle. Zagriženi ljubitelji ovog namaza koji je zaludio cijeli svijet više zanimljivih povijesnih činjenica mogu pročitati na službenoj web stranici Nutelle.
  • Lješnjak je zaštitni znak američke države Oregon u kojoj se, zbog odličnih klimatskih uvjeta, brojne američke obitelji bave proizvodnjom lješnjaka;
  • Stablo lijeske može donositi plodove od 50 do 70 godina.

Lješnjaci u staklenci

Ovaj recept vam je zapravo osnova za izradu bilo kojeg biljnog mlijeka koje se radi od orašastih plodova. Umjesto lješnjaka, možete koristiti bademe, orase, indijske oraščiće ili pistacije. S time da, budete li radili biljno mlijeko od indijskih oraščića, kod njega vam neće ostati pulpa.

Jeste li vi ikada pokušali napraviti svoje biljno mlijeko kod kuće?

Imate li uopće naviku piti takva mlijeka ili se ipak držite tradicionalnog kravljeg mlijeka? Pišite mi u komentarima, na Instagramu ili na Food & Mood Facebook stranici.

Također, ako tražite inspiraciju za nove okuse ne zaboravite pogledati i moje ostale recepte!

Domaće mljeko od lješnjaka

Domaće mlijeko od lješnjaka

Mateja Zvirotic Andrijanic
Još uvijek kupujete biljna mlijeka u trgovini? Zašto ne biste probali napraviti svoju domaću varijantu? Mlijeko od lješnjaka bogatog je i kremastog okusa, jednostavno je za napraviti i predstavlja zdraviju alternativu za one ljude koji su intolerantni na mlijeko životinjskog porijekla.
5 from 1 vote
Prep Time 5 minutes
Resting time 8 hours
Total Time 8 hours 5 minutes
Course Drinks
Servings 0.8 l

Ingredients
  

  • 120 g lješnjaka
  • 0,8 l vode
  • 1 žlica meda
  • žlice gorkog kakaa
  • dobar prstohvat soli
  • 5 kapi ekstrakt vanilije
  • ½ žličice cejlonskog cimeta

Instructions
 

  • Ostavite lješnjake da se namaču u vodi 8-12 sati, najbolje preko noći. Nakon namakanja lješnjake ocijedite i operite pod mlazom vode.
  • U blender dodajte vodu, namočene lješnjake i ostale sastojke te izmiksajte u mlijeko. Ovisno o jačini vašeg blendera, trebat će vam 2-4 minute. Kušajte da vidite trebate li još što dodati od začina ili zaslađivača.
  • Uzmite čistu gazu ili vrećicu za mlijeko i stavite ju preko posude u kojoj ćete procijediti mlijeko. Ulijte mlijeko i rukama dobro iscijedite ostatak mlijeka kroz gazu. Ostat će vam pulpa lješnjaka koja izgleda ovako:
    Pulpa lješnjaka ostala nakon pravljenja lješnjakovog mlijeka
  • Mlijeko ulijte u čiste staklenke koje dobro zatvorite i držite u hladnjaku 2-3 dana. Pulpu nemojte nipošto baciti, a ideje kako ju iskoristiti pročitajte niže u “Recipe notes”.

Notes

  • Dobro, napravili ste svoje mlijeko od lješnjaka i ostala vam je pulpa. I što sada? Naravno da ju nećete baciti već ćete ju, npr. dodati ostalim sastojcima kad budete radili svoju granolu. Također, možete ju osušiti u pećnici (2-3 sata na najnižoj temperaturi) pa koristiti kad budete radili kakve krekere ili kekse ili zamrznuti. Ovo su samo neke od ideja, a gore u tekstu spomenula sam i recept za svoju zdraviju verziju Raffaello kuglica  koje su zbilja još jedan odličan način kako ju iskoristiti.
  • Ovo mlijeko možete blago ugrijati, ali ja ga osobno izbjegavam kuhati jer mi je ovako ukusnije. Također, moguće je da se u bočici s biljnim mlijekom stvori talog, samo ga dobro promućkajte prije konzumacije.
  • Želite li još izraženiji okus lješnjaka, možete ih kratko tostirati prije namakanja. Dodate li u mlijeko još malo više gorkog kakaa ili čokolade, dobit ćete stvarno jako fino i zdravo čokoladno mlijeko u kojem ćete garantirano uživati. 🙂
  • Ako ste vegan, umjesto meda možete koristiti i agavin sirup ili neki drugi zaslađivač biljnog projekla.
Tried this recipe?Let us know how it was!

Nutritional information provided is an estimate based on ingredients data and should be used for informational purposes only. Actual nutritional content may vary based on factors such as portion size, preparation methods and ingredients used.

Komentari

6 responses to “Domaće mlijeko od lješnjaka: napravite ga sami kod kuće”

  1. Kristina Avatar
    Kristina

    5 stars
    Bok Mateja, ovo moram probati. Samo me zanima koji med koristiš. Tenks 🙂

    1. Mateja Avatar
      Mateja

      Bok! 🙂 Cvjetni med će biti skroz dobra opcija.

  2. Ana Avatar
    Ana

    0.8l ili 0.8dcl?

    1. Mateja Avatar
      Mateja

      Draga Ana, 0.8 l. Ispravila sam grešku, super što si primjetila. 🙂

  3. Dajana Avatar
    Dajana

    Ovo izgleda jako primamljivo! 🙂

    1. Mateja Avatar
      Mateja

      Prefino je, nadam se da ćeš isprobati 😉

5 from 1 vote

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recipe Rating




This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.