Sadržaj
- 1. Sve počinje od prave vrste krumpira.
- 2. Krumpire nemoj narezati na premale komade prije kuhanja.
- 3. Stavi ih kuhati u hladnu, posoljenu vodu.
- 4. Ne daj im da se ohlade!
- 5. Maslac i krumpir se vole kao Esmeralda i José Armando.
- 6. Dobro ga začini.
- 7. Izbjegavaj štapni mikser pod svaku cijenu.
- Kako eksperimentirati s pire krumpirom
- Što poslužiti uz pire krumpir
Tako jednostavan prilog, a često tako bezokusan i bezličan.
Ne vjeruješ mi?
Probaj naručiti pire krumpir kao prilog uz neko od jela iz dostave i složit ćeš se sa mnom. Zbilja, kakva je mudrost skuhati krumpir, posoliti ga, pomiješati s malo mlijeka i maslaca – baš nikakva.
A možda i ima nekoliko caka s kojim ovaj prilog možeš napraviti toliko dobro da ga želiš jesti samog na žlicu?
Kao sladoled.
Kod većine jela koja pripremamo na nekakvoj tjednoj bazi ili mjesečnoj bazi, ponekad postoji zabluda da su baš ta jela najjednostavnija, da ih može napraviti svatko i da nema potrebe držati se nekog posebnog recepta. Pretpostavka je majka svih ______ (dovrši ako znaš) , a to se odnosi i na pire krumpir.
Taj otužni pire krumpir iz dostave poslužio mi je kao motivacija da s tobom podijelim 7 savjeta s kojim ćeš dobiti najbolji pire krumpir svaki puta i koji, bez beda, ide bok uz bok i puno složenijim prilozima.
Ovo je super recept za početnike u kuhanju jer nema dodatnih, kompliciranih koraka kao što je zasebno zagrijavanje maslaca ili mlijeka u odvojenoj posudi, korištenje kuhinjskog termometra i sl. Na kraju ovog posta zapisala sam i nekoliko dodatnih ideja pomoću kojih klasični pire krumpir možeš učiniti skroz drugačijim uz samo nekoliko malih izmjena.
Pa krenimo!
1. Sve počinje od prave vrste krumpira.
Sjećaš li se recepta za krumpir salatu sa začinskim biljem i kaparama?
Kada radim taj recept, preferiram koristiti ružičasti, tj. crveni krumpir. Takav krumpir bolje zadržava svoju strukturu, lijepo se reže nakon kuhanja te ga je općenito malo teže raskuhati u odnosu na žute vrste krumpira. E za pire krumpir trebamo drugačiju vrstu krumpira – škrobastu, odnosno “brašnastu”. Odnedavno se i u našim trgovinama može pronaći krumpir na čijem pakiranju piše za koju je namjenu (za salate, za kuhanje itd.), što stvarno pomaže u odabiru.
Ukoliko kupuješ na tržnici, najbolje je pitati prodavača za preporuku.
2. Krumpire nemoj narezati na premale komade prije kuhanja.
Znam, znaaam, svi želimo da se krumpiri što prije skuhaju, pogotovo kada znamo da gosti samo što nisu došli, no rezanjem krumpira na presitne komade riskiraš da tijekom kuhanja upiju previše vode, raskuhaju se i ispadnu vodenasti. Ja ih radije režem na veće komade i kuham malo duže. Svakako pripazi da ih ne prekuhaš jer će u tom slučaju krumpiri upiti previše vode i vjerojatno pire učiniti razvodnjenim.
Ukoliko želiš, možeš ih kuhati i cijele s ljuskom, no onda ćeš morati istrpjeti guljenje krumpira dok su vrući.
3. Stavi ih kuhati u hladnu, posoljenu vodu.
Na taj način krumpiri će se ravnomjerno skuhati, a istovremeno će upiti i malo soli tijekom kuhanja, što će pire krumpir učiniti ukusnijim. Koliko soli trebaš staviti? Ovo možeš odokativnom metodom, ja obično stavim 1 žličicu na količinu krumpira u ovom receptu.
Nekada za dodatni šmek dodam i list lovora u vodu u kojoj se kuha krumpir.
4. Ne daj im da se ohlade!
Ako se ovo dogodi, zaboravi na glatki pire krumpir bez grudica.
Odmah nakon procijeđivanja krumpira započni s dodavanjem začina i ostalih dodataka, dok je krumpir još vruć. Najprije dodaj maslac, pusti da se malo otopi, a potom započni s dodavanjem mlijeka i začina.
5. Maslac i krumpir se vole kao Esmeralda i José Armando.
Ovo je jako bitan dio.
Znala sam vidjeti kako neki poznati chefovi preporučuju izradu pire krumpira u omjeru 1:1 maslaca prema krumpiru. Meni ovaj omjer vrišti infarkt.
Iako ne sumnjam da je to jako fino, meni se to čini kao uistinu ogromna količina maslaca te mislim da nije primjenjiva na nas koji kuhamo doma za svoje obitelji. Ipak, maslac je obavezan dio odličnog pire krumpira i nikako ga nemoj preskočiti. Umjesto maslaca, moguće je koristiti i slatko (nezaslađeno) vrhnje, kakav dobar tvrdi ribani sir ili kvalitetan sirni namaz koji će dati dozu kiselosti. Jedna razina više je napraviti začinski maslac, primjerice s češnjakom i svježim peršinom, te ga dodati kuhanim krumpirima.
Bit će za prste polizati!
6. Dobro ga začini.
E za ovo sam bila kriva puno puta.
Kada bih radila pire, pogotovo za više ljudi, radila bih ga odokativnom metodom i uvijek bih se bojala pire krumpir dovoljno posoliti. Ipak, da bi bio ukusan, krumpiru treba soli, a savjetujem da se poigraš i s nekim dodatnim začinima.
Obavezni dio mojeg svakog pire krumpira je muškatni oraščić – ovaj začin se savršeno slaže s maslacem i mlijekom i daje nešto posebno ovom prilogu. Začine nemoj dodati odjednom već ih stavljaj postepeno dok ne dobiješ okus s kojim ćeš biti zadovoljan/na. Također, obrati pažnju i na glavno jelo – ukoliko je ono dosta začinjeno i pikantno, pire možeš manje začiniti i obrnuto.
7. Izbjegavaj štapni mikser pod svaku cijenu.
Čini se kao super prečac, ali pliz nemoj.
Postoji velika šansa da će se krumpiri pretvoriti u jednu jako ljepljivu nejestivu smjesu s kojom ćeš moći lijepiti keramičke pločice. Koristi gnječilicu za krumpir ili još bolje, prešu za krumpir, ako želiš svilenkasti pire bez ijednog komadića krumpira.
Kako eksperimentirati s pire krumpirom
Ovaj sasvim klasičan okus pire krumpira može se obogatiti na različite načine. Evo nekih ideja!
- Obogati ga začinskim maslacem
Začinski maslac je, kao što mu i samo ime kaže, maslac koji može sadržavati svježe i/ili sušene začine, koricu citrusa i sl. Jako ga volim raditi, osobito ljeti kada želim iskoristiti višak svježeg začinskog bilja. Jedan od omiljenih mi je začinski maslac s peršinom, češnjakom i limunovom koricom, a recept za njega možeš pronaći u besplatnom pdf priručniku “Jedem pametno, kuham odgovorno”.
- Pomiješaj ga s drugim povrćem
Batat, brokula, karfiol, špinat ili čak medvjeđi luk – sve su ovo namirnice koje će okusom i bojom obogatiti naizgled tako običnog priloga poput pire krumpira.
- Napravi ga rustikalnim
Nemoj ga oguliti, dodaj mu dobro poržen, karamelizirani luk i malo popržene slanine (i masnoće od slanine umjesto dijela maslaca) i evo ti totalno drugačijeg pire krumpira!
- Spoji ga s pečenim češnjakom
Manju glavicu češnjaka ispeci u pećnici, a potom istisni i pomiješaj s krumpirima i ostalim sastojcima.
- Dodaj mu svoju omiljenu začinsku mješavinu
Ukoliko nemaš vremena raditi začinski maslac, malo svoje omiljene začinske mješavine možeš dodati i direktno u pire krumpir. Moji favoriti su Herbes de Provence (provansalske trave) ili domaći curry prah.
Što poslužiti uz pire krumpir
- Burgundski gulaš
- Sarmu
- Krvavice
- Gulaš od gljiva
- Piletinu u umaku od bijelog vina, grožđa i ružmarina
- Grčke popečke od tikvica i feta sira
- Steak od cvjetače
- Okruglice od heljde
- Veganske burgere od graha i gljiva
- Punjene (filovane) paprike
- Gusti mesni ili povrtni curry
- Pileći paprikaš
Isprobaš li ovaj recept, ne zaboravi tagirati @foodandmoodblog na Instagramu ili mi poslati svoje fotke! Voliš li radije gledati i učiti kuhati kroz video recepte, pretplati se na moj Youtube kanal.
Fuel My Creativity!
Support my work by making a small donation.
Najbolji pire krumpir
Ingredients
- 800 g žutog krumpira (oguljenog)
- 100 g maslaca (sobne temperature)
- 60 ml mlijeka (punomasnog, sobne temperature)
- ¼ žličice muškatnog oraščića
- ⅓ žličice mljevenog šarenog papra
- sol (količina po želji)
Video
Instructions
- Oguljene krumpire nareži na jednake komade te stavi kuhati u hladnu, dobro posoljenu vodu. Pusti da proključaju te kuhaj dok sasvim ne omekšaju, ali pripazi da se ne raskuhaju.
- Kada su kuhani, krumpire dobro ocijedi od vode te vrati nazad u posudu u kojoj su se kuhali. Dodaj maslac narezan na kockice, poklopi te pusti da se krene topiti. Otklopi pa dodaj mlijeko te začine (najbolje ih je dodavati postepeno) te kreni gnječiti gnječilicom za krumpir dok ne dobiješ glatku, kremastu konzistenciju.
- Po želji, pire krumpir posluži s malo svježe sjeckanog začinskog bilja poput vlasca ili peršina. Posluži toplo. Dobar tek!
Nutrition
Nutritional information provided is an estimate based on ingredients data and should be used for informational purposes only. Actual nutritional content may vary based on factors such as portion size, preparation methods and ingredients used.
Leave a Reply